Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.

tomasz249 21 Sie 2016 19:27 2289 43
 • #31
  tomasz249
  Poziom 13  
  Załączenie wyjścia przez uC jest po to żeby mikrokontroler przy wykryciu zbyt dużego prądu odłączył wyjście. Miernika U I na atmedze mi sie nie opłaca robić bo mam już woltomierz na ICL i nie muszę dokładać do interesu. Poza tym nie chce tu pakować wyświetlacza LCD. Piszesz coś o tranzystorze mocy, masz na myśli parametryczny zasilacz regulowany? Przy U ~3v i prądzie 2A była by niezła grzałka. I przypominam że to nie jest jakiś super zasilacz i wiele rzeczy da sie lepiej rozwiązać. Na ten moment chciałbym sie poradzić odnośnie ukazanego sposobu pomiaru prądu.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  2N3866
  Poziom 29  
  tomasz249 napisał:
  Załączenie wyjścia przez µC jest po to żeby mikrokontroler przy wykryciu zbyt dużego prądu odłączył wyjście. Miernika U I na atmedze mi sie nie opłaca robić bo mam już woltomierz na ICL i nie muszę dokładać do interesu. Poza tym nie chce tu pakować wyświetlacza LCD.

  Czy jedyną funkcją mikrokontrolera jest zabezpieczenie przed nadmiernym obciążeniem? Przecież takie rzeczy się robiło na niewielkich układach analogowych w czasach, gdy komputer mieścił się w dwóch klimatyzowanych salach. Zerknąłem na wątek od początku - mam teraz wrażenie, że to historia budowy coraz większej armaty na małego (jak się wydaje) wróbla. Może byś zrewidował podejście?
 • #33
  Jawi_P
  Poziom 34  
  Strasznie ten układ przekombinowany. Atmega posteruje również wyświetlaczem LED, dlaczego się upierasz, że nie chcesz ładować LCD, nie musisz.
  Szkoda tej atmegi do tej roli jaką dla niej przewidziałeś w tym zasilaczu.
  Szkoda w sensie, że mogła by robić więcej, poza tym wcale do tej roli nie jest najlepsza.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #34
  tomasz249
  Poziom 13  
  Wiem, że to trochę konsekracja ale attiny 13 nie wystarczył bo za mało nóżek. Oprócz wyłączania ma tez mierzyć prąd, niespecjalnie dokładnie ale jednak.
  Na 1 wyswietlaczu led nie wyświetle prądu i napięcia naraz.
  Kwestia jest taka czy dobrze chcę wykonać pomiar prądu
 • #35
  tomasz249
  Poziom 13  
  Witam ponownie
  Skleciłem układ pomiarowy: rezystor pomiarowy jako 2 połączone równolegle 0R1, wzmacniacz LT1006 oraz Atmega8. Docelowo ma być orientacyjnie na diodach ale narazie aby widzieć co się dzieje podłączyłem wyświetlacz LCD i oglądam zawartość rejestru ADCW ( wartość ADC ) i moje przeliczenia na prąd. Oprócz tego, że rezystancja jest inna od zakładanej, napięcie zasilania nie jest dokładnie 5V to napotkałem inne dziwne problemy:
  -wartości ADC po konwersji skaczą w szybkim tempie o kilka cyfr -> mam zamiar wykonywać np. 10 pomiarów i wyświetlać średnią
  -Na wejściu In+ wzmacniacza jest stale 1mV nawet gdy na rezystorze pomiarowym jest 0V (odłączone zasilanie)- czy to normalne (wzmacniacz w konfiguracji nieodwracającej o wzmocnieniu 30)
  -napięcie na wyjściu WO nie wzrasta powyżej 4,42V. Rozumiem, że nie jest to WO typu Rail to Rail ale mimo to tak słabo? Jeśli tak to wskazałby ktoś parametr mówiący o tym w nocie?

  Pozdrawiam
 • #36
  tomasz249
  Poziom 13  
  2N3866 napisał:
  Nie broń się przed propozycją wyrysowaną przez Christophorusa, nie ma się co upierać i nie skomplikuje to płytki.

  Układ jest fajny jednak uwzględnia zasilanie przekaźnika z 5V
  [/quote]
  tomasz249 napisał:
  Ograniczania prądu cewki rezystorem przy wyższym napięciu nie stosuje sie takiej metody?

  trymer01 napisał:
  Można.
  Można w szereg włączyć dobraną diodę Zenera.
  Można też zastosować prosty stabilizator prądu (o wartości takiej jak nominalny prąd cewki) - i to stabilizator zbudowany na istniejącym już Q1, przez wyrzucenie (zwarcie) opornika R2, R1 (o odpowiedniej wartości) wstawić w emiter, a przekaźnik w kolektor.

  Czyli należało by przewidzieć napięcie zasilania i odjąć 5V i wychodzi na jakie napięcie powinna być dioda? Dobrze rozumuję? Ale wtedy przy zmianie napięcia pod wpływem obciążenia również zmieni się napięcie na cewce przekaźnika.
  Albo jeśli ktoś mógłby przybliżyć coś o tym stabilizatorze prądu.
 • Pomocny post
  #37
  2N3866
  Poziom 29  
  Jeżeli do bazy doprowadzasz napięcie 5 V z portu mikrokontrolera, to na emiterze spolaryzowanego tranzystora będzie 0,6-0,7 V mniej. Czyli między emiterem a masą jest UE = 4,3-4,4 V. Wartość opornika emiterowego zada prąd IE = UE/RE. W kolektorze będzie cewka przekaźnika (z diodą zabezpieczającą) zasilana z 12 V. Prąd kolektora wyniesie IC = β/(β+1)×IE. Ponieważ β są wysokie (>100) można praktycznie przyjąć IC = IE. Gdy z portu doprowadzisz 0 V (stan niski), tranzystor nie będzie spolaryzowany, czyli źródło prądowe będzie nieczynne, a przekaźnik nie będzie aktywny.

  Ot i cała zasada działania. Wymuszając odpowiedni prąd cewki spowodujesz, że będzie na niej około 5 V. Nadmiar napięcia zostanie "wytracony" między kolektorem a emiterem tranzystora. Napięcia podane powyżej są orientacyjne, ale niewielkie wynikające z nich odchylenia prądu cewki nie będą mieć znaczenia. Musisz tylko odczytać z katalogu zalecany prąd cewki i na jego podstawie wyliczyć RE.

  Tranzystor musisz dobrać taki, żeby moc strat IC×UCE nie przekroczyła dopuszczalnej wartości dla danego typu tranzystora (30-50% zapasu to dobra reguła).
 • #38
  tomasz249
  Poziom 13  
  Zrobiłem taki układ, płynący prąd to 20-22mA, napięcie na cewce przekaźnika 5,2V. Nikt nie wspominał o rezystorze w bazie ale dałem " w razie czego". Myślałem, że jak nie będzie rezystora to popłynie duży prąd bazy wyznaczony przez Re (5V-0,7V / Re )ale chyba znaczenie ma tu też napięcie na tym rezystorze bo Ib to jakieś 60uA.

  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.
 • #39
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  tomasz249 napisał:
  Myślałem, że jak nie będzie rezystora to popłynie duży prąd bazy wyznaczony przez Re (5V-0,7V / Re )ale chyba znaczenie ma tu też napięcie na tym rezystorze bo Ib to jakieś 60uA.

  W tym układzie nie będzie za duży Ib - będzie on taki jak trzeba bo sam się ustali na potrzebnej wartości Ib=Ie/β=[(Ub-Ube)/Re]/β. I dlatego Rb tu bruździ - wyrzuć go.
  Prąd Ie=(Ub-Ube)/Re ustal wartością Re na taką wartość jak potrzebuje przekaźnik - Ie=Up/Rp gdzie Up i Ro to napięcie pracy przekaźnika i oporność jego cewki odpowiednio.
 • #40
  Adam-T
  Poziom 39  
  tomasz249 napisał:
  Myślałem, że jak nie będzie rezystora to popłynie duży prąd bazy wyznaczony przez Re (5V-0,7V / Re )ale chyba znaczenie ma tu też napięcie na tym rezystorze bo Ib to jakieś 60uA.

  Nie wziąłeś pod uwagę tego, że napięcie na R2 przy prądzie 20÷22mA wynosi 4÷4,4V, o czym wspomniał kolega wyżej.
  2N3866 napisał:
  Czyli między emiterem a masą jest UE = 4,3-4,4 V.
 • #41
  tomasz249
  Poziom 13  
  trymer01 napisał:
  I dlatego Rb tu bruździ - wyrzuć go.

  I z tym rezystorem układ dobrze działa a dałem go jako ewentualne zabezpieczenie portu mikrokontrolera. Dlaczego bruździ?
 • #42
  2N3866
  Poziom 29  
  Bo się na nim odkłada niepotrzebny spadek napięcia, a przed niczym nie zabezpiecza. Twoim celem jest mieć +5 V na bazie, a wtedy tranzystor działa jako źródło prądowe zgodnie z rozumowaniem we wpisie #37. Po co zmieniać ten bilans?
 • #43
  tomasz249
  Poziom 13  
  Poprawiony schemat i płytka, zmieniony sposób sterowania przekaźnikiem.
  Gdyby komuś się coś nie podobało to słucham ( poza wg. niektórych kiepskim pomysłem użycia tu ATmegi). :)
  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia. Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.
  Gdzieś słyszałem, że do termotransferu aby dawać izolację polygonu 24 milsy, nie wiem czy to dobra reguła ale tak właśnie zrobiłem.
  Kondensator elektrolityczny 6800uF nie jest przy samym mostku ale masa mostka z masą kondensatora jest połączona polygonem, mam nadzieję ,że nie jest to zła opcja. Bo ogólnie to chyba im bliżej tym lepiej...
  Jak widać są dodane goldpiny z nazwą "LCD" - co prawda LCD nie użyję ale przyda się przy kalibracji.
  Finalnie wytrawiłem taką płytkę:
  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.
 • #44
  tomasz249
  Poziom 13  
  Złożyłem całość. Zaciekawił mnie przebieg napięcia na uzwojeniu wtórnym, nie mam pomysłu czym to mogło być spowodowane... Niestety na wyjściu przetwornicy (pełni rolę regulacji napięcia) są spore tętnienia, pod obciążeniem nawet ponad 1V. W module przetwornicy jest na wyjściu kondensator 220uF. Może warto by dać większy? Tylko z tego co gdzieś czytałem to nie daje się dużych pojemności na wyjściu przetwornicy. W mierniku napięcia na ICL7107 wynik skacze o jakieś 8 cyfr nie wiem czy z powodu tętnień przetwornicy, czy...? Mierzyłem zasilanie ICL-a są tam tętnienia rzędu 10-20mV więc nie powinno przeszkadzać. (rozdzielczość miernika 0,01V)
  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.
  tętnienia po przetwornicy bez obciążenia:
  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.
  z obciążeniem:
  Zasilacz własnej roboty, płytka do sprawdzenia.