Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo 100 - Zalany laptop

24 Lip 2016 02:58 2145 19
  • Poziom 5  
    Witam!

Aktualnie "czyszczę" laptopa po zalaniu.. Kawą. Po otrzymaniu laptopa od zaprzyjaźnionej mi osoby, natychmiast go rozebrałem. Laptop nie reagował kompletnie na nic. Z racji, że nie miałem alkoholu izopropylowego, postanowiłem, że przeczyszcze najbardziej zalane miejsca spirytusem salicylowym. Coś ruszyło, zaczęła świecić dioda zasilania po podłączeniu zasilania i nawet reaguje na rozładowaną baterie (czerwona dioda). Raz na 30 prób, włączy się. Czy przyczyną może być nadal zanieczyszczone jakieś połączenie na płycie głównej i lecieć po alkohol izopropylowy, czy raczej szukać problemu gdzieś indziej? :)

Płukanka w alkoholu izopropylowym nie zaszkodzi płycie? Do spirytusu salicylowego napewno nie wrzucę jej, z prostego powodu... Osad...

Z góry dziękuję, za wszelką pomoc. :)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Błędem jest, że próbujesz uruchamiać płytę, która nie została prawidłowo wyczyszczona. Możesz ją uszkodzić takim katowaniem. Biorąc pod uwagę, że nie wiesz, gdzie nagromadził się płyn (bo nie jesteś w stanie ocenić, czy pod układami scalonymi go nie ma) - płyta powinna zostać (moim zdaniem) wykąpana w wannie ultradźwiękowej.

Izopropanol nie jest szkodliwy dla elektroniki.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 5  
    Hm, masz rację. Na swoją obronę powiem, że po odpaleniu (na 5 sekund) wyłączeniu i ponownym spróbowaniu, odpuściłem sobie. :D

Zastępstwo dla wanienki? Właśnie w tym momencie pomyślałem o zamoczeniu zalanego fragmentu płyty w izopropanolu.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Ja bym się rozejrzał za serwisem, który to zrobi. Wyjdzie taniej niż nowa płyta ;) Samo nalanie izopropanolu na zaschnięty płyn nie jest wcale tak bardzo skuteczne. Kąpiel w wannie rozwiąże problem z płynem pod układami scalonymi i na stykach wszelkiej maści.

Samo namoczenie moim zdaniem nie jest specjalnie skuteczne (próbując nawet w widocznych miejscach na zalanych fragmentach - niestety samo nalanie izopropanolu nie rozpuszczało zaschniętej substancji, trzeba było jakoś to zetrzeć, czasem nawet chwilę się pomęczyć z tematem - pod układem czy na stykach nie ma szans tego zrobić).

Zaczekaj jeszcze chwilę na opinie osób zajmujących się na co dzień serwisem laptopów, może zdradzą Ci jakiś inny/lepszy patent w tej sytuacji.
  • Poziom 5  
    Prawdę mówiąc, taniej wyjdzie nawet zakup najtańszej wanienki. :D
    Ewentualnie z tego co wywnioskowałem, IPA + pędzelek + cierpliwość. Dziękuje Ci za wypowiedź, będzie chyba trzeba czyścić dalej skoro jest jeszcze kontakt z nim. ;)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Najtańsza wanienka nie pomieści płyty głównej, taka która pomieści już będzie kosztować. Pędzelkiem nie dojdziesz pod układy i masz szanse zniszczyć styki w gniazdach, jeśli uznasz że je też chcesz wyczyścić. Warto przemyśleć jeszcze ten temat :)
  • Poziom 5  
    Szczerze mówiąc ta płyta jest ekstremalnie mała, prostokąt o wielkości dwóch dysków 2,5" położonych obok siebie. :D

Hmmm, to może pędzelek z miękkim włosiem? Delikatność delikatnością, ale tak jak mówisz mogę coś nieświadomie uszkodzić nawet, jeśli skorzystam z "wygodnego".
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Wrzuć fotkę miejsca zalania.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Szczerze ja bym nie mył płyty w wanience ultradźwiękowej, podobno może ona uszkodzić połączenia pod układami BGA, lub też sam układ BGA.
    Sam izopropanol też nie jest najlepszy bo nie rozpuszcza on cukru, który zapewne był w kawie.
    Ja bym przeczyścił w następujący sposób:
    1. Umyłbym w letniej wodzie z dodatkiem ludwika lub innym płynem do naczyń- dobrze usuwa tłuszcze i cukry.
    2. Przepłukał w wodzie destylowanej.
    3. Na koniec kąpiel w izopropanolu.

W przypadku zalania pod układem BGA, najlepiej go zdjąć i przeczyścić pola lutownicze pod nim. Oczywiście wymaga to odpowiedniej wiedzy i sprzętu aby to zrobić.

Do mycia zalecałbym także użycie pędzli antystatycznych, oraz zabezpieczyć się przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
  • Poziom 5  
    I chyba tak zrobię, lecz zadam jedno pytanie. Po co woda destylowana między płukanką z ludwikiem, a IPĄ?
    Lenovo 100 - Zalany laptop Lenovo 100 - Zalany laptop
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Takie drobne miejsca zalania to nie trzeba kąpać całej płyty.
    Wyczyść tylko zalane miejsca, popraw luty na elementach.
  • Poziom 5  
    Wiesz, większość wyczyściłem właśnie spirytusem, ale większość zanieczyszczeń miała właśnie taką formę. Ale może i racja... Im mniej ingerencji tym lepiej.
  • Spec od komputerów
    Jaki efekt po czyszczeniu?
  • Poziom 5  
    Myślę, że jutro izopropanol przyjdzie. W moim mieście trudno o takie rzeczy na miejscu... Aktualnie poczyściłem wszystko co zauważyłem, żeby kawa nie narobiła większych szkód i tak wystarczająco długo płyta czekała na usunięcie resztek kawy ale nie odpalałem jej. Odpale jak przeczyszczę ją porządne. No i lutów również nie chcę poprawiać, ze względu na osad kwasu salicylowego. Ale z pewnością zdam relacje zaraz po przyjściu środków do czyszczenia, a osobiście skoczę za moment po pędzel z odpowiednim włosiem.
  • Spec od komputerów
    Geoning napisał:
    No i lutów również nie chcę poprawiać, ze względu na osad kwasu salicylowego.

Nie przesadzaj.
    Topnik je usunie.
  • Poziom 5  
    Niestety, nadal nic. Płyta czysta, na czym się teraz skupic?
  • Spec od komputerów
    Geoning napisał:
    na czym się teraz skupic?

Na pomiarach.
  • Spec od monitorów
    Jeśli zalany Lenovo to potrzebna pełna nazwa modelu lub opisy z płyty.

kbc IT8502E
    north 216-0754026

Zaś Lenovo Ideapad 100-xxxx
    platforma : AIVP1/AIVP2 LA-C771P Rev:1.0
    KBC : Nuvoton NPCE388NA ODX

Lenovo IdeaPad 100 to platforma (CG410/CG510 NM-A681)
  • Poziom 5  
    lisek napisał:
    Jeśli zalany Lenovo to potrzebna pełna nazwa modelu lub opisy z płyty.

kbc IT8502E
    north 216-0754026

Zaś Lenovo Ideapad 100-xxxx
    platforma : AIVP1/AIVP2 LA-C771P Rev:1.0
    KBC : Nuvoton NPCE388NA ODX

Dokładnie, tak jak mówisz.
  • Spec od monitorów
    Skoro masz Lenovo IdeaPad 100 to platforma (CG410/CG510 NM-A681)
    GPU: nVidia N16V-GM-B1
    SoC: i3-5020U (SR240)

1. masz napięcia stby 3,3 i 5V
    SY8286B (3,3V) oraz SY8286С (5V)
    * opisane odpowiednio jako AWV5kA / AWV5KC

2. masz napięcia zasilania KBC IT8586E i flash 25q64fW _ pin.8 (1.8V)
    3. masz na przycisku 3,3V, potem stan niski gdy próba wł.

Lenovo G50-70
    ACLU1 ACLU2 NM-A271 Rev 1.0
    i3-4010U
    gpu 216-0856050
    dc-dc SoC – ISL62771
    KBC – IT8586E-FXA
    charger BQ737
    PU701 - SY8868QM

PL705 i PL704 to napięcie +1.06 V dla grafiki
    PL9 to zasilanie CPU_CORE SoC