Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK99FS - Mikrofalówka co jakiś czas pali bezpiecznik

teskot 25 Lip 2016 20:13 3039 3
 • #1 25 Lip 2016 20:13
  teskot
  Poziom 29  

  Witam,
  mam problem z w/w kuchenką mikrofalową. Co pewien czas przepala się bezpiecznik zabezpieczający transformator zasilający elektronikę. Czasem kuchenka pozostaje sprawna przez kilka dni, czasem przez kilka tygodni-nie ma reguły. Bezpiecznik przepala się wyłącznie wtedy, kiedy kuchenka nie pracuje (tylko tryb stand-by).
  Pierwsze podejrzenie padł na wspomniany transformator, który miał "podejrzanie" niską rezystancję uzwojenia pierowtnego (około 350Ω). Został wymieniony na nowy, oryginalny, który jak się okazało ma jeszcze niższą rezystancję.
  W tzw. międzyczasie wymieniony został silnik talerza (był uszkodzony mechanicznie-zacinał się). Problem pozostał.
  Instalacja w układzie TN-S, nowa, roczna-nie występuje zadziałanie wyłacznika różnicow-oprądowego, który jest na 100% sprawny. Przebicie do obudowy wykluczam. W urządzeniu nie ma też warystorów.
  Miał ktoś podobny przypadek? Oryginalnie był zamontowany bezpiecznik F1,25A, ale próby robiłem też z T1,25A-bez zmian.

  0 3
 • #2 26 Lip 2016 11:51
  Krzychu7
  Poziom 39  

  Bezpiecznik jest przed czy za transformatorem pomocniczym?

  2
 • #3 26 Lip 2016 12:10
  teskot
  Poziom 29  

  Witam,
  jest przed transformatorem-po stronie sieci. Gdyby był za to bym wiedział, gdzie szukać :) Nie posiadam niestety schematu, ale będę musiał chyba się "przelecieć" po przewodach i sprawdzić co jeszcze ten bezpiecznik chroni. Niemniej jednak tylko trafo pracuje w trybie czuwania.

  0
 • Pomocny post
  #4 19 Wrz 2016 21:23
  teskot
  Poziom 29  

  Problem rozwiązany-kilka tygodni obserwowałem kuchenkę po naprawie i usterka nie powróciła. A teraz do rzeczy: uszkodzony (a w zasadzie odpowiedniejsze byłoby określenie "winny") był jeden w wyłączników drzwiowych. Z bliżej mi nieznanych powodów jest to przełącznik no/nc, do którego doprowadzone są zarówno przewody L jak i N. Nie mam teraz schematu pod ręką, ale zasada jest taka, że 3 obecne w kuchence wyłączniki drzwiowe muszę się przełączać w określonej kolejności. W przypadku powstania luzów na wodzikach może dojść do sytuacji, że zwarte zostaną przewód fazowy i neutralny. Może to jakieś dodatkowe zabezpieczenie? Nie wiem, dla mnie przerost formy nad treścią. Przełącznik oczywiście wymieniłem i rozwiązało to problem. Niemniej jednak niezrozumiałe dla mnie połączenie usunąłem, wychodząc z założenia, że jak ktoś będzie chciał to i tak wsadzi łeb do kuchenki i uruchomi ją z pomocą dwóch wykałaczek wetkniętych w zamek drzwiczek. Urządzenia idiotoodporne nie istnieją.

  0