Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku

progart 25 Lip 2016 19:27 1896 10
 • #1 25 Lip 2016 19:27
  progart
  Poziom 9  

  Dostały mi się w ręce takie kolumny jak poniżej. Zero jakichkolwiek oznaczeń.

  Po paru występach padły drivery (ze wzlędu na ten badziewny filtr przy terminalu?...) i na gwałtu-rety wstawiłem piezo - no ale trzeba doprowadzić to do porządku.

  Głośniki basowe to 15" i do tego wkręcany tweeter który był wsadzony za filtr zdaje się że "pożal się Boże".

  Podobno te kolumny miały przenieść 500W na kanał, może to i prawda. Jak na razie napędza je Behringer PMX2000. Pojedynczy głośnik basowy jest 8Ω, spięte razem równolegle na każdym kanale.

  Pytanie: jaki driver wstawić by to miało ręce i nogi? Jaką zwrotnicę? Całość lepiej by grała na 4Ω - będzie chyba lepiej. Bierzemy pod uwagę że te basowe głośniki w duecie faktycznie przeniosą 500W podłączone do mocniejszego wzmacniacza - czyli driver ma to pokryć. No chyba, ze na Wasze oko te 500W to baśnie z mchu i paproci.

  Jestem lutownikiem amatorem dłubaczem ale to - zdaję sobie sprawę - będzie inwestycja. Pytanie o opłacalność. Pytanie o koszty. I najważniejsze pytanie: co tam wstawić? Tweeter musi być wkręcany, odpowiednia zwrotnica do niego (częstotliwość odcięcia i którego rzędu).
  Pytanie czy robimy tylko HPF dla tweeterów czy LPF dla basowych też?

  NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku

  0 10
 • #2 25 Lip 2016 20:00
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Wygląda na to, że niskotonowe pracują pełnym pasmem, a dla drivera jest zwrotnica 12dB/oct. Jedyne co do czego można się przyczepić to kondensator bipolarny - elektrolityczny w tej zwrotnicy. Co do samego zestawu takich głośników (2x15" plus driver) - należy się spodziewać, że driver będzie musiał być naprawdę odporny - aby nie było dziury w pasmie (powyżej możliwości niskotonowych i poniżej mocy dopuszczalnej dla wysokotonowego). Bez danych co do głośników (15") trudno raczej dopasować coś na 100% - raczej w dużym przybliżeniu. Brak sprawności niskotonowych (gdyby była można by się ratować zastosowaniem drivera o większej sprawności i nadwyżkę skuteczności tłumić dzielnikiem - co dałoby większy zapas "mocy" dla tego głośnika.
  Jedyna możliwość to zdobycie drivera o skuteczności jak największej i możliwie dużej mocy - wtedy po wstępnych odsłuchach można by się pokusić o dobranie dokładniejszego tłumika i (ewentualnie) zastosowaniu innej (niż 12dB/oct) zwrotnicy dla niego.
  Z tanich i w miarę jest D800 STX i D1000 (ten ostatni niezbyt mi się podoba brzmieniowo) ale nie wiem czy D 800 nie będzie mimo wszystko za słaby (nie znam mocy niskotonowych - tu musiałbyś znaleźć sposób na określenie ich mocy), chociaż szczerze mówiąc nie wyglądają mi na te 500W...no, chyba że w piku... ;)

  0
 • #3 25 Lip 2016 20:49
  progart
  Poziom 9  

  Czy bipolarny elektrolit mógł przyczynić się do spalenia się driverów czy raczej źle policzony filtr? Bo na początku grały - nieźle nawet jak na paździerz.

  0
 • #4 26 Lip 2016 10:33
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Jeśli zostały przebite (zbyt wysokim napięciem) - tak. Tyle, ze przeważnie byłyby objawy (grałyby wysokotonowe prawie - bo została jeszcze cewka) pasmem.
  Możliwe, ze filtr był liczony "na papierze" - bez uwzględnienia parametrów głośników, w szczególności impedancji głośnika wysokotonowego.
  Możliwe też, że wzmacniacz był przesterowany - jeżeli nawet dobrze dobrana, zwrotnica była policzona dla jakiejś mocy i pasma z nią związaną, nawet kilka chwil grania na przesterze potrafi spalić każdy driver.
  Dlatego pisałem o konieczności zebrania informacji co do mocy niskotonowych (przesterowanie chwilowe głośnika niskotonowego trudno jest usłyszeć, więc nie jest to wytyczna do określenia jego mocy) i dobraniu do nich wysokotonowego, a też i samej zwrotnicy - częstotliwości cięcia i jej nachylenia (12dB/oct, 18dB/oct?).

  Masz jakiś namiar na konstruktora tych kolumn? Może on będzie wiedział (powinien...) jakich głośników użył?

  0
 • #5 26 Lip 2016 10:35
  progart
  Poziom 9  

  Nie mam namiaru. Jedyne co mogę zrobić, to sam policzyć parametry tych głosników... Ale tego nie wiem jak zrobić puki co a wszystko co mam to laptop, miernik uniwersalny, wzmacniacz i trochę mikrofonów (MXL900, SM58, PG58).

  0
 • #6 26 Lip 2016 11:06
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  No to pozostaje Ci jedynie zawierzyć swoim uszom... :(
  Można porównać (brzmienie i głośność) porównując do znanego głośnika/kolumny, ale jak pisałem - obarczone to będzie dużym błędem.
  Można określić moc po średnicy cewki głośnikowej, ale to również przybliżenie.
  Można określić górną częstotliwość głośnika niskotonowego na podstawie jego średnicy i materiału membrany (a też i jej wykonania), ale i to tylko przybliżona wartość wyjdzie.
  W rezultacie - albo zrobisz sumę błędów (jak najprawdopodobniej konstruktor tej kolumny) i wyjdzie coś przypadkowego, albo poświęcisz kupę czasu i pieniędzy na badanie parametrów głośników (jedyne co można określić bez nakładów to fr głośników)...
  I dlatego właśnie nie opłaca się kupować sprzętu o nieznanych (lub nierzetelnych) parametrach..

  Zakładając, że głośniki mają po 200W (dla bezpiecznego marginesu) w oparciu ich budowę (kosz z blachy), średnią skuteczność (po średnicy magnesu sądząc) ok. 95dB, oraz przenoszenie do max 1kHz (może nieco wyżej ze względu na wykonanie kopułki i pierścienie dzielące membranę) musisz w oparciu o te dane (oczywiście jedynie bardzo orientacyjne) szukać odpowiedniego drivera...
  Dla kolumny 400W i podziale rzędu 1,2kHz będzie to moc około (bo może uda się pozyskać nieco więcej ze względu na wyższą skuteczność drivera) 50W...
  Możesz spróbować oprzeć się o schemat:
  https://obrazki.elektroda.pl/73_1286916448.jpg
  Nie ręczę za efekt, ale przynajmniej jest jakiś punkt wyjściowy do dalszych poczynań...

  0
 • #7 26 Lip 2016 12:37
  progart
  Poziom 9  

  Tyle że D.800 ma minimal 1600Hz/18db/oct...
  Nie spowoduje to dziury pomiędzy tym 1kHz a 1,6kHz?...
  Bo zejść niżej rozumiem nie możemy bo psujemy driver?
  Patrzę na rózne rzeczy np aplikację układu PA700 wg STX:
  http://stx.pl/zestaw-wm-stx-15-2-500-4-f-s-mc-d-800-8-ti-s-horn-373-142.html pytanie na ile to będzie pasowalo...

  Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

  Mamy jakiś odpowiednik Speaker Workshop na Linuxa lub coś na Windows 10? Bo może bym sprobował pomierzyć parametry tych basowych?.. zdaje mi się to sensowne i oby nie za trudne.

  0
 • #8 26 Lip 2016 13:03
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  progart napisał:
  Nie spowoduje to dziury pomiędzy tym 1kHz a 1,6kHz?...
  Spowoduje. Znajdź jednak driver, który by sobie poradził w takim zastosowaniu (2-way) i mocy - założę się, że jego cena przekroczy wartość obu kolumn.
  Zresztą wszystkie kolumny jakie słyszałem o takiej konstrukcji (2x15" plus driver) mają ten sam problem.
  progart napisał:
  Bo zejść niżej rozumiem nie możemy bo psujemy driver?

  Zasada jest taka - im wyższa częstotliwość tym mniejsza moc potrzebna do wytworzenia takiej samej głośności (subiektywnej). Z kolei każdy driver i głośnik wysokotonowy niechętnie pracuje poniżej swoich możliwości.
  progart napisał:
  na ile to będzie pasowalo...
  Nie będziesz wiedział dopóki nie sprawdzisz.
  progart napisał:
  może bym sprobował pomierzyć parametry tych basowych?
  Spróbuj. Sam chętnie bym zobaczył wyniki Twoich pomiarów i czy bardzo się pomyliłem w swojej ocenie.

  0
 • #9 26 Lip 2016 13:11
  progart
  Poziom 9  

  Czyli rozumiem, że taka firma STX robiąc PA700 na 15" też przepuszcza taki błąd na etapie produkcji? :) To co piszesz jest sensowne, no ale ktoś tu chyba bierze za to pieniądze...

  0
 • #10 26 Lip 2016 13:26
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Nie tylko STX, ale i wiele bardziej renomowanych.
  I nie chodzi tu o pieniądze które ktoś za to bierze, ale o konkretne wymagania/zastosowanie.
  Takie kolumny np. sprawdzą się w dyskotece, bo tam odtwarzana jest muzyka mechaniczna i wokal (czyli właśnie średnie częstotliwości) nie jest priorytetem.

  0
 • #11 23 Wrz 2016 17:52
  progart
  Poziom 9  

  Witam po kilku miesiącach, temat wciąż aktualny.
  Dodatkowe pytanie bo nigdzie nie znalazłem sensownej odpowiedzi: jaką częstotliwością mam mierzyć indukcyjność cewek aktualnie znajdujących się w filtrze górnoprzepustowym? Chcę sprawdzić, czy ta cewka do czegokolwiek się nada a mam przyjaciela który to może zrobić tylko pyta o częstotliwość.

  Poniżej przy okazji ch-ka pomiaru głośników robiona różnymi mikrofonami.
  NoName 15" / Horn Tweeter - jak doprowadzić do porządku
  Jak mniej więcej widać granie suba kończy się na ok 1800Hz i to pewnie byłaby sensowna częstotliwość podziału.

  Kolejne pytanie - jak nie dodając filtru dolnoprzepustowego dla subów zaprojektować zwrotnicę trzeciorzędową zgodną z D.12.800.8.TI STXa, które parametry podaję poniżej:

  Optimal for PA tweeter application
  . 1,7” nominal coil diameter
  . 1" nominal throat diameter
  . 800 W Speaker system power / recommended minimum crossover frequency
  . 120 W Program Power
  . 60 W AES Power Handling
  . 8 Ohm Nominal impedance
  . 109 dB Sensitivity
  . Titanium Diaphragm
  . Voice coil material - copper clad aluminum (CCAW)
  . Recommended minimum crossover frequency: 1600 Hz / 18 dB / oct

  Chyba że ciąć drugim rzędem, ale dużo wyżej?.. Poradźcie :)

  Pewnie fajnie by było dodać układ zabezpieczenia (żarówki?..) jak w oryginale.

  0