Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór MOSFET'a do sterowania silnikiem DC 24V 10A PWM

25 Jul 2016 11:55 2985 11
  • Level 14  
    Witam, na wstępie przyznam się, że w dziedzinie tranzystorów MOS jestem lajkonikiem :) Ogólną wiedzę o sposobie działania zdobyłem czytając poradniki w internecie. Założyłem ten temat bo nie chciałbym popełnić błędu projektując układ wykonawczy.
    A więc do rzeczy, potrzebuję zbudować układ w którym będę mógł sterować silnikiem DC (max 6A 24V- w temacie napisałem 10A z zapasem) przy pomocy PWM, oraz mierzyć aktualnie płynący prąd. Jeśli chodzi o prąd temat jest jasny, pozostaje mi sterowanie. Sygnał PWM będę generować z STM32. Z tego co się doczytałem do takiego wysterowania silnika najlepiej nadają się tranzystory polowe pracujące jako klucze. Wybrałem tranzystor IRFP4710 i mam kilka pytań:
    1. Czy nadaje się on do sterowania PWM? (ewentualnie propozycje innego)
    2. Czy mogę go wysterować bezpośrednio z procesora?
    3. Jeśli nie jakie układy pośredniczące będę potrzebować?
    4. Czy posiada może ktoś gotowe rozwiązanie (schemat z konkretnymi elementami)?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc, pozdrawiam ;)
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 29  
    1. Tak
    2. Nie
    3. Potrzebny driver
    4. Jedno z prostych rozwiązań sterowania mosfetem
    (wartości niektórych napięć i elementów nieaktualne przy zasilaniu 24V )
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 14  
    Dzięki za szybką odpowiedź. A czy można zastosować jakiś scalony driver? I jaki?
    Czy wprowadzając zmianę jak na rysunku poniżej układ będzie działać poprawnie?
    Mam do dyspozycji 24V i 12V.
  • Level 29  
    Jeśli te 12voltów wystarczy do pełnego otwarcia mosfeta to zastosuj układ bez zmian
    24 volty w zasilaniu drivera to za dużo ,mosfet wytrzymuje napięcie na bramce do 20V
  • Level 14  
    Gdzie mogę znaleźć informacje przy jakim napięciu bramki dany tranzystor otwiera się w pełni?
    Czy poniższy (znalazłem w Google grafika) schemat będzie działał prawidłowo? Wydaje mi się, że na bramkę tranzystora podczas wysterowania trafi około 12V (dzielnik napięcia na rezystorach 1k)

• Level 29  
    Na wykresie w datasheet tranzystora
    Ten wykres dla tranzystora IRFP4710
  • Level 14  
    Tak myślałem że chodzi o ten wykres, tylko nie wiem czy to dobrze odczytuje. Wychodzi 9V?
    Czy 6,75V bo wtedy Drain->Source 10A?

tos18- 2A to trochę za mało dla mnie
  • Level 39  
    To jest driver - u mnie radzi sobie z 400A igbt. Twoje sterowanie mosfetem przy pwm może okazać się problematyczne. Bramkę sterował bym przynajmniej z 10V - katalogowe RDSon podawane jest dla 10V.
  • Level 14  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem... Czy ten driver bezpośrednio jest w stanie sterować silnikiem??
    Czy służy jedynie do wysterowania tranzystora?
  • Moderator of Designing
    mycodename47 wrote:
    Gdzie mogę znaleźć informacje przy jakim napięciu bramki dany tranzystor otwiera się w pełni?

anders11 wrote:
    Na wykresie w datasheet tranzystora
    Ten wykres dla tranzystora IRFP4710

Nie, nieprawda. To tylko charakterystyka przejściowa.
    Tu podano: http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfp4710.pdf str.2 - górna tabela ("Static") - parametr Rdson podano dla warunków ("Conditions") Vgs=10V - to wartość gwarantowana, typowa jest niższa (w tym datasheet nie podana).
pcbway logo