Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały kłopot z wybraniem karty graficznej oraz obudowy.

24 Lip 2016 11:57 621 18
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich. Jestem tu nowy i chciałbym się dowiedzieć czegoś odnośnie złożenia pewnego zestawu, którego podzespoły są umieszczone poniżej.

Płyta główna : MSI Mortar B150m
    RAM : Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) DDR4 2133 MHz
    Procesor : Intel Skylake i5 6500
    Zasilacz : Thermaltake modular 530W Bronze 80+
    Obudowa : Jeszcze nie wiem, ale do 120 zł
    Karta graficzna : Tu mam mały dylemat Polaris/Pascal.

Mam kłopot z dobraniem karty graficznej, ponieważ nie wiem, która jest i może być wydajniejsza w grach teraźniejszych i tych które wyjdą w 2017 (nie wychodzę dalej w przyszłość). Ludzie na różnych portalach piszą o zaletach RX 480 i tym, że posiada Freesync, Async oraz API Vulkan, które to znajdą zastosowanie w nowszych grach. GTX 1060 zaś szczyci się lepszą wydajnością w DX11 oraz w benchmarku Time Spy (w Time Spy, ponieważ ignoruje obliczenia Async). Obie strony szczycą się lepszą wydajnością w danych tytułach na DX12:
    - AMD w Hitmanie, czy też Doomie
    - Nvidia w Rise of the Tomb Raider
    Uważam, że powyższe tytuły były robione specjalnie pod daną markę (Nvidia, AMD) i nie są one wierzytelne.
    Potrzebuję rady co do wybrania tego GPU oraz Obudowy do 120 zł, żeby to jakoś pomieścić.

P.S: Nie chciałbym widzieć opinii jednostronnych (fanów Nvidii czy też AMD).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Obudowa mi jest potrzebna tylko po to, aby coś tam weszło. Nie stać mnie na naciąganie budżetu bo i tak mam napięty.
  • Pomocny dla użytkowników
    Obecnie nie ma wersji autorskich RX 480, więc pozostaje GTX 1060. Nie wiem czy jest sens zapatrywania się w nieznaną przyszłość i np. DX12. Na obecną chwilę, jeśli możesz sobie pozwolić na GTX 1060, to bierz, moim zdaniem. Autorskie wersje RX 480 może pojawią się do końca tego miesiąca, a może w następnym, a może pod koniec roku, teraz już absolutnie nikt tego nie wie. Sto gier pod DX12 może będą lepiej działać na RX 480, a może na GTX 1060. Zbyt wiele tutaj niewiadomych. Na dzień dzisiejszy, GTX 1060 jest szybsza, ceny wersji autorskich są tylko kilkadziesiąt złotych wyższe, od referenta RX 480 (8GB).

Tania obudowa np.:
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m20-pure-black-spc125-707037/
    https://www.morele.net/obudowa-zalman-z1-usb-3-0-czarny-zm-z1-626587/
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-re...1-pure-black-midi-tower-czarny-spc143-773732/
    https://www.morele.net/obudowa-raijintek-arcadia-usb-3-0-czarna-0r200004-661817/
    https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-vs4-v-black-usb-3-0-4044951016037-735937/
    Jakością niczym nie różnią się od tych do około 300 zł, te droższe mają jedynie więcej bajerów i tyle.
  • Poziom 5  
    Armageddon22 co ma wspólnego GPU z obudową? "Stać Cię na wydają kartę graficzną a skąpisz na obudowę. Tego nie mogę zrozumieć." Po prostu stwierdzam, że obudowa nie jest najważniejszym czynnikiem komputera, który umożliwi mi granie w gry. To ma być tylko "pudełko" na podzespoły. A co do blachy... to co ja tym będę rzucał czy coś, albo jak mój pewien znajomy mawia "Nikt z tego strzelał nie będzie".

Dodano po 3 [minuty]:

mario81 dzięki za radę i stosowanie się do tego co napisałem, a nie ocenianie. Nie wiem, jak dać Ci "pomógł".
    Dla mnie sprawa jest prosta. Podstawowa obudowa do każdej konfiguracji, to 120-160 zł. Obudowa tej samej jakości z bajerami, to 250-300 zł. Jeśli kolega chciałby mieć coś WYRAŹNIE lepszego, jeśli chodzi o design, konstrukcję i jakość, to powinien przygotować co najmniej 600 zł.

Jest trochę przykładów obudów za 200-300 zł, które wesoło brzęczą i trzeszczą, gdzie spasowanie jest na żałośnie niskim poziomie, gdzie prowadzenie okablowania kończy się krwawiącymi palcami itd., i to wszystko renomowanych producentów, jak Fractal Design, Corsair i tak dalej. Nie są to jakieś pojedyncze wpadki w internecie, tylko fakt, co pewne "droższe" produkty reprezentują sobą po wyjechaniu z fabryki.

Ja mam własne zdanie, ze względu na takie a nie inne doświadczenia. Zawsze miałem budżetowe obudowy, nigdy nie miałem problemów z niepokojącymi dźwiękami, spasowaniem, wysokimi temperaturami. Tzn. nie było idealnie, ale problemy? Nigdy. Teraz mam obudowę za 150 zł, w dodatku mini tower, cisza, chłodno, elegancko, bez problemów, a PC używany od katowania gier, po słuchanie muzyki.
  • Poziom 5  
    Armageddon22 naprawdę nie widziałeś nigdy komputera bez obudowy? Mały kłopot z wybraniem karty graficznej oraz obudowy.
    A co do małych obudów... Znajomy ma MicroATX i sobie ją chwali za to, że się nie grzeje (30 - 35 stopni Celsjusza) i zajmuje mało miejsca.

A co do tej karty to chciałem kupić nawet referenta (chociaż GTX 1060 od MSI kosztuje już 1279 zł). Chodzi mi tylko o to abym nie "wtopił" pieniędzy.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ciekawe. Przy GTX970 (ma TDP mniej więcej to samo co GTX1060, na poziomie około 150W) i I5-6500 zamontowanych w Zalmanie Z1 (obudowa za 129zł) temperatury w obudowie to około 40 stopni, przy teście OCCT Power Supply. Skąd się tam ma wziąć 70-90 stopni, jeśli procesor ma na rdzeniach przy takim obciążeniu 60-65 stopni (więc na jego obudowie mniej), a karta graficzna również nieco poniżej 70 stopni? Trzeba byłoby komputer kocem owinąć, żeby do 90 stopni temperaturę podnieść, więc niech Kolega przestanie brednie pisać.
  • Poziom 5  
    Jeśli można to chciałbym zobaczyć jeszcze kilka opinii, ale jak narazie jestem za GTX 1060.
    Armageddon22 napisał:
    mario81 napisał:
    Tzn. nie było idealnie, ale problemy?

Czyli tania obudowa jest fajna ale...
    mario81 napisał:
    Teraz mam obudowę za 150 zł, w dodatku mini tower, cisza, chłodno, elegancko, bez problemów, a PC używany od katowania gier, po słuchanie muzyk

Jedno przeczy drugiemu. Jeśli 90 stopni to chłodno albo masz komputer co pobiera 100W w stresie to... masz rację.

Ty chyba czegoś nie rozumiesz.

Nie jest idealnie, czyli:
    - spasowanie jednej ścianki po zamknięciu nie jest idealne, chyba, że przykręci się śrubkę, co jest normalne, wtedy jest OK, nie ma to wpływu na nic,
    - montaż dysku jest tradycyjny, na śrubki, nie ma to wpływu na nic, dysk montuje do czasu aż przychodzi czas na jego wymianę, z resztą, ja i tak mam go zamontowanego innym sposobem.

Czy są z czymś problemy?
    Nie.

Temperatury upalnym latem?
    Na CPU max 50 stopni (Core i5-4440), na karcie graficznej max 65 stopni (maksymalnie podkręcona MSI R9 270, teoretycznie grzeje się mocniej od GTX 1070). Wentylator CPU (Fera 2) skręcony na stałe 40 %, wentylator na GPU 20 - 30%. Do tego dwa fabryczne wentylatory w obudowie ustawione na 30-50%.

Jest cicho i chłodno. Zarówno dla CPU jak i GPU mam jeszcze z 20 stopni zapasu zanim zacznę się martwić, a to nigdy nie nastąpi, nawet jakbym kupił obudowę modecom czy ibox za 60 zł...
    Jeśli kiedykolwiek przyjdzie u mnie ochota na wymianę sprzętu, kolejna obudowa będzie typu desktop albo cube. Ponieważ przy obecnych zablokowanych procesorach Intela i najnowszych kartach graficznych praktycznie z każdej półki, nie trzeba mieć dużej i przewiewnej obudowy, dla niskich temperatur i zmniejszonego hałasu, szczególnie jeśli ma się co najmniej przyzwoite chłodzenie na podzespołach.

Weź pod uwagę fakt, że nowszy sprzęt zazwyczaj nie wymaga już takich potężnych systemów chłodzenia, jak dawniej. Kiedyś CPU ze średniej półki miał wskaźnik TDP ~100W, dzisiaj połowę mniej, tak samo dawniej jakaś nvidia ze średniej półki miała TDP 200-250W, dzisiaj 90-120W. I nie chodzi mi tutaj o pobór mocy. A im obecnie lepsze chłodzenie, tym mniej hałaśliwe i jednocześnie mimo wszystko chłodne, wentylatory nie muszą pracować szybko, aby schłodzić elektronikę do normalnych, użytkowych temperatur (pomijam zapędy fanatyków lub reakcję ludzi nie znających się, którzy jak widzą 70 stopni na procesorze lub grafice przy obciążeniu, to chcą oddawać sprzęt na gwarancję), a skoro systemy chłodzenia nie muszą pracować na wysokich obrotach, spada poziom generowania wibracji przenoszonych na obudowę. Z resztą, to się dzieje już od kilku lat.
  • Poziom 5  
    Dobrze, a co z kartą? Bo wszyscy ciągle o tej obudowie.
  • Poziom 5  
    Ok dzięki. W takim razie kupuje GTX 1060. Dziękuje wszystkim za opinie. Temat do zamknięcia.