Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'..

mikemayday 23 Lip 2016 23:06 1590 3
  • #1 23 Lip 2016 23:06
    mikemayday
    Poziom 6  

Historia zaczęła się od tego, że na dnie zmywarki zbierała się woda w sporych ilościach. Nie zastanawiałem się nad tym kiedy i dlaczego się to dzieje (myślałem, że chodzi o zły układ rur).

Ostatnio zamigotała mi lampka pt. "woda w systemie zabezpieczającym" - zmywarka sama z siebie zaczęła pracować (start - stop - start - stop) i nie reagowała.

Trochę poczytałem o co chodzi, wymontowałem ją z zabudowy, zdziwiłem się że płaszcz jest pełen wody (no ale nie znam się, tak ma być?), przechyliłem do tyłu, wylałem wodę z tacki, zajrzałem do środka, wyjąłem sitka, wyjąłem pokrywę pompy, przeczyściłem co nieco. Zmywanie poszło ok, następnego dnia znowu zmywarka zaczęła to samo. Patrzę - a tu cieknie z niej woda od dołu, w środku cała zalana.

Wylałem wodę ze środka, znów odkręciłem sitka, pokrywę pompy, pogmerałem, potem pomyślałem jeszcze chwilę - no, to już wiemy o co chodzi, szwankuje elektrozawór na przyłączu. Zakręciłem zawór, zmywarka przestała się napełniać.

Teraz na próbę włączyłem program prania i - padaka. Kilkanaście minut wszystko było ok, nagle silnik zaczął chodzić tak, jakby miała odlecieć: https://youtu.be/lF7INroDU-Y

Teraz pytanko - czy coś mi tam podczas dłubania wpadło i ociera, czy woda zalała coś co miało być suche, czy po prostu silnik trafił szlag? Nie znam się za bardzo na majsterkowaniu, więc chcę poznać waszą opinię - czy jest sens sprzęt rozkręcać i zajrzeć co tam się dzieje, czy umarł w butach, serwis i wymiana części?

0 3
  • Pomocny post
    #2 24 Lip 2016 00:53
    Cewker
    Poziom 11  

Coś wpadło na 100%, chyba w pompe spustową. Wyciągnij biały plastik osłaniający turbinkę, na bank coś tam będzie. A w płaszczu wodnym powinna być woda.

0
  • #3 24 Lip 2016 16:21
    mikemayday
    Poziom 6  

No, znalazłem tam ogonek od wisienki, co potwierdza, że nie wykazałem się należytą ostrożnością przy demontażu. Niestety usunięcie go nie załatwiło sprawy. Rozkręcam teraz zmywarkę, żeby spróbować wyjąć pompę. Póki co wygląda to tak:
    Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'..Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'..
    Nie mogę znaleźć miejsca, gdzie mogę odkręcić obudowę, żeby się tam dostać. Frustrujące, bo czuję, że jestem blisko. Idę szukać jakichś instrukcji, jeżeli tymczasem ktoś z Was ma doświadczenie, to będę wdzięczny za pomoc.
    No dobra... udało mi się wyciągnąć ustrojstwo, ale... spodziewałem się, że będę mógł jakoś zajrzeć do pompy. Nie widzę takiej możliwości.
    Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'.. Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'.. Zmywarka BOSCH SPV50E00EU/07 - Hałasuje jak 'diabli'..
    Edit:
    Kombinowania z diagnozą ciąg dalszy: najprawdopodobniej NIE chodzi o pompę odpływową. Kiedy włączy się program płukania, pierwsze co zmywarka robi to chwilę wypompowuje wodę z dna - i wtedy hałasu nie ma. Jak tylko skończy wypompowywać z dna, zaczyna się właściwa praca i hałas. Zdjąłem już tę szarą obudowę (drugie zdjęcie po lewej), wyjąłem takie ustrojstwo z elektromagnesem, teraz próbuję wyjąć to białe pod spodem.
    Edit:
    Za cholerę nie idzie. Udało nam się złamać już dwa z 4 zatrzasków utrzymujących białą część pompy myjącej na miejscu, a i tak nie daję rady tej części wyjąć.
    Edit:
    Suck-ces - w pompie myjącej siedziała pestka czereśni i dwa ziela angielskie. To teraz tylko pytanie - jak to wszystko złożyć z powrotem... ;o)

0