Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saeco Exprelia HD8854 / 09 - Niedobra "spalona" kawa

hal7 26 Lip 2016 16:42 1323 1
  • #1 26 Lip 2016 16:42
    hal7
    Poziom 13  

Ekspres użytkowany od nowości (ok 4 lata), na licznikach razem ma prawie 2800 kaw. Czyszczony regularnie (na żądanie ekspresu) odkamieniaczem saeco i zwykłymi tabletkami. Mechanika bloku zaparzacza dosmarowywana od czasu do czasu. Liczniki wskazują 26 cykli odkameniania, ale rzeczywistych będzie mniej; kilka, moze 5 było wykonywanych podczas walki z błędem E05 (brak przepływu wody).

Kilka miesięcy temu wyskoczył błąd E05, więc po kolei sprawdzałem popularne usterki:
    - spust pojemnika na wodę działa poprawnie
    - przepływomierz działa poprawnie
    - bojler "kawowy" jest w pełni drożny

Problemem okazał się "zawieszony" elektrozawór AC spustowo-ochronny "Multi-way valve". Po dokładnym rozebraniu uszczelek i iglicy, oraz wyczyszczeniu, problem ustąpił. Usterka wystąpiła potem jeszcze raz kilka miesięcy później; ponownie rozebranie pomogło.

W międzyczasie jakość gotowej kawy spadała coraz bardziej. Same ziarna były użytkowane zawsze tej samej firmy, bez eksperymentów.

Z czasem można było stwierdzić też że mechanika bloku stawia coraz większe opory, ustawienie właściwych pozycji tłoka odbywało się z większą trudnością; silnik pracował coraz wolniej i głośniej. Doczytałem że robiony jest pomiar prądu silnika i na tej podstawie korygowana jest ilość ziaren (no i pośrednio smak). Rozebrałem cały blok na części pierwsze, wszystkie elementy z tworzywa, w szczególności miejsca prowadnic ślizgowych i obrotowych poszły pod myjkę ciśnieniową; zostały wyczyszczone z wszelkich osadów, olejków, itp. do Zera i nasmarowane świeżym oryginalnym silikonem saeco. Dodatkowo wymieniłem oring tłoka. Mechanizm się uciszył. A smak kawy wcale się nie poprawił, a wrecz z czasem jeszcze bardziej pogorszył. Próbowałem różnych zmian ustawień dawki czy temperatury, ale bez skutku. Obecnie nie da się jej pić. Jest to ciepła woda ze smakiem gorzkiej, spalonej kawy. Spróbowałem też kawy sypanej, innej marki, z pominięciem młynka, ale efekt ten sam. Sprawdziłem też temperaturę na bojlerze kawowym, wygląda na poprawną. Co mnie intrygowało to z czasem coraz głośniej pracująca pompa; po każdym odkamenianiu nieco się wyciszała, ale ogólnie, jak ekspres był nowy, to chodziła gładko; a wraz z upływem czasu ekspres wpadał w coraz większe wibracje na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Czy opisywana sytuacja może być spowodowana złym ciśnieniem pompy? Jak sprawdzić czy pompa pracuje prawidłowo.

0 1
  • #2 05 Sie 2016 09:32
    cafedomino
    Poziom 19  

Witam. Jeśli pompa zaczyna pracować jak traktorek to znak nadchodzącego jej końca. Generalnie jeśli pompa nie jest w stanie wytworzyć na tyle dużego ciśnienia aby przez cały proces parzenia , woda przepływała z taką samą prędkością przez kawę to zaczyna się proces nad ekstrakcji kawy. Sprawdz czy młynek domiela odpowiędnią ilość kawy (czy ciasteczka które wywala są zbite i jednolite)

2