Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 1.1kW agregat 3.5kW nie daje rady wystartować, kondensatory silnika

andriej 24 Lip 2016 16:04 2412 26
  • #1 24 Lip 2016 16:04
    andriej
    Poziom 20  

Witam, zakupiłem agregat 1 fazowy eurotec o mocy 3.5 kW z zamiarem zasilania nim hydroforu jednofazowego z silnikiem 1.1 kW 1430 obrotów, prądzie 7.8A cos 0.85, agregat nie da rady wystartować, i zadusza się, agregat z AVR. Sprzedawca zapewnił ze agregat da radę, a winą obarcza kondensatory silnika. Każe wymienić na mniejsze, czy to pomoże? na tabliczce znamionowej mam 100uF/320V i 14uF silnik z dwoma kondensatorami pompa grudziądzka. Prąd pobierany przez silnik mierzony miernikiem cęgowym 5A do 7A przy wyłączeniu wyłącznika ciśnieniowego (mierzony na zasilania z sieci energetycznej) agregat nie daje rady wystartować. będę wdzięczny za sugestie. Pompa chodzi bez oporów. Dla ciekawości napiszę próba podłączenia silnika 1.5 kW z jednym kondensatorem też zakończyła się nie powodzeniem. :|

0 26
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Lip 2016 16:32
    bercikmgr
    Poziom 11  

silnik podczas startu pobiera około 5 razy więcej mocy potrzebujesz więc mocniejszy agregat
    silnik, które posiadają elektronikę miękkiego rozruchu będą pracowały na tym agregacie

0
  • #3 24 Lip 2016 19:26
    otomeko
    Poziom 15  

Czy generator ma kondensator?
    Jeśli tak to jaki?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 24 Lip 2016 19:37
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

andriej napisał:
    agregat nie da rady wystartować, i zadusza się,

To ciekawe , podaj linka do agregatu.

Po drugie ile A ma ten agregat bo ktoś tu kłamie .

0
  • #5 24 Lip 2016 23:23
    Staszek49
    Poziom 33  

Jak już wyżej podano agregat Twój jest za "słaby" do silnika od pompy hydroforowej, bo jak podajesz ma cos 0,85, więc jego moc użyteczna, to ok. 3 KW. Zamień agregat na np. min. 6 KW.

0
  • #6 24 Lip 2016 23:47
    razdwawa
    Poziom 12  

Może być jeszcze problem z producentem agregatu - ile ktoś zapisał w instrukcji a ile mocy daje to mogą być dwie różne rzeczy, spróbuj obciążyć go kuchenką elektryczną, czajnikami czy innymi odbiornikami nie indukcyjnymi, jak też padnie to nalepkę z mocą możesz potraktować jak nalepki na chińskich radiomagnetofonach "3000W na kanał". Druga rzecz to przy silniku moc x 4 minimum.
    A i podłącz odkurzacz taki z 1000W i zobacz jak działa.

0
  • #7 25 Lip 2016 09:34
    otomeko
    Poziom 15  

Na czas rozruchu pompy podłącz dodatkowe kondensatory do generatora. Wówczas uzwojenia będzie sztywniejsze.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #8 25 Lip 2016 09:59
    jega
    Poziom 24  

Staszek49 napisał:
    Jak już wyżej podano agregat Twój jest za "słaby" do silnika od pompy hydroforowej, bo jak podajesz ma cos 0,85, więc jego moc użyteczna, to ok. 3 KW. Zamień agregat na np. min. 6 KW.
    Trochę to mało czytelne - to silnik ma cos 0,85 przy 1,1kW a agregat miał mieć 3,5kW - jak rozumieć wpis kolegi?

razdwawa napisał:
    Druga rzecz to przy silniku moc x 4 minimum.
    Aż tyle? Rozumiem, że to przez prąd rozruchowy? A jak to wygląda przy użyciu układu do miękkiego startu? Czy dotyczy to realnej mocy generatora czy to wartość przyjęta z poprawką na fantazję producenta?

0
  • #9 25 Lip 2016 11:14
    otomeko
    Poziom 15  

Krzysztof Reszka napisał:
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Krzysztofie czy wiesz jakie parametry decydują o sztywności uzwojenia i radzenia sobie z obciążeniami indukcyjnych w generatorach asynchronicznych?

Jeśli uważasz ze kogoś wprowadzam w błąd to udowodnij.
    Ba ja swoje twierdzenie obronie chętnie.

0
  • #11 25 Lip 2016 11:36
    otomeko
    Poziom 15  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Jakie pojemności proponujesz, 100 mikro?

Ok 100uF może mieć generator.
    Trzeba sprawdzić doświadczalne.
    Zaczołbym od 30uF i jechał w górę.

WAŻNE.
    podłączyć tylko na czas rozruchu.
    Trwałe podłączenie dodadkowej pojemności spowoduje znaczny wzrost napięcia i spalenie uzwojenia.

0
  • #12 25 Lip 2016 13:01
    jega
    Poziom 24  

otomeko napisał:
    czy wiesz jakie parametry decydują o sztywności uzwojenia i radzenia sobie z obciążeniami indukcyjnych w geberatorach asynchronicznych?
    Czy mógłbyś wyjaśnić mechanizm działania takiego połączenia?
    otomeko napisał:
    Na czas rozruchu pompy podłącz dodatkowe kondensatory do generatora.
    Równolegle do jego zacisków wyjściowych? Jeżeli tak to:
    otomeko napisał:
    podłączyć tylko na czas rozruchu.
    rozumiem, że można równie dobrze podłączyć równolegle do obciążenia, już przy silniku? Pytam, bo tam znacznie łatwiej coś podłączyć na czas rozruchu silnika.

0
  • #13 25 Lip 2016 14:21
    otomeko
    Poziom 15  

Kondensator dołącza się rownolegle do kondensatora w generatorze.
    Pojemność zależy od podłączonego silnika.
    Może wystarczyć 20% więcej pojemności ale nie przekraczałbym 50%.
    Dodatkową pojemność mocno podbija napięcie, płyną większe prądy nasycenia, co przekłada się na sztywność generatora pod obciążeniem.
    Ale można to stosować tylko chwilowo.

O sztywności decyduje budowa uzwojenia (rozmieszczenie cewek w stojanie oraz liczby zwoi) i pojemność kondensatorów.
    Im sztywniejsze uzwojenia tym niestety cieplejsze.

0
  • #14 25 Lip 2016 15:42
    razdwawa
    Poziom 12  

razdwawa napisał:
    Druga rzecz to przy silniku moc x 4 minimum.
    Aż tyle? Rozumiem, że to przez prąd rozruchowy? A jak to wygląda przy użyciu układu do miękkiego startu? Czy dotyczy to realnej mocy generatora czy to wartość przyjęta z poprawką na fantazję producenta?[/quote]

Dokładnie chodzi o prąd rozruchowy, przy miękkim starcie x3 - jeszcze ważne żeby avr agregatu "brał pod uwagę" obciążenie indukcyjne, spotkałem się z "chińczykami" typu "hoonda" gdzie 2kVA bez problemu zasilał kuchenkę i żarówki ale odkurzacza 800W już nie pociągnął, zakichał i zdechł

0
  • #15 25 Lip 2016 18:06
    andriej
    Poziom 20  

otomeko - nie wiem czy generator ma kondensator, z zewnątrz nie widać.

Strumien swiadomosci swia – na tabliczce znamionowej agregatu nie jest podane ile ma A. Podaję numer aukcji do znanego portalu (5914756110) to jest ten agregat.

Sprzedający ten agregat nie chciał uwierzyć, że nie daje rady, na próbę podłączył kątówkę 2 kW i młot jednocześnie, agregat pracował, ale jak rozumiem pompa to co innego.
    Sprzedawca twierdzi że wielokrotnie miał taki przypadek z pompami i zawsze wymiana kondensatorów w silniku na mniejsze pomagała.
    Silnik pompy ma cosinus 0.85 agregatu nie wiem, nie jest napisane.
    Czy miękki start w silniku pompy sprawdza się? Nie mówię tutaj o starcie falownikiem bo to przekracza koszty całej zabawy.
    AVR był podstawiany drugi i sytuacja ta sama.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, zrobił się ciekawy temat, może wspólnie dojdziemy do rozwiązania sprawy.

1
  • #16 25 Lip 2016 18:45
    Mirek99
    Poziom 21  

andriej napisał:
    otomeko - Sprzedający ten agregat nie chciał uwierzyć, że nie daje rady, na próbę podłączył kątówkę 2 kW i młot jednocześnie, agregat pracował.

Mam pytanie - czy te podłączone elektronarzędzia pracowały pod obciążeniem czy tylko na luzie ? Czy była to próby zasilania z agregatu tylko silnika czy też silnika obciążonego pompą ?

0
  • #17 25 Lip 2016 19:01
    otomeko
    Poziom 15  

andriej napisał:
    otomeko - nie wiem czy generator ma kondensator.

Jeśli możesz wstaw kilka zdjęć.
    Jeśli nie ma kondensatorow to jest synchroniczny i dołącza wzbudzenie przy przeciążeniu. W takim przypadku podłączenie kondensatorów tez powinno pomóc tylko tym razem równolegle z silnikiem.

0
  • #18 25 Lip 2016 20:09
    wodzu12240
    Poziom 12  

Witaj . jak możesz wstaw zdjęcia ale opisu zalatuje mi to chińczykiem na którym sprzedawca zmienia tylko naklejki . Jeżeli się nie mylę to ten agregat ma ok 2 kW mocy całkowitej . Maksymalnie może dać 2.5 kW ale to na 3 fazy wiec na faze przypada ok 700W . Prawdopodobnie w tym co kupiłeś uzwojenia będą wykonane z aluminium. Próba przez sprzedawcę nie jest wiarygodna . Jeżeli możesz obciąż agregat np suszarką albo farelką po jednej na każda fazę . Wtedy będziesz znał prawdziwą moc tego agregatu .

0
  • #19 25 Lip 2016 20:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

otomeko napisał:

A dasz głowę że nasz amator podłączając eksperymentalnie nie uszkodzi tego agregatu np jego stabilizacji napięcia .
    Zwrócisz mu pieniądze za ten eksperyment a jak zmieni się obciążenie to też będzie latał z kondensatorami . Bo przecież sam piszesz Cytat ;

Agregat ma mieć tyle i tyle mocy by podołać obciążeniu silnika .
    Za chwilę usłyszymy że na czas rozruchu watować bezpieczniki bo to podobna porada .

0
  • #20 25 Lip 2016 20:27
    otomeko
    Poziom 15  

Krzysztof Reszka napisał:
    otomeko napisał:

A dasz głowę że nasz amator podłączając eksperymentalnie nie uszkodzi tego agregatu np jego stabilizacji napięcia .
    Zwrócisz mu pieniądze za ten eksperyment a jak zmieni się obciążenie to też będzie latał z kondensatorami . Bo przecież sam piszesz Cytat ;

Agregat ma mieć tyle i tyle mocy by podołać obciążeniu silnika .
    Za chwilę usłyszymy że na czas rozruchu watować bezpieczniki bo to podobna porada .

No tak, osoba która zakłada post nie musi być elektormechanikiem i nie musi się znać na budowie i zasadzie działania sprzętu.

Z drugiej jednak strony nawet amator połączyły kondensatory do asynchrona. Jeśli to asynchron do nie ma regulacji, jeśli synchron to sobie napięcie ustabilizuje.

0
  • #21 25 Lip 2016 20:41
    Krzysztof Reszka

Ja nie negują samej idei bo takie rzeczy się robi , ale nie w przypadku amatora i nie wiedząc co to za prądnica.

0
  • #22 25 Lip 2016 21:42
    jega
    Poziom 24  

wodzu12240 napisał:
    Maksymalnie może dać 2.5 kW ale to na 3 fazy wiec na faze przypada ok 700W
    Nie rozumiem, przecież na aukcji o tym numerze wystawiony jest jednofazowy?

Tak na marginesie zastanawiam się z czego wynika ograniczenie pracy ciągłej do 12h? Przecież po takim czasie a nawet o wiele szybciej wszystkie parametry (np. temperatura) dawno się ustabilizują? Więc czemu po 12h trzeba go wyłączyć? I na jak długo?
    razdwawa napisał:
    chodzi o prąd rozruchowy, przy miękkim starcie x3
    Rozumiem, że w tym przypadku prąd rozruchowy nie jest 3x większy od znamionowego? Skąd więc to wymaganie? A może jest? Hydrofor to chyba dość trudny przypadek, bo trudno zrobić mu rozruch na sucho?

Mam najprostszy marketowy generator bez AVR - taki na czarną godzinę. Nie pomyślałem, żeby go wypróbować z hydroforem, bo właściwie nie zakładałem ich współpracy, ale teraz mam ochotę zobaczyć co się stanie, tylko mam z tym kłopot czysto logistyczny.

0
  • #23 23 Cze 2017 18:53
    Aimeiz
    Poziom 15  

Ja mam podobny problem.
    Hydrofor Gardena 4000/5 artikel 1483 - 1000W.
    Tu instrukcja do niego http://www.gardena.com/ddoc/GARO/GARO2011_PLpl/GARO2011_PLpl__01483-20.pdf
    Agregat Kraftele 6500 - 6.5KW, ale trójfazowy.
    Patrzyłem oscyloskopem, daje taki nieco trójkątnawy sinus, z naleściałościami do AVR-a.
    Trochęnie rozumiem dlaczego asynchroniczny genetrator trójfazowy nie daje ładnego sinusa? Uzwojenia źle poukładane na obwodzie? AVR to chyba steruje prądem wzbudzenia, co na kształt napięcia wyjściowego nie powinno mieć wpływu???

Podłączałem takie pompy do brudnej wody, 950W i ruszają bez zająkjnięcia na każdej z faz, a ten hydrofor, jak się go podłaczy do fazy, na której AVR mierzy napięcie, to rozruch hydroforu wywala circuit braker w agregacie. Jak się podłaczy pod pozostałe fazy, to hydrofor rusza, ale kręci wolno i nie mam pewności czy w dobrą stronę, bo nic nie pompuje, a napięcie na fazie spada do 110V a na tej pomiarowej jest 250V.
    Na sucho zachowuje się tak samo, tak że to raczej nie jest kwestia obciążenia silnika.

Odkurzacz przemysłowy 1200W też wywala ten bezpiecznik przy starcie, do tych dwóch pozostałych faz nie podłaczałem.

I tego nie rozumiem bo circuit braker ma oznaczenie DZ47-63 co oznacza 63A.
    W obwodzie hudroforu w sieci mam 16A i nie wywala. Czyżby jakiś super szybki ten bezpiecznik w agregacie?

0
  • #24 23 Cze 2017 21:40
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Aimeiz napisał:
    Trochęnie rozumiem dlaczego asynchroniczny genetrator trójfazowy nie daje ładnego sinusa? Uzwojenia źle poukładane na obwodzie

Tak go policzyli a raczej skopiowali Hondę Chińczycy i klepią.

0
  • #25 23 Cze 2017 21:57
    Krzysztof Reszka

Aimeiz napisał:
    I tego nie rozumiem bo circuit braker ma oznaczenie DZ47-63 co oznacza 63A.

Nie prawda, to typ tego zabezpieczenia. Pod spodem musi pisać wielkość zapewne C - 25 A .

0
  • #26 24 Cze 2017 08:51
    Aimeiz
    Poziom 15  

No niestety niema takiego napisu.
    Jest jeszcze napis 6000A. To podobno maksymalny impuls, jaki moze przyjąc, aby się jeszcze nie rozwalił.
    Z sieci domowej, ten hydrofor jest na bezpieczniku B16 i nie wywala nigdy.
    Agregat przewidziany jest na 2KW / 2.25KVA na fazę, więc może braker jest faktycznie na 10A, ale to chyba za mały zapas bezpiecznika, 2250VA / 230V = 9.8A, to chyba bezpiecznik powinien mieć przynajmniej 10% więcej, to najbliższy w szeregu byłby 16A, taki jak w domowej tablicy.

0
  • #27 07 Lip 2017 22:31
    Aimeiz
    Poziom 15  

Zatelefonowałem do sklepu gdzie kupiłem agregat i przyślą mi właściwy circuit braker i sam sobie go wymienię. Narazie wstawiłem taki tablicowy B16 i nie wywala, ale hydrofor nie chce wejść na obroty. Agregat jest za słaby do tej pompy :(. Natomiast wszystko co miało być na grupie gwarantowanej poza hydroforem chodzi z tego agregatu.
    Niestety muszę się zaopatrzyć w jednofazowy agregat podobnej mocy i pozbyć siętego trójfazowego.

0