Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz wtyczkowy z gniazdem popielniczki

mwarzy 27 Lip 2016 11:01 342 1
  • Poziom 12  
    Pompka powietrza do materaca, ma dwie wtyczki, jedna zwykła wtyczka do gniazdka sieciowego 230 V, druga wtyczka do gniazda zapalniczki samochodowej w aucie.
    Coś się spaliło w pompce powietrza i jak wsadzam wtyczkę do gniazdka do sieci 230 V to nie działa. Jak mówiła osoba zajmująca się naprawą takich pompek powietrza tego się nie da naprawić (albo się nie opłaca).  Ale działa mi jeszcze ta pompka na zasilaniu z popielniczki samochodowej :-) i po podłączeniu do gniazda zapalniczki papierosów w aucie pompuje tak jak trzeba.
    Jako, że nie zawsze mam samochód pod ręką aby napompować materac, postanowiłem kupić przejściówkę a dokładnie to się nazywa zasilacz wtyczkowy z gniazdem zapalniczki 12 V/500 mA. Podłączyłem do prądu w sieci 230 V i pompka działała, ale o wiele słabiej niż jak było podłączona do gniazda zapalniczki papierosów w aucie. Po czym po około 20 sekundach przestała działać i zasilacz wtyczkowy z gniazdem zapalniczki uległ jakoś spaleniu/awarii. Podłączyłem pompkę do auta i w aucie w zapalniczce do papierosów działa nadal. Przypuszczalnie za słaby zasilacz wtyczkowy z gniazdem popielniczki podłączyłem i coś sie przepaliło.
    Dane pompki na obudowie AC 230 V/50 Hz or DC 12 V 60 W. Dane na zasilaczu wtyczkowym z gniazdem zapalniczki tak jak pisałem 12 V/500 mA. Jakie parametry powinien mieć zasilacz wtyczkowy z gniazdem zapalniczki? Ile mA aby się nie przepalał i działał bez problemu?

• Poziom 27  
    Z prostego rachunku wynika, że zasilacz dysponuje (a raczej dysponował :D ) mocą 12V*0,500A=6W, a zapotrzebowanie wynosi 60W czyli 10-krotnie więcej. Absolutne minimum parametrów to 12V 5A (5 000mA), a najlepiej ok 7-10A, czyli praktycznie każdy większy prostownik samochodowy. Przy czym przeważnie prostowniki są zabezpieczone przed przeciążeniem, więc i mniejszemu krzywdy nie zrobisz.