Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

10 projektów na nudne lato: tracker słoneczny z modułem UDOO (8)

ghost666 25 Lip 2016 11:04 9462 1
 • 10 projektów na nudne lato: tracker słoneczny z modułem UDOO (8)
  Nadal jest lato, chociaż pogoda nie dopisuje. Każdy ma trochę więcej wolnego czasu niż zazwyczaj. Czas ten spożytkować można na wiele sposobów - granie w gry komputerowe, oglądanie filmów na youtubie czy uprawianie sportów to tylko niektóre z możliwości. Ale oczywiście elektronicy i programiści - hobbyści i zawodowcy - mają teraz więcej czasu niż zazwyczaj na zrealizowanie jakiegoś pobocznego projektu, zanim nadejdzie jesień i wszelkie terminy powrócą ze swoją nieubłaganością.

  W poprzednim odcinku moduł UDOO wykorzystany został do sterowania samochodem RC. W poniżej zaprezentowanym projekcie wykorzystano go do sterowania ruchem ogniwa fotowoltaicznego, co ma zapewnić mu śledzenie ruchów słońca.

  10 projektów na nudne lato: tracker słoneczny z modułem UDOO (8) 10 projektów na nudne lato: tracker słoneczny z modułem UDOO (8) 10 projektów na nudne lato: tracker słoneczny z modułem UDOO (8)


  Valentino Lancellotti stworzył niezwykle ciekawy projekt wykorzystujący moduł UDOO. System, nazwany przez autora Power Sunflower, czyli Słonecznik Mocy, to dwuosiowy tracker solarny - system mający pozwolić na śledzenie ruchu słońca na niebie przez ogniwa fotowoltaiczne. Pozwala to na zmaksymalizowanie absorbowanej przez system PV energii słonecznej i zwiększenie wydajności energetycznej układu.

  Do poruszania ogniwem PV autor wykorzystał dwa silniki krokowe, sterowane poprzez moduł ITEAD, dedykowany do pracy jako driver silników krokowych. Informacje, potrzebne do precyzyjnego sterowania serwomechanizmami, układ zbiera wykorzystując fotorezystor (LDR) - dzięki temu układ śledzi ruchy słońca po nieboskłonie tak, aby zmaksymalizować ilość światła padającą na LDR i na ogniwo PV.

  Oprócz ogniwa fotowoltaicznego i samego modułu UDOO do skonstruowania trackera potrzebne będą:

  * ITEAD DUAL STEP MOTOR DRIVER - sterownik silników krokowych.
  * Fotorozesytory (4 sztuki).
  * Rezystor 10 kΩ.
  * Silnik krokowy 42BYGHW208.

  Dzięki wykorzystaniu opisanego trackera zapewnić możemy sobie zawsze ergonomiczne padanie światła słonecznego na nasz moduł PV pod kątem 90°. Pozwala to na zmaksymalizowanie ilości energii elektrycznej produkowanej przez system fotowoltaiczny, a to wszystko dzięki wykorzystaniu czterech fotooporników wprawionych w piramidkę. Dzięki takiemu kształtowi obudowy system może bez problemu rozpoznawać kierunek padania światła słonecznego.

  Poniżej zamieszczono kod programu, jaki autor napisał do obsługi trackera solarnego:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Źródła:
  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329968&page_number=8
  https://udoo.hackster.io/Valentino/power-sunflower-ab1598?ref=platform&ref_id=497_recent___&offset=30

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9294 postów o ocenie 6879, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Fabryka Prądu
 • #2
  witoldo7
  Poziom 1  
  Ja swego czasu zbudowałem takie cudo na serwach +stm32+ SPA :
  na znanym serwisie youtube znajdziecie nie mam wystarczajaco duzo postow by linki dodawac (lol)
  watch?v=DC8HE1YP76I&feature=youtu.be