Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika z pralki automatycznej

luqasz1 23 Lip 2016 17:15 981 3
  • #1 23 Lip 2016 17:15
    luqasz1
    Poziom 8  

Cześć,
    Mam silnik z pralki automatycznej beko (arcelik 2818470100). Prawdopodobnie jest to silnik szeregowy komutatorowy, dwa złącza prowadzą na szczotki, kolejne dwa wchodzą w środek silnika i ostatnie dwa prowadzą do prądnicy tachometrycznej. Próbowałem zrobić sterownik do niego na TDA1085, ale nie byłem z tego zadowolony. Chciałbym zrobić sterownik na mikroprocesorze atmega, tak żebym mógl sterować obrotami i bardziej panować nad silnikiem. Jako czujnik prędkości obrotowej wykorzystałbym prądnicę tachometryczną.

Na początek mam dwa podstawowe pytania, co o tym sądzicie.
    1. Silnik zasilać AC czy DC? Triak, Mosfet czy jeszcze jakiś inny układ?
    2. Czy wyprostowane napięcie sieciowe (~330V) nie uszkodzi silnika?

Ja chętnie zasiliłbym wyprostowanym napięciem sieciowym, bo wydaje mi się że układ z mosfetem będzie łatwiejszy w sterowaniu od tego z triakiem. Niestety nie mam doświadczenia z tak wysokimi napięciami i to są tylko moje przypuszczenia. Do udzielonych odpowiedzi zastosuję się i stworzę schemat, który podam tutaj i będziemy dyskutować dalej.
    Jeśli potrzeba jakieś zdjęcia albo dodatkowe dane chętnie je podam.
    Proszę o pomoc w realizacji schematu.
    Pozdrawiam.

0 3
  • #2 23 Lip 2016 18:06
    bercikmgr
    Poziom 11  

silniki pralek automatycznych pracują kilkanaście lat na przemiennym 230v
    sterowniki-programatory elektroniczne walają się na skupach złomu
    są tam wszystkie potrzebne elementy od kabelków po programator-sterownik
    może spróbuj adoptować w/w elementy. na złomie oddadzą, tak sądzę, za free.

0
  • #3 23 Lip 2016 18:23
    luqasz1
    Poziom 8  

Chodzi mi dokładnie o to, że ten silnik ma być sterowany przez Mach3, dlatego chcę zrobić to przez atmege. Ma to być takie pseudo wrzeciono, nie będzie ono mocno obciążone, dlatego może być taki słaby silnik, tylko chcę mieć regulację obrotów z programu Mach3.
    Problem mam oczywiście z tym czy lepiej byłoby zasilać go napięciem stałym czy zmiennym. Druga sprawa to jak walczyć z ewentualnymi zakłóceniami, jakie zastosować filtry.
    Przy wolnych obrotach i delikatnym obciążeniu, nie chciałbym aby silnik zaczął szarpać, a tak działo się gdy był sterowany przez TDA1085. Wydaje mi się, że na napięciu stałym mogę pozbyć się tego szarpania, zwiększę tylko wypełnienie PWM i jakoś te obroty mniej/więcej zostaną utrzymane.

Czy podczas sterowania triakiem lub mosfetem przez PWM generują się z jakiegoś układu lub silnika zakłócenia? Chciałbym tego uniknąć i wziąć to pod uwagę już na etapie tworzenia schematu.

0
  • #4 08 Sie 2016 17:49
    luqasz1
    Poziom 8  

ok, nie ma chętnych do pomocy na tym forum niestety. zamykam

0