Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na STX GDN-27-300-8-SS

chudy005 04 Jul 2005 13:00 6359 33
    chudy005
    Level 12  
    Witam, chciałbym sobie zrobić subwoofer na głośniku STX GDN-27-300-8-SS ponieważ posiadam taki głośnik, czy mógłby mi ktoś poradzić jak zrobić i zaprojektować obudowe (gotowe projekty mile widziane :D) Zastosowanie subwoofera: do domu no i czasem do auta:D

Link do parametrów głośnika:

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=357
    spigo3
    Level 14  
    60 l z BR styknie
    Niskich uderzeń z niego nie wyciągniesz
    plik4
    Level 26  
    Co nie wyciagniesz to calkie calkiem glosnik jest. Ale tak jak bylo napisane 60 L strojenie jak ma byc glosniej na 40 hz jak ciszej to na jakies 30 hz. I bedzie ok.
    cursor
    Level 30  
    Wg zaleceń Sound Wave obudowa 40L @35Hz
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wlasnie zalecen Sound Wave bym sie trzymal, to niezly glosnik, w takiej obudowie wytrzyma nawet wiecej niz swoje 300W - wytworzy przy tym spore natezenie przy niezlej kontroli.

Apropos - najlepszy z nich to 4ro omowy SC - nie wiem co widzicie w tym SS...
    !ron
    Level 21  
    Może się im wszystkim podoba kolorek, bo serio to parametry SC sa lepsze.
    chudy005
    Level 12  
    A czy mogłby mi ktoś zaprojektować obudowę pod ten głośnik :D Jak coś to wysyłajcie na meila. :)
    cursor
    Level 30  
    Przecież już ci podałem jaka ma być obudowa dla tego głośnika. Robisz bude ok. 40l i tunel stroisz na 35Hz. Jak nie wiesz jak to włącz WinISD, wybierz jakiś przetwornik, dalej wybierz obudowe bass-reflex. Wklep objętość i strojenie, a z trzeciej zakładki odczytaj długość tunelu przy kokretnej średnicy.

Ludzie włóżcie coś od siebie. Coraz częściej widać prośby o podanie wszystkiego. Jak człowiek ma się czegoś nauczyć jak wszystko dostanie do ręki. Są tematy przyklejone, przejrzyj je to sam będziesz wstanie zaprojektować obudowe.
    chudy005
    Level 12  
    A jakich użyć materiałów, jaka grubość płyty by była najlepsza i czy będzie trzeba ją wygłuszyć.
    cursor
    Level 30  
    Jak nie masz kasy to wystarczająca będzie nawet zwykła płyta meblowa. Wtedy radziłbym skleić dwie deski ze sobą, żeby mieć ścianke o grubości ok. 40mm. A jeśli chcesz coś solidniejszego to użyj 30mm MDF.
    W obudowach br nie stosuje się wytłumieniu, lub stosuje się niewielkie ilości. Możesz położyć gąbkę na każdą ściankę. Pamiętaj tylko, żeby droga głośnik - tunel była bez żadnego wytłumienia.
    nfsking
    Level 24  
    na cholere takie grubosci płyt? ktos ma to zrzucac z 10pietra? wiorowy wystarczy 18-22mm a mdf spoko 18mm
    coolombo
    Level 29  
    tomaszo wrote:
    Wlasnie zalecen Sound Wave bym się trzymal, to niezly glosnik, w takiej obudowie wytrzyma nawet wiecej niz swoje 300W - wytworzy przy tym spore natezenie przy niezlej kontroli.

Apropos - najlepszy z nich to 4ro omowy SC - nie wiem co widzicie w tym SS...

Ludzie są wzrokowcy a SS niby ładniej wygląda ;)
    A tak wogóle to czemu 4R a nie 8?? ósemka ma większy BL
    plik4
    Level 26  
    coolombo wrote:

Ludzie są wzrokowcy a SS niby ładniej wygląda ;)
    A tak wogóle to czemu 4R a nie 8?? ósemka ma większy BL

No jepiej wygladaja a parametry nie roznia sie znaczaco a dlaczego 4 a nie 8Ω ?? 4Ω maja wiekszy SPL i dlatego. A pozatym wydaje sie pewniejszy o ile wiem grubszym drutem jest nawiajny a tak samo.
    coolombo
    Level 29  
    No i co z tego że grubszym drutem skoro przy 4R 2x większe prądy popłyną, SPL tez nie różni się znacząco.
    borysgo2
    Level 16  
    O cewki bym sie nie martwil, podobno wersje 150 i 300 maja te same cewki, ja mam 27/150/8 SS i pakuje do niego po 250W i nic mu nie jest, gra bardzo dobrze. Jak kolega radzi ten z wiekszym Bl powinien byc lepszy. Ja mialem 32/300/4ss i powiem ci ze poza wiekszym spl i tym ze zagra juz w malej budzie niczym mnie nie zaskoczyl. Polecam 27/150/8ss potrafi naprawde nisko zejsc. Jak jest ktos ciekawy jak on wyglada jak sie do niego 250W zapakuje to tu zamiescilem filmik (kolega Daniel umiescil go na ftp) http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=4124 podzielony na 2 czesci lub moge przeslac mailem.
    plik4
    Level 26  
    Zasysnolem sobie ten filmik I nawet ladnie skacze :P aha i ladan ma amlitute ten glosnik. I troche ciezka muza ja tez ja urzywam to osiagania max amlituty :P
    luki55
    Level 20  
    Witam:) ja niestety nie moge ściagnąć tego filmiku :/ mógłby ktoś wysłać? neoluxx(malpa)interia.pl
    BurzaRobert
    Level 2  
    A Rockford fosgate S1 412 4 OHM 100 W nadaje się na subwoofer?
    Gilotyn@
    Level 30  
    Ja też nie moge ściągnac tego filmiku jak ktos może to niech wyśle mi go na email dyga2(malpa)op.pl lub niech ktoś go zarzuci na serwer.
    Lizak86
    Level 16  
    Borysgo ja tez mam tego stx 27-150-8-ss i zasilam go zmostkowanym tda 7294 i kurcze mam problem bo przy wiekszym wysterowaniu slychac jakby cewka glosnika uderzala o magnes gdy powraca. kolumna ma litraz okolo 40 litrów br 70mm dł180mm. tda zasilane jest napieciem 32 v. a niedawno kupilem stx 27-300 i zrobilem z niego suba bude mam tez z 40 litro ale jak daje dluzszy br to bas znika a jak go zkaracam do 8 cm to kula sie ladnie. czemu tak sie dzieje
    Lizak86
    Level 16  
    Siemka. Wydaje mi sie ze to przez to zbyt wysokie napiecie sie dzieje gdyz glosnik stx 27-300-8-ss tez tak sie zachowuje. jak zmiejsze napiecie to napisze czy sie cos zmieniło. pozdrawiam
    Bartosh116
    Level 11  
    A ja mam takie pytanie... Czy lepiej wybrać stx 32/300-8 czy 27/300-8 nie chodzi mi o cene po prostu który będzie lepszy do subwoofera??
    pozdro
    Gilotyn@
    Level 30  
    wiecej danych jaki masz wzmak pokuj co ma odtwarzac ile masz kasy itd itd
    Bartosh116
    Level 11  
    Kasy na głosnik mam 150zł max! pokój 22m2 a wzmacniacz to mostek tda 7294...ma być uzywany głownie do muzyki...zalezy mi na dosc niskim i szybkim basie...
    Gilotyn@
    Level 30  
    TDA hmmm marnie widze tda plus stx gdn 27-300 lub 32-300. Prawdopodobnie wzmak nie będzie panował nad głośnikiem i będzie lipa. 150zł może warto rozważyć kupno tonsila 20/80. Z pewnością ten głośnik potrzebują mniej W niż STX w skutek czego TDA będzie mu łatwiej zapanować nad nim.

pozdrawiam Gilotyn@
    Bartosh116
    Level 11  
    Niewiem czy zauwazyłes ale pisałem ze to ma być mostek TDA czyli jakies 150 w moze nawet i więcej więc tonsil zgodze się 100 wat napewno zniesie ale tyle to chyba przesada...duzo było juz na forum konstrukcji mostek + stx i raczej ludzie nie narzekali, ale nigdzie nie było który jest lepszy 27czy 32...
    Caleb_
    Level 33  
    a mi sie wydaje ze raczej ludzie narzekaja na tda w jakimkolwiek subwooferze. lepiej jednak dawac mniej watozerne glosniki - np tonsil.

co do porownania 27 i 32 - magnes ten sam, roznica w wielkosci membrany. mniejszy zagra bardziej dynamicznie, ale plyciej. wiekszy glebiej ale wolniej - moja hipoteza tez sie potwierdzila w opini jakiejs tam osoby z forum (mozliwe, ze nawet nie elektrody). ja bym bral 32. 27-ka i tak ma opinie, ze zbyt zroznicowanie nie gra. moze warto by bylo pomyslec o kupnie ravemastera BSW124II z niemiec? 50 euro kosztuje...
    Gilotyn@
    Level 30  
    Mostek nie mostek jak pisał wyżej kolega raczej ludzie narzekają na TDA. Zresztą jakość dzwięku jest zupełnie inna no i scalaki gorzej panują nad głośnikiem. Zważywszy na to że ty jak bys brał to była by to wersja np 27-300 i ten głośnik spokojnie przyjmie tyle W, więc żeby zapanować nad nim potrzeba dobrego wzmaka. Caleb_ ma racje możesz jeszcze rozważyć kupno BSW 124II , ale ten przetwornik tez potrzebuje sporo W.

pozdrawiam Gilotyn@
    Lizak86
    Level 16  
    Witam. tak jak kolego napisal wyzej nie ma sensu podpinac tego marnago tda do tego glosnika:/ bawilem sie ta kostka troche i ona jakosci to nie ma wcale, bas taki mizerny. fakt swego czasu zachwalałem ta koste puki nie usylszalem dzwieku z np. yamahy rx-350... a co do tego glosnika27-300 to nawet nie probuj bo ja probowalem i nic z tego nie wyszlo. jedna wielka kicha. ten glosnik potrzebuje bardzo duzo mocy a mostek z tda mu tego nie zaoferuje...