Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica siemens - Rośnie napięcie na kondensatorach za mostkiem 220

inventco.eu 27 Lip 2016 14:36 1878 8
  • #1 27 Lip 2016 14:36
    inventco.eu

Poziom 29  

Dzień dobry.
    Temat raczej specyficzny.
    Mam przetwornice do systemu Siemens Simatic.
    Działają ale jak przełączę je na standby to napięcie na kondensatorach wejściowych zaczyna rosnąć, przekracza 200V na jednym i po chwili wywala diodę zabezpieczającą ...

Mam 2 identyczne ten sam objaw.

może ktoś się spotkał z takim objawem w jakiejś przetwornicy.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

po wielu bojach znalazłem powód ... ale nie rozumiem idei bo to fabryczne rozwiązanie.
    Dodaję zrysowany schemat i prośbę o analizę.
    WHY :D

i jak to przeskoczyć...
    Ogólnie napięcie na kondensatorach rośnie niebotycznie... po jakiejś 1s od włączenia wynosi 260-270V! gdzie kondensatory są na 200V

Odpinam transila i napięcie się robi prawidłowe.
    Transil jest na 200V 1,5KE200CA 332Y

Pozdrawiam
    Marek

Przetwornica siemens - Rośnie napięcie na kondensatorach za mostkiem 220IMG_02..JPG Download (364.87 kB)

0 8
  • Pomocny post
    #2 27 Lip 2016 20:40
    RitterX
    Poziom 36  

To układ powielacza, podwajacza napięcia Delona. Stosuje się go w zasilaczach z przełączanym napięciem zasilania 110V/230V. Możesz zostawić bez trasila, lecz wtedy równolegle z kondensatorami elektrolitycznymi powinieneś wlutować rezystory rzędu 200k dla wyrównania napięć na pojemnościach.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Lip 2016 04:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Witam opis usterki wskazuje na uszkodzoną diodę transil . Prawdopodobnie po silnym przepięciu. Jest to jedno z zabezpieczeń w tych zasilaczach. W założeniu w sytuacji silnego przepięcia ma ono doprowadzić do uszkodzenia kondensatorów i samorzutną blokadę przetwornicy. Jednocześnie umożliwia pracę z dwoma napięciami sieciowymi. Co to za przetwornica dokładnie ? Serii Sitop ?

0
  • #4 01 Sie 2016 07:57
    inventco.eu

Poziom 29  

Simatic PS307 - dioda wymieniona na identyczną jaka była. 1.5KE200
    poprzednie miały zwarcie. Ale właśnie po wymianie tego transila zaczyna rosnąć napięcie. Mam 2 i efekt identyczny :-(

To że to powielacz to po układzie się domyśliłem, że to ma coś wspólnego z 110V
    Tak czy inaczej obszedłem efekt, dodając rezystory wyrównawcze i wypinając transila...

Ale dlaczego takie coś się dzieje ? Przecież to oryginalnie miało działać... chińskie transile mają mniejsze napięcie zadziałania ?? nie ukrywajmy, że napis ten sam parametry niekoniecznie :D

Chciałbym przywrócić układ do oryginalnej wersji ... może wstawić transila na 250? lub 300V

0
  • Pomocny post
    #5 01 Sie 2016 12:58
    feryster

Poziom 16  

Transile są produkowane w dwóch wersjach - jedno- i dwukierunkowej. Twój układ wymaga wersji dwukierunkowej. Jakiej Ty użyłeś?

0
  • #6 02 Sie 2016 09:28
    inventco.eu

Poziom 29  

Oczywiście, że dwukierunkowej. Choć jednokierunkową też w akcie desperacji sprawdzałem :D
    Nic to nie zmieniło :-(

0
  • Pomocny post
    #7 04 Sie 2016 20:29
    feryster

Poziom 16  

Masz bardzo dobrej jakości kondensatory i słabej jakości transil. Transil ma upływność wystarczającą, żeby podładowywać kondensatory do niebezpiecznego napięcia. Z zabezpieczenia przed przeładowaniem kondensatorów stał się źródłem problemu. Dodanie rezystorów wyrównawczych do kondensatorów powinno ograniczyć zjawisko „pompowania” kondensatorów.

0
  • Pomocny post
    #8 05 Sie 2016 04:00
    Serwis Rybian
    Poziom 9  

Witam.

Transile rzeczywiście mogą powodować takie objawy a zwłaszcza jak kolega wyżej napisał jak są kiepskiej jakości. Co do rezystorów proponował bym bardziej dobranie aby napięcie nie szło drastycznie w górę. Proponuje zacząć os 2,2M Ohm i stopniowo zmniejszać rezystancję. Z doświadczenia wiem, że wartości w granicach 1M Ohm powinny dać radę ale to jest kwestia indywidualna przetwornicy. Ja i tak bym poszukał dobrego transila na 200V i mimo to tam umieścił.

Pozdrawiam Dawid

0
  • #9 05 Sie 2016 09:02
    inventco.eu

Poziom 29  

Dzień dobry :D
    Dodałem rezystory 240k
    i Transil 250 dwukierunkowy.
    Wiem, że to nie rozwiązuje pewnych kwestii i pewne komplikuje :D jednakowoż działa.
    Dziekuję bardzo za wypowiedzi.
    Pozdrawiam
    Marek

0