Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny bez reflektometru

andrzejlisek 25 Lip 2016 09:18 3264 25
  • #1 25 Lip 2016 09:18
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Nie ulega wątpliwości, że antenę CB należy zestroić, bo próba nadawania bez anteny i przy niezestrojonej antenie może uszkodzić nadajnik.

Posiadam następujące przyrządy:
    - Radioodbiornik Tecsun PL-880 (obsługuje częstotliwości CB w AM i SSB, wyświetla siłę sygnału i SNR w decybelach)
    - Oscyloskop analogowy
    - Multimetr

Na znanym portalu, najprostszy miernik SWR widziałem w cenie 50-60zł + wysyłka, ale nie wiem, czy jest sens go kupować.

Czy za pomocą posiadanych przyrządów da się przy najmniej "mniej więcej" zestroić antenę? Mniej więcej, to znaczy, że antena nie jest idealnie ustawiona, ale nie ma ryzyka uszkodzenia radia przy nadawaniu w podstawowej czterdziestce. Na przykład myślę, żeby użyć Tecsun PL-880 na częstotliwości 27180kHz AM, włączone największe tłumienie sygnału antenowego. Do radiotelefonu podłączam antenę i ustawiam kanał 19 w AM. Włączam nadawanie tak krótko, jak to jest możliwe, żeby na odbiorniku odczytać wartość siły sygnału. Jak pokazywana wartość się waha, to zapisuję średnią. Potem skracam lub wydłużam antenę i ponownie włączam nadawanie i odczytuję siłę sygnału. Czynność robię tak długo, aż uzyskam największą możliwą siłę sygnału. Kanał 19 jest chyba najczęściej używanym kanałem, a dodatkowo, jego częstotliwość jest dokładnie w połowie pomiędzy częstotliwościami 1 i 40. Na kanałach 1 i 40 siła sygnału powinna być nieco niższa. Jak na 19 będą inne stacje, co będzie zaciemniać odczytywaną siłę sygnału, to pomiary można wykonywać na najbliższych kanałach, czyli np. 17, 18, 19-dziura i 20. Czy ta metoda jest dobra?

Posiadam kabel H155 o długości 10m, co umożliwi odsunięcie anteny CB radio od radioodbiornika i ustawienie jej w innym pomieszczeniu za ścianą.

Jeżeli ustawię CB radio na odbiór, to czy da się ustawić antenę "na ucho" wsłuchując się w szum? Chodzi o to, czy jest słyszalna różnica w brzmieniu samego szumu przy zestrojonej i niezestrojonej antenie?

Radiotelefon, jaki zamierzam kupić, to President Jackson I.

0 25
  • Megger
  • #2 25 Lip 2016 09:53
    2N3866
    Poziom 29  

Po pierwsze - strojenie anteny należy przeprowadzać na kanale, na którym nikt nie pracuje. Kanał 19 to chyba najbardziej uczęszczany kanał.
    Po drugie - jak definiujesz "mniej więcej"? Jaka wartość WFS jest dla ciebie graniczna? Przy wartości 1,5 przez wielu uznawanej jako zła z 4 W mocy doprowadzonej odbite zostanie 150 mW (~4%). Dla WFS = 2 będzie to 0,4 W. Takich różnic moim zdaniem nie da się wiarygodnie zmierzyć odbiornikiem "z anteny", mimo że ma jakiś odczyt poziomu sygnału w dBµV. Za dużo czynników powodujących błąd pomiaru, nawet nie podejmuję się szacować tego błędu.
    Po trzecie - pomiar "uchometrem" szumu z odbiornika - nierealne. Wysłyszysz różnicę między zwartym wejściem a doprowadzonym sygnałem z jakiejkolwiek anteny. Ale słuch ma charakterystykę logarytmiczną, a WFS - zobacz sam: http://www.csgnetwork.com/vswrlosscalc.html - popatrz na moce wypromieniowane/odbite dla WFS wynoszącego 1, 2, 5, 20 i np. 500.

Chyba jednak lepiej popytać wśród znajomych albo zainwestować w miernik.

1
  • #3 25 Lip 2016 10:17
    andrzejlisek
    Poziom 28  

2N3866 napisał:
    Po drugie - jak definiujesz "mniej więcej"? Jaka wartość WFS jest dla ciebie graniczna? Przy wartości 1,5 przez wielu uznawanej jako zła z 4 W mocy doprowadzonej odbite zostanie 150 mW (~4%). Dla WFS = 2 będzie to 0,4 W. Takich różnic moim zdaniem nie da się wiarygodnie zmierzyć odbiornikiem "z anteny", mimo że ma jakiś odczyt poziomu sygnału w dBµV. Za dużo czynników powodujących błąd pomiaru, nawet nie podejmuję się szacować tego błędu.

Właśnie jestem świadomy, że bez reflektometru nie da dokładnie ustawić anteny, więc nawet WFS 2,0 jest do przyjęcia, o ile nie ryzykuje się spaleniem tranzystorów. Rozumiem, że przy 4W i WFS=2,0 te 0,4W zamienia się w dodatkowe ciepło tranzystorów poza ciepłem wytwarzanym podczas normalnej pracy. Czytałem, że podczas czynności związanych ze strojeniem, przy jednym pomiarze uruchamia się nadawanie w celu kalibracji miernika, a potem drugi raz w celu dokonania pomiaru. Domyślam się, że przed procesem strojenia to może wyjść WFS na poziomie 3 lub 4, ale każdy radiotelefon powinien wytrzymać nadawanie przez jedną sekundę przy tak wysokim WFS. Czy to jest prawda? Przy jakim współczynniku jest ryzyko spalenia tranzystorów przy długotrwałym nadawaniu? Słyszałem, że tańszych i krótszych anten magnesowych nie da się zestroić na wartość poniżej 1,5.

Inna metoda, jaką wymyśliłem, to pomiar napięcia pomiędzy promiennikiem a masą za pomocą oscyloskopu, przy założeniu, że promiennik anteny jest gołym metalem lub rozprucie przewodu tak, żeby mieć dostęp do gorącej żyły i pomiar pomiędzy gorącą żyłą, a masą. Przy włączeniu nadawania w trybie FM sygnał powinien mieć stałą amplitudę i częstotliwość kanału +/-2kHz w przypadku, gdy mówi się do mikrofonu. Czy ta metoda jest wiarygodna? Czy w tym przypadku mierzona amplituda powinna być jak najwyższa, czy jak najniższa? Pomijam fakt, że użycie oscyloskopu tego, który posiadam, wymaga dostępu do sieci 230V.

Chyba jednak poszukam miernika, bo inaczej się nie da.

0
  • #4 25 Lip 2016 10:44
    2N3866
    Poziom 29  

andrzejlisek napisał:
    Rozumiem, że przy 4 W i WFS = 2,0 te 0,4W zamienia się w ciepło tranzystorów. Czytałem, że podczas czynności związanych ze strojeniem, przy jednym pomiarze uruchamia się nadawanie w celu kalibracji miernika, a potem drugi raz w celu dokonania pomiaru. Domyślam się, że przed procesem strojenia to może wyjść WFS na poziomie 3 lub 4, ale każdy radiotelefon powinien wytrzymać nadawanie przez jedną sekundę przy tak wysokim WFS. Czy to jest prawda? Przy jakim współczynniku jest ryzyko spalenia tranzystorów przy długotrwałym nadawaniu? Słyszałem, że tańszych i krótszych anten magnesowych nie da się zestroić na wartość poniżej 1,5.

Tak, moc odbita od anteny wraca do źródła i tam się rozprasza, właśnie na tej zasadzie dochodzi do zniszczenia tranzystorów mocy. Co do tego, jaki WFS jest ryzykowny, lepiej niech się wypowiedzą koledzy z doświadczeniem w serwisie, ale będziemy pewnie mieć do czynienia ze "zmiennością osobniczą" wynikającą z typu (konstrukcja) i indywidualnych właściwości konkretnego egzemplarza. Ale 1 s na pomiar to raczej za mało, zwłaszcza jeśli masz multimetr cyfrowy z automatycznym przełączaniem zakresów.

Jeżeli jednak masz urządzenie z przełączaniem mocy, np. 50/5 W (raczej nie przypadek CB), to przy przełączeniu na poziom niski "potencjał rozpraszania mocy" (wynikający z konstrukcyjnego przygotowania wzmacniacza mocy do odprowadzenia ciepła przy poziomie wysokim mocy wyjściowej) będzie tak duży, że ryzyko będzie minimalne. Do tego radiotelefony porządnych firm i na rynek profesjonalny lub "półprofesjonalny" (krótkofalarski) są wyposażane w pokładowy reflektometr zapewniający mechanizm ochronny (redukcja mocy w przypadku niedopasowania). A i strojenie anteny należy przeprowadzać przy poziomie mocy zapewniającym prawidłowy pomiar, a nie przy maksymalnym możliwym.

Ale formą ochrony stopnia końcowego dla urządzenia CB może być zastosowanie dopasowanego tłumika odpowiedniej mocy między urządzeniem a anteną, wtedy w tłumiku ma szansę się rozproszyć większość mocy odbitej. Tylko że nie można za bardzo szaleć z poziomem tłumienia, bo reflektometry wymagają pewnego minimalnego poziomu mocy dla prawidłowego pomiaru. Ale (przypuszczam) redukcja mocy 4:1 (z 4 W) byłaby chyba jeszcze akceptowalna.

1
  • Megger
  • #5 25 Lip 2016 11:17
    Olek II
    Moderator

andrzejlisek napisał:
    Posiadam kabel H155 o długości 10m, co umożliwi odsunięcie anteny CB radio od radioodbiornika i ustawienie jej w innym pomieszczeniu za ścianą.

To chyba jakieś jaja. Nie ma mowy o poprawnym zestrojeniu anteny na stole w pokoju!. Po drugie koledzy zapomnieli o ARW odbiornika kontrolnego, przecież wskazania niby mocy promieniowanej będą bardzo zafałszowane.

0
  • #6 25 Lip 2016 11:35
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Teraz wszystko rozumiem. Wnioskuję, że bez reflektometru, nawet takiego najprostszego, się nie obejdzie, nie da się ustawić anteny "domowymi sposobami".

0
  • #7 25 Lip 2016 11:39
    2N3866
    Poziom 29  

Olek II napisał:
    Nie ma mowy o poprawnym zestrojeniu anteny na stole w pokoju! Po drugie koledzy zapomnieli o ARW odbiornika kontrolnego, przecież wskazania niby mocy promieniowanej będą bardzo zafałszowane.

To prawda, antenę należy stroić w miejscu, gdzie będzie eksploatowana. Ale to ogólna zasada. Ja omawiałem wady zaproponowanego podejścia bez reflektometru i wskazałem, że trudno nawet oszacować błąd takiego podejścia.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Lip 2016 11:51
    zebra017
    Poziom 12  

Dołożę kamyczek do ogródka.
    1. Zakładamy, że antena jest fabryczna a nie jakaś samoróbka - czyli fabrycznie jest blisko rezonansu i ma "jako tako" dopasowaną impedancję.
    2. Stroimy antenę w miejscu docelowym - czyli na zewnątrz, gdzie pozostanie zamontowana lub na aucie w miejscu stałego zamontowania. Jeśli t na mobilu to jedziemy na możliwie otwarta przestrzeń. W pomieszczeniu to możemy sobie dostroić fujarkę.
    3. Robimy prosty miernik pola - kiedyś posługiwałem się czymś takim: cewka z rdzeniem do strojenia i kondensator (obejmujace 27 MHz), około metr drutu jako antena dołączone przez 1-2 zwoje cewki, dioda ostrzowa, kondensator filtrujący i miernik analogowy.
    4. Idziemy z tym ustrojstwem minimum 50 m od anteny nadawczej, ustawiamy stabilnie a sąsiada zostawiamy przy cb, a ten naciska gruchę naszego radia.
    5. Stroimy najpierw nasz miernik pola na max. wskazań.
    6.Potem sąsiad wydłuża antenę o 1cm i nadaje. My się w tym czasie nie ruszamy wokół miernika, bo możemy cielskiem zakłócić odczyt.Tak samo sąsiad przy cb. Jeśli miernik poszedł górę to idziemy w dobrą stronę, jeśli w dół, to w złą i anteną musimy skrócić o 1 cm od pozycji wyjściowej.
    7. I tak metodycznie aż do uzyskania najmocniejszego odczytu.

Moim zdaniem SWR-meter jest tylko do wstępnego zestrojenia anteny, przydaje się do samodzielnie wykonywanych anten. Pełne zestrojenie da tylko miernik pola, bo pokazuje realnie moc wypromieniowywaną. Niekoniecznie gdy wychodzi nam SWR 1 to taki jest realnie, zwłaszcza gdy SWR-meter podłączamy prze nadajniku a nie przy samej antenie (bardzo częsty błąd różnych "fachowców").

0
  • #9 25 Lip 2016 12:47
    andrzejlisek
    Poziom 28  

zebra017 napisał:
    Dołożę kamyczek do ogródka.
    1. Zakładamy, że antena jest fabryczna a nie jakaś samoróbka - czyli fabrycznie jest blisko rezonansu i ma "jako tako" dopasowaną impedancję.
    2. Stroimy antenę w miejscu docelowym - czyli na zewnątrz, gdzie pozostanie zamontowana lub na aucie w miejscu stałego zamontowania. Jeśli t na mobilu to jedziemy na możliwie otwarta przestrzeń. W pomieszczeniu to możemy sobie dostroić fujarkę.
    3. Robimy prosty miernik pola - kiedyś posługiwałem się czymś takim: cewka z rdzeniem do strojenia i kondensator (obejmujace 27 MHz), około metr drutu jako antena dołączone przez 1-2 zwoje cewki, dioda ostrzowa, kondensator filtrujący i miernik analogowy.
    4. Idziemy z tym ustrojstwem minimum 50 m od anteny nadawczej, ustawiamy stabilnie a sąsiada zostawiamy przy cb, a ten naciska gruchę naszego radia.
    5. Stroimy najpierw nasz miernik pola na max. wskazań.
    6.Potem sąsiad wydłuża antenę o 1cm i nadaje. My się w tym czasie nie ruszamy wokół miernika, bo możemy cielskiem zakłócić odczyt.Tak samo sąsiad przy cb. Jeśli miernik poszedł górę to idziemy w dobrą stronę, jeśli w dół, to w złą i anteną musimy skrócić o 1 cm od pozycji wyjściowej.
    7. I tak metodycznie aż do uzyskania najmocniejszego odczytu.

Już w pierwszym poście sugerowałem użycie radioodbiornika ze wskaźnikiem siły sygnału i ten odbiornik właśnie odgrywałby rolę miernika pola. Czy wskaźnik jest w postaci kresek (np. Degen 1103), czy liczb od 0 do 9, czy decybeli (tak jest w Tecsun PL-880) tylko wpływa na dokładność. Zawsze mi się wydawało, że ARW nie wpływa na ten wskaźnik, bo przy słabym sygnale pokazuje niską siłę i jednocześnie ARW zwiększa wzmocnienie. Z drugiej strony, miernik pola pokazuje sygnał nie tylko badanego nadajnika, tylko wszystkie sygnały, które są w częstotliwości rezonansowej miernika.
    zebra017 napisał:
    Moim zdaniem SWR-meter jest tylko do wstępnego zestrojenia anteny, przydaje się do samodzielnie wykonywanych anten. Pełne zestrojenie da tylko miernik pola, bo pokazuje realnie moc wypromieniowywaną. Niekoniecznie gdy wychodzi nam SWR 1 to taki jest realnie, zwłaszcza gdy SWR-meter podłączamy prze nadajniku a nie przy samej antenie (bardzo częsty błąd różnych "fachowców").

Jeżeli antena będzie fabryczna (nie samoróbka), to wydaje mi się, że nawet, jeżeli SWR-meter nie pokazuje prawidłowo wartości, to i tak to nie przeszkadza, bo tu chodzi nie o uzyskanie konkretnej wartości, tylko o uzyskanie takiej długości anteny, w którym pokazywana wartość jest możliwie najniższa na częstotliwości środkowej pasma. W takim przypadku jedynie zatraca się informację, na jaki SWR udało się ustawić antenę.

0
  • #10 25 Lip 2016 12:59
    Olek II
    Moderator

andrzejlisek napisał:
    Zawsze mi się wydawało, że ARW nie wpływa na ten wskaźnik, bo przy słabym sygnale pokazuje niską siłę i jednocześnie ARW zwiększa wzmocnienie.

Sam sobie przeczysz. Miernik pola nie może mieć ARW, tyle w temacie. Poczytaj co to ARW i do czego służy w odbiorniku.

0
  • #11 25 Lip 2016 13:14
    2N3866
    Poziom 29  

Kolega @zebra017 poruszył tu kilka istotnych kwestii:
    - o ile antena jest fabrycznie sprawna, powinna być bezpieczna dla radia (ale pozostaje kwestia linii przesyłowej, warto ją stałoprądowo sprawdzić, czy w trakcie ciągnięcia kabla na dach, zaprawiania złączy nie pojawiło się zwarcie bądź rozwarcie - prosty test multimetrem, a istotny w kontekście ewentualnych katastrofalnych skutków);
    - dopasowanie energetyczne nadajnika do anteny to kryterium pomocnicze (najlepiej dopasowane jest sztuczne obciążenie), ponieważ celem anteny jest skuteczne promieniowanie mocy w.cz., co jest związane z wymiarami promiennika (w Internecie znajdziesz, że krzywe WFS i efektywności promieniowania w funkcji długości anteny nie mają optimum w tym samym punkcie, szukasz kompromisu między ilością mocy doprowadzonej do anteny a zdolnością do jej efektywnego wypromieniowania) - był ostatnio na Elektrodzie wątek dot. jakości odbioru/zasięgu osiąganego za pomocą anteny CB składającej się głównie z cewki i pręta krótszego niż pół metra, pewnie miała WFS nawet bliski 1.

Pamiętaj jeszcze o kwestii związanej z instalacją, ale też pomiarami jw. itd. (niezaburzanie charakterystyki, zasada "czystego sąsiedztwa" anteny: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6314328#6314328 - pasmo CB to długość fali 11 m, pół fali wolnej przestrzeni wokół anteny nie do zrobienia w pokoju.

andrzejlisek napisał:
    Już w pierwszym poście sugerowałem użycie radioodbiornika ze wskaźnikiem siły sygnału i ten odbiornik właśnie odgrywałby rolę miernika pola. Czy wskaźnik jest w postaci kresek (np. Degen 1103), czy liczb od 0 do 9, czy decybeli (tak jest w Tecsun PL-880) tylko wpływa na dokładność. Zawsze mi się wydawało, że ARW nie wpływa na ten wskaźnik, bo przy słabym sygnale pokazuje niską siłę i jednocześnie ARW zwiększa wzmocnienie.
    Kluczowe jest, w którym punkcie układu jest ten pomiar - za pętlą ARW czy jeszcze przed. Gdybyś dysponował schematem blokowym radia, toby można było powiedzieć. W miernikach nie może być ARW, miernik musi dawać skalibrowany odczyt wartości. Trudno mi sobie wyobrazić, że układ odczytu siły sygnału odbieranego w twoim radiu jest świadomy aktualnego wzmocnienia toru odbiorczego i odpowiednio koryguje wartość odczytu.
    Strojenie anteny bez reflektometru

andrzejlisek napisał:
    Z drugiej strony, miernik pola pokazuje sygnał nie tylko badanego nadajnika, tylko wszystkie sygnały, które są w częstotliwości rezonansowej miernika.
    Owszem, dlatego najlepszy byłby pomiar wąskopasmowy i na tyle blisko źródła, żeby tło było pomijalne. Ale nie masz pewności, czy sąsiad CB-ista w tym samym czasie nie nadaje albo czy nie przejeżdża obok auto z działającym nadajnikiem. Dlatego czasem trzeba pomiary powtarzać kilkakrotnie w pewnych odstępach czasu, żeby wykluczyć wpływ zaburzeń niestacjonarnych.

0
  • #12 25 Lip 2016 14:09
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Dziękuję za informacje, ja też cały czas jestem przekonany, że ARW nie ma tu nic do tego i normalne jest, że w mierniku pola nie ma ARW, jednak pierwszy post kolegi Olek II sugeruje, że ARW może mieć coś wspólnego z wiarygodnością pomiaru za pomocą odbiornika, ale z drugiej strony pomiar sygnału za jakimkolwiek wzmacniaczem o wzmocnieniu sterowanym przez ARW nie ma żadnego sensu. Miałby sens tylko wtedy, gdy pomiędzy punktem pomiaru a wyświetlaczem jest element, który kompensuje wpływ wzmocnienia wzmacniacza na wyświetlany wskaźnik, ten element też byłby sterowany przez ARW.

0
  • #13 26 Lip 2016 19:14
    SP8JUX
    Poziom 30  

Olek II napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Zawsze mi się wydawało, że ARW nie wpływa na ten wskaźnik, bo przy słabym sygnale pokazuje niską siłę i jednocześnie ARW zwiększa wzmocnienie.

Sam sobie przeczysz. Miernik pola nie może mieć ARW, tyle w temacie. Poczytaj co to ARW i do czego służy w odbiorniku.

Najczęściej stosowanym w odbiornikach sposobem wyświetlania "pałeczek" sygnału jest właśnie pomiar napięcia ARW ..Panie moderatorze.

1
  • #14 26 Lip 2016 19:38
    Olek II
    Moderator

SP8JUX napisał:
    Najczęściej stosowanym w odbiornikach sposobem wyświetlania "pałeczek" sygnału jest właśnie pomiar napięcia ARW

Nie wiesz o czym piszesz. Żaden miernik natężenia pola nie ma ARW. Natomiast w odbiorniku ARW utrzymuje jednakowy poziom sygnału na wyjściu niezależnie od sygnału na wejściu / w pewnych granicach/. Jaki sens by było mierzyć natężenie pola miernikiem z ARW?

0
  • #15 27 Lip 2016 15:44
    SP8JUX
    Poziom 30  

Olek II napisał:

Nie wiesz o czym piszesz. ..... Natomiast w odbiorniku ARW utrzymuje jednakowy poziom sygnału na wyjściu niezależnie od sygnału na wejściu / w pewnych granicach/. Jaki sens by było mierzyć natężenie pola miernikiem z ARW?

Żeby utrzymać jednakowy poziom na wyjściu, jak napisałeś, to przy coraz to większym sygnale na wejściu odbiornika, napięcie ARW proporcjonalnie rośnie, które pokazuje miernik /pałeczki/. Sensowne jest posługiwać się odbiornikiem CB z ARW stosując jako antenę kilka cm drutu w jego gnieździe.
    W ten sposób namierzyliśmy kilku kolesiów z wulgarnymi tekstami.
    Proszę się dokształcić, Panie moderatorze!

0
  • #16 27 Lip 2016 16:12
    keseszel
    Poziom 26  

Za 50 PLN masz dostrojona antenę przez punkt świadczący usługi. Najprostsze reflektometry z Allegro - ja się wstrzymałem z zakupem, ale kilku kolegów z pracy kupiło i byli zadowoleni. Taka kasa zresztą to nie majątek. Potem możesz dorobić strojąc innym i koszt Ci się zwróci..

0
  • #17 27 Lip 2016 20:07
    andrzejlisek
    Poziom 28  

SP8JUX napisał:
    Olek II napisał:

Nie wiesz o czym piszesz. ..... Natomiast w odbiorniku ARW utrzymuje jednakowy poziom sygnału na wyjściu niezależnie od sygnału na wejściu / w pewnych granicach/. Jaki sens by było mierzyć natężenie pola miernikiem z ARW?

Żeby utrzymać jednakowy poziom na wyjściu, jak napisałeś, to przy coraz to większym sygnale na wejściu odbiornika, napięcie ARW proporcjonalnie rośnie, które pokazuje miernik /pałeczki/. Sensowne jest posługiwać się odbiornikiem CB z ARW stosując jako antenę kilka cm drutu w jego gnieździe.
    W ten sposób namierzyliśmy kilku kolesiów z wulgarnymi tekstami.
    Proszę się dokształcić, Panie moderatorze!

Ja przypuszczam, że to może działać tak, że układ ARW steruje napięciem, od którego zależy wzmocnienie sygnały, a sterowanie tego napięcia jest w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, którego założeniem jest utrzymanie określonego poziomu sygnały za wzmacniaczem. Teoretycznie można wyznaczyć funkcję zależności tego napięcia od siły sygnału wejściowego i mając napięcie ARW można obliczyć siłę sygnału w drugą stronę. Dobrze rozumiem?

Miernik pola nie ma ARW i nie ma z nim nic wspólnego, bo wartość na mierniku zależy wyłącznie od siły zaindukowanego pola elektrycznego. Prawda?

keseszel napisał:
    Za 50 PLN masz dostrojona antenę przez punkt świadczący usługi. Najprostsze reflektometry z Allegro - ja się wstrzymałem z zakupem, ale kilku kolegów z pracy kupiło i byli zadowoleni. Taka kasa zresztą to nie majątek. Potem możesz dorobić strojąc innym i koszt Ci się zwróci..

Już zakupiłem miernik SWR i czekam na paczkę, więc temat można uznać za wyczerpany.

0
  • #18 28 Lip 2016 11:47
    2N3866
    Poziom 29  

SP8JUX napisał:
    Żeby utrzymać jednakowy poziom na wyjściu, jak napisałeś, to przy coraz to większym sygnale na wejściu odbiornika, napięcie ARW proporcjonalnie rośnie, które pokazuje miernik (pałeczki). Sensowne jest posługiwać się odbiornikiem CB z ARW stosując jako antenę kilka cm drutu w jego gnieździe.

To jest metoda poglądowa, bardziej jakościowa - ilustrująca siłę sygnału niż podająca jakąś jego ilościową charakterystykę (nie wiadomo, czy słupki idą w górę wg zależności liniowej, logarytmicznej). Niestety, przy rozdzielczości 3 lub 5 słupków wskaźnika trudno jej użyć do strojenia anteny i wyszukania punktu optimum.

Ale zgadzam się, z użyciem "tłumika" na wejściu (czyli coraz krótszego odcinka przewodu w roli anteny) można jej użyć do tych swoistych "łowów na lisa", o których kolega napisał.

Radio kolegi Andrzeja z Poznania wyposażone jest w odczyt wartości w dBµV; jestem ciekaw, jak to zostało zrealizowane, czy to rzeczywiście jest pomiar odniesiony do wartości widzianej na wejściu odbiornika i jaka jest wiarygodność tego wskazania, czy napięcie regulacji wzmocnienia ARW byłoby tu wiarygodne, by mówić o prawdziwym pomiarze. Czy kolega @SP8JUX dysponuje jakąś przykładową charakterystyką napięcia ARW w funkcji poziomu sygnału wejściowego zdjętą dla jakiegoś radia?

0
  • #19 28 Lip 2016 14:05
    Hektar Zahler
    Poziom 31  

Nie wiedząc tego czy zachodzi dopasowanie na linii nie sposób przewidzieć zachowania się anten w zależności od mnóstwa okoliczności, które w takim układzie mogą, a nawet muszą, fałszować wskazania RSSI.

Co do obecności ARW w torze odbiornika da się uznać je za wiarygodne pod warunkiem, że skala miernika-wkaźnika będzie skompensowana w sposób liniowy. W jaki sposób mogło to zostać zrobione w omawianym radiu kogo to obchodzi - wystarczy, że mikrokontroler obsługujący wskaźnik siły sygnału pozwoli wprowadzić mapę detekcji DC w funkcji częstotliwości do swojej pamięci parametru kalibracji. I z radia wartości czapki gruszek otrzymuje się mikrowoltomierz laboratoryjny.

Ciekawy sposób pomiaru swr-u analizatory - klik na linka

Godnym uwagi jest układ wg. F6BQU na szerokopasmowym sprzęgaczu kierunkowym.

0
  • #20 28 Lip 2016 15:16
    SP8JUX
    Poziom 30  

2N3866 napisał:
    ... Czy kolega @SP8JUX dysponuje jakąś przykładową charakterystyką napięcia ARW w funkcji poziomu sygnału wejściowego zdjętą dla jakiegoś radia?

Nie mam takich wykresów, bo nigdy ich nie robiłem, ale często stroiłem tory RX-ów CB, które nie miały wskaźników, przez podanie sygnału z generatora na wejście, przez tłumiki, a wskazaniem uzyskania maksymalnej czułości był woltomierz DC podłączony do ARW.

Metoda będąca tematem zasadniczym pomoże wydusić maksimum promieniowania, nie gwarantuje jednak uzyskania WFS-u w granicach jedności,
    Marek

0
  • #21 28 Lip 2016 19:36
    2N3866
    Poziom 29  

Hektar Zahler napisał:
    Co do obecności ARW w torze odbiornika da się uznać je za wiarygodne pod warunkiem, że skala miernika-wkaźnika będzie skompensowana w sposób liniowy. W jaki sposób mogło to zostać zrobione w omawianym radiu kogo to obchodzi - wystarczy, że mikrokontroler obsługujący wskaźnik siły sygnału pozwoli wprowadzić mapę detekcji DC w funkcji częstotliwości do swojej pamięci parametru kalibracji. I z radia wartości czapki gruszek otrzymuje się mikrowoltomierz laboratoryjny.

Ciekawych obchodzi :).
    To jasne, że charakterystyka $$U_{ARW}(U_{we})$$ da się zaimplementować w mikrokontrolerze i każdy - robiąc dla siebie - najpierw by ją zdjął, a potem wprowadził do pamięci. Kłopot w tym, że przy produkcji masowej nikt nie będzie indywidualnie zdejmować i implementować w każdym egzemplarzu. Stąd - przy nieuchronnym rozrzucie parametrów odbiorników z chińskiej linii produkcyjnej i ze względu na nieliniowość charakterystyki - moja wątpliwość w kwestii wiarygodności tej wyświetlanej liczby. Ale przynajmniej jednego można być w miarę pewnym - monotoniczności rzeczywistej charakterystyki, więc minimum/maksimum się chyba da w ten sposób wychwycić z przyzwoitą rozdzielczością, a o to koledze Andrzejowi by chodziło.

0
  • #22 01 Sie 2016 21:59
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Jeśli chodzi o pomiar SWR, to wchodzi w grę tylko reflektometr, który już mam zakupiony.

Natomiast z ciekawości chciałbym sprawdzić rzeczywistą moc radia, nie mając miernika mocy. Radio ustawiam na modulację FM, podłączam sztuczne obciążenie w postaci opornika o odpowiedniej rezystancji i mocy (ewentualnie zestaw kilku oporników dający wynikowo opornik 50 Ω). Sondę oscyloskopową ustawioną na 1:10 wpinam pomiędzy gorącą żyłę a oplot przewodu, czyli de facto pomiędzy końcówki opornika sztucznego obciążenia. Po ustawieniu oscyloskopu tak, żeby wyświetlić napięcie ok. 15 V i okres zmian sygnału ok. 40 nanosekund, pojawia się sinusoida. Po odczytaniu wartości szczytowej obliczam wartość skuteczną, dzieląc odczytaną wartość przez 1,414. Wiedząc, że opornik ma 50 Ω, obliczam drugą potęgę napięcia skutecznego i dzielę ją przez 50 (zwykły wzór na moc przy znanej impedancji i napięciu). W ten sposób otrzymam moc samej nośnej. Przy modulacji będzie się tylko wahać częstotliwość, więc ewentualna modulacja nie wpłynie na pomiar napięcia (amplituda wyświetlanego przebiegu).

Oscyloskop i sondy są zdolne przenieść pasmo ponad 100 MHz. Czy tak wykonany pomiar mocy jest wiarygodny? Dopuszczam błąd pomiaru rzędu 5%.

0
  • #23 01 Sie 2016 22:18
    2N3866
    Poziom 29  

Jeżeli opornik jest bezindukcyjny i masz dobrą precyzję odczytu wartości z ekranu oscyloskopu, to tak. Sonda oscyloskopu nie powinna istotnie wpływać na układ pomiarowy (te parę centymetrów przewodu masy jakoś da się przeboleć).

0
  • #25 02 Sie 2016 14:38
    andrzejlisek
    Poziom 28  

SP8JUX napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Jeśli chodzi o pomiar SWR, to wchodzi w grę tylko reflektometr....

ja używam mostka wcz

Zapoznałem się z tym PDFem i zastanawiam się, czy tak właśnie wygląda układ reflektometr, który można kupić. Potencjometr czułości na schemacie odpowiadałby gałce CAL, a PR kalibracji byłby ustawiony przy produkcji i w przypadku dopasowania impedancji anteny lub sztucznego obciążenia, mostek jest w równowadze, czyli brak odchylenia, a każde odchylenie impedancji w jedną lub w drugą stronę spowoduje odchylenie wskazówki. Pozostaje miernik wzorcować w wartościach SWR i już otrzymuje się pełnoprawny reflektometr.

0
  • #26 02 Sie 2016 16:53
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

andrzejlisek napisał:
    Nie ulega wątpliwości, że antenę CB należy zestroić, bo próba nadawania bez anteny i przy niezestrojonej antenie może uszkodzić nadajnik.

To fakt, w dodatku nie tylko anteny z pasma CB muszą być poprawnie zestrojone.

andrzejlisek napisał:
    Posiadam następujące przyrządy:
    - Radioodbiornik Tecsun PL-880 (obsługuje częstotliwości CB w AM i SSB, wyświetla siłę sygnału i SNR w decybelach)
    - Oscyloskop analogowy
    - Multimetr
    .

Do strojenia anten służy reflektometr lub analizator antenowy, który posiada wewnętrzny generator (nadajnik małej mocy).

Miernikiem natężenia pola nie da się zmierzyć fali odbitej i padającej.

andrzejlisek napisał:
    Na znanym portalu najprostszy miernik SWR widziałem w cenie 50-60zł + wysyłka, ale nie wiem, czy jest sens go kupować.

I tym bez zbędnego pisania zmierzysz, co potrzebujesz, tylko musisz posiadać CB-radio.

Zapomnij, że pomiar natężenia pola da Ci miarodajny odczyt na bliskie odległości, w dodatku mając do czynienia z dookólną anteną. Kolega Olek II udzielił już odpowiedzi. Temat zamykam, by dalej piany nie bić i jeszcze te herezje o ARW. Proszę pamiętać, jak tytuł tematu brzmi.

0