Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Utrata danych po przerwanym sprawdzaniu dysku

chaya95 26 Lip 2016 19:52 570 15
  • Utrata danych po przerwanym sprawdzaniu dysku

Poziom 4  

Witam. Mój problem polega na tym że pewnego dnia przy włączaniu komputera, włączyło się sprawdzanie dysku, ale komputer się zawiesił i byłem zmuszony go zresetować w trakcie sprawdzania i potem zauważyłem że cała zawartość Program Files drugiego systemu zniknęła (Oprócz tajemniczego folderu "ceQeekg")...
    Uruchomiłem sprawdzanie dysku ponownie i tym razem udało się bez resetowania ale nadal tylko ten jeden folder w Program Files.. Skanowałem folder programem do odzyskiwania danych Recuva i podczas skanowania pokazało że znalazło kilkadziesiąt tysięcy plików ale na liście nie było żadnego.

Przeskanowałem dysk również bootowalnym programem (niestety nie pamiętam nazwy) i znalazło wszystko oprócz tych utraconych danych. Proszę o pomoc, bo miałem tam ważne dane, które muszę odzyskać.

0 15
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Pokaż SMART dysku, sprawdź co znajdzie DMDE na partycji z zaginionym katalogiem po rozwinięciu $Root, ewentualnie po wybraniu wszystkie znalezione+rekonstrukcja w $Root. Następnie można skanować dysk, ale to po upewnieniu się, że jego stan jest w porządku. Nadmienię, że w trakcie odzyskiwania danych najważniejsze byłoby, żeby dane na partycji nie były ani modyfikowane, ani aktualnie używane.

0
    Poziom 43  

chaya95 napisał:
    Proszę o pomoc, bo miałem tam ważne dane, które muszę odzyskać.

Trzeba było zacząć od podania SMART dysku, z opisu wynika że chyba są z nim problemy. Jeśli faktycznie dysk jest uszkodzony to wszelkie operacje na nim mogą utrudniać odzysk danych.
    SMART z MHDD.

0
    Poziom 4  

SMART z DMDE. MHDD nie chce mi się pobrać bo przeglądarka blokuje(niechciane oprogramowanie) to mam nadzieje że z DMDE wystarczy

0

To nie jest SMART, ten program go nie podaje. Służy odzyskiwaniu danych. Pokaż screen z CrystalDiskInfo celem sprawdzenia SMART. W DMDE wybierz dysk z urządzeń fizycznych, a nie dysków logicznych jak to uczyniłeś. Operacje w DMDE wstrzymajmy jednak do czasu sprawdzenia stanu dysku.

0
    Poziom 4  

Mam dwa dyski, a CrystalDiskInfo wykryło mi tylko jeden stary dysk ATA na którym nie ma systemu O.o

0

To sprawdź jeszcze HDDScan i HDSentinel, czy można tam odczytać SMART.

0
    Poziom 4  

Przy tym dysku przycisk smart jest nieaktywny.. Mam też program Victoria i tam też nie da się sprawdzić smart(Error reading smart) :/

0

HDSentinel też nie daje rady? Jak dysk jest podłączony do komputera (interfejs)? W takim przypadku, jeśli nie można sprawdzić stanu dysku najlepiej jak zaczniesz od wykonania do pliku kopi tego dysku (250GB) i wtedy wykonasz odzyskiwanie danych.

0
    Poziom 4  

Zdrowotność 0%. Coś jest nie tak xD. Dodam jeszcze że to zawieszenie się było spowodowane tym że czasami rozłącza mi się dysk w wejsciu (SATA) w płycie głównej i gdy poruszam kablem i zrestartuje to jest wtedy w porządku. Może to też powoduje to że nie może poprawnie zdiagnozować dysku teraz.

0

Kabel SATA jest do podmiany/był wymieniany. Poza tym możliwe kłopoty z elektroniką dysku, a więc i przewidywana jego awaria w związku z tym. Dlatego też warto zabezpieczyć dane (wykonać kopię posektorową na sprawny dysk).

0
    Poziom 4  

Na innym kablu działo się tak samo czyli to raczej wejście w płycie albo dysk uszkodzony tak jak mówisz. Da się zrobić kopię danych tych które zniknęły poprzez tą kopię posektorową??

0

Skopiuje się sama zawartość dysku, tzn, jeśli pliki są do odzyskania, będą do odzyskania także na kopii, jednakże, czy uda się je odzyskać, to okaże się podczas odzyskiwania. Jeśli dane zostały w jakiś sposób nadpisane i usunięte to niestety możliwości ich przywrócenia nie będzie.

0
    Poziom 4  

Zawiesił mi się chyba przy naprawie sektorów podczas tego sprawdzania dysku i tak myślę że może po prostu dysk teraz nie ma dostępu do tych sektorów przez to, ale to tylko moje spekulacje :D Jak zrobić tą kopię zapasową posektorową? I czy da się zrobić kopię samej partycji? Bo na razie nie mam gdzie skopiować całych 250GB

0
  • Pomocny post

Da się zrobić kopię partycji do pliku tak samo jak i dysku. Możesz w DMDE wybrać narzędzia-->Kopiuj sektory, jako źródłowy swoją partycję z utraconymi danymi, jako docelowy wybrać plik i wskazać miejsce jego zapisu, będzie miał około 100GB.

1
    Poziom 4  

Okej dzięki za pomoc :) Jeszcze będę informował czy udało mi się czy nie :D

EDIT
    Udało się przywrócić wszystkie pliki. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia :)

Scaliłem, zamykam. RADU23

0