Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stopniowanie bezpieczników

polar3016 24 Lip 2016 08:50 1476 1
 • #1 24 Lip 2016 08:50
  polar3016
  Poziom 8  

  Witam wszystkich
  Stoję przed takim problemem. W pomieszczeniach mojej firmy mam rozdzielnice główną z zabezpieczeniami jak na zdjęciu poniżej. W szafce licznikowej znajdują się 3 topiki oplombowane i 3 esy 32A. W ostatnim czasie wybijało okazjonalnie ostatni po prawej bezpiecznik nadprądowy 16A i różnicówkę. Z powodu kilku powtórzeń różnicówka uległa awarii i nie dała się już włączyć więc ją wymieniłem na nową ale widzę , że nadprądowy też nie chce za pierwszą razą się włączyć więc też go wymienię. Mam w firmie trochę sprzętu 8 komputerów 4 klimatyzatory jakieś czajniki elektryczne i inne urządzenia z lodówką również. Podejrzewam, że przyczyną wybijania nadprądówki jest przeciążenie bo dzieje się to zawsze w godzinach popołudniowych gdy tak mniemam występuje spadek napięcia w sieci. Nadmienię, że klimatyzatory np. nie są na tej linii co omawiany 16A es. Na nim są głównie m.in komputery, serwer, drukarki, monitory oraz urządzenie podtrzymujące napięcie w przypadku braku prądu. Moje pytanie brzmi w zasadzie tak czy mogę zamienić ten bezpiecznik na 20A i to zachowa stopniowanie a przynajmniej zabezpieczy przed niespodziewanymi wybijaniami. Wiadomo, że w przypadku zwarcia może wybić główny w szafie licznikowej ale przecież zwarć nie robi się codziennie.

  0 1
 • #2 24 Lip 2016 09:27
  elvis13
  Poziom 18  

  Narysuj schemat instalacji, nanieś wszystko co wiesz o instalacji, szczególnie zabezpieczenia, przekroje przewodów.

  Jeśli działa człon nadprądowy to pierwszą racjonalną rzeczą jest odłączenie części odbiorów i ustalenie co jest przyczyną. Przeciążenie, uszkodzenie izolacji (zagrożenie pożarem) etc.

  Jeżeli podłączone odbiory przekraczają ograniczenie 16A to trzeba będzie podzielić ten obwód na kilka mniejszych obwodów (z osobnymi zabezpieczeniami).

  Odbiory o mocy 2kW i więcej powinny mieć swoje osobne obwody i zabezpieczenia.

  To był wyłącznik różnicowo-prądowy z czy bez członu nadprądowego?

  Odpowiadasz prawnie za bezpieczeństwo pracowników użytkujących tę instalację elektryczną. Wezwij elektryka z uprawnieniami. Zrobi, pomierzy(!), wystawi fakturę.

  0