Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821 nie grzeje

adamus_05 27 Lip 2016 11:11 8670 11
  • #1 27 Lip 2016 11:11
    adamus_05
    Poziom 2  

Witam, posiadam żelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821, które przestało grzać. Jest niestety 2 miesiące po gwarancji. Rozebrałem je na części, żelazko grzeje gdy zewrze się końce białej kostki na płycie żelazka. Zwarcie zaznaczyłem czerwoną kreską na obrazku.
    Żelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821 nie grzeje
    W katalogu części producenta jest do kupienia cała stopa, która kosztuje 2 razy tyle co żelazko. Dzwoniłem do serwisu i dowiedziałem się, że tej części nie powinno się pomijać i że serwis wymieniłby całą stopę. Wydaje mi się, że ta kostka to część termostatu, ale serwisant nie potwierdził tego wprost. Co można zrobić z takim żelazkiem?

Znalazłem filmik, na którym ktoś zwarł tą kostkę i złożył żelazko (tytuł na youtube, niestety po rosyjsku Ремонт бытовой техники в Барселоне. Утюг не греет). Obawiam się, że taka naprawa nie jest bezpieczna i żelazko może grzać dopóki nie przerwie bezpiecznik termiczny, który najprawdopodobniej jest w plastikowej rurce.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

2 11
  • #2 27 Lip 2016 11:31
    mariuszp19
    Poziom 32  

Skoro stopa grzeje, to po co ją wymieniać. Moim zdaniem to winny jest termostat, który zwiera lub rozwiera te styki - oznaczone przez Ciebie czerwoną kreską.

0
  • #3 27 Lip 2016 11:34
    adamus_05
    Poziom 2  

Chodzi o to, że ma samego termostatu do kupienia, ani bezpiecznika termicznego.
    Tylko cała stopa z tym co jest na niej. Pytanie czy od jakiegoś innego sprzętu można zastosować termostat.

0
  • #4 27 Lip 2016 16:27
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

adamus_05 napisał:
    żelazko może grzać dopóki nie przerwie bezpiecznik termiczny

To jest właśnie bezpiecznik termiczny.

Termostat jest połączony z pokrętłem temperatury. Nie wiadomo tylko czy bezpiecznik uszkodził się sam z siebie czy zadziałał wskutek uszkodzonego termostatu.
    Można go zewrzeć i patrzeć czy termostat włącza i wyłącza grzałkę. Wtedy można szukać takiego bezpiecznika, ale zauważ, że jego wymiana będzie kłopotliwa (bezpiecznik do kupienia, ale nie u Bosch'a :) )

Ja swojego Boscha DA10 dawałem podczas gwarancji dwa razy z tą usterką, po drugiej wymianie sprzętu podziękowałem firmie i dopłaciłem do innego żelazka.

4
  • #5 27 Lip 2016 16:47
    peter falk
    Specjalista AGD

Wyrzuć to Coś (dyplomatycznie powiedziane) do kosza. Zapewne padła elektronika. Możesz przed rzutem do kosza zewrzeć bezpiecznik po prostu zalutowując go zwykłą cyną i jak poprzednik zaproponował zobaczyć czy termostat działa

1
  • #6 28 Lip 2016 00:13
    nioop

Specjalista AGD

peter falk napisał:
    ...zewrzeć bezpiecznik po prostu zalutowując go zwykłą cyną i jak poprzednik zaproponował zobaczyć czy termostat działa
    No gdzież.. Takich zabaw/prób ja bym nie zalecał. Może zadziała, może nie, a może się zapali, może nie :]
    peter falk napisał:
    Wyrzuć to Coś (dyplomatycznie powiedziane) do kosza. Zapewne padła elektronika..
    Tutaj się zgadzam, poza stopą masz na pewno elektronikę do wymiany, przy tym modelu ja osobiście nie bawił bym się w naprawę, gra nie jest warta świeczki, bezpiecznik wymienia się ze stopą gdyż stopa, która przekroczyła temperaturę ponad 240°C jest przegrzana, zaraz będzie nieszczelna itp. itd....

1
  • #7 28 Lip 2016 01:13
    peter falk
    Specjalista AGD

nioop napisał:
    o gdzież.. Takich zabaw/prób ja bym nie zalecał.. Może zadziała, może nie.. Może się zapali, może nie :]

W mądrych (naszych) rękach, sposób niezawodny ;) . Ale może szanowny użytkownik rzeczonego żelazka też jest nie w ciemię bity? ;) .
    Jeśli chodzi o samą awarię, to wszystko wskazuje na uszkodzoną, bardzo kiepską jak na Boscha, elektronikę.

2
  • #8 28 Lip 2016 10:15
    adamus_05
    Poziom 2  

Wydaje się, że po zwarciu końców jak na obrazku, żelazko pracuje dobrze.
    Nie miałem na razie czym zmierzyć temperatury stopy, ale żelazko miga kiedy ma migać, pali się stale kiedy osiąga temperaturę. Temperatura stopy wzrasta wraz z kręceniem pokrętłem. Planuję pomierzyć czy danym zakresie żelazko trzyma temperaturę, jeśli tak, to założę jakiś bezpiecznik termiczny.
    Czy stopa przecieka to zobaczymy, może będzie do użytku ale bez wody.

4
  • #9 08 Lis 2017 20:44
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Witam,
    Temat troszkę stary, ale może komuś sie przyda rozwiazanie w tym i podobnych modelach żelazka. Już cztery takie żelazka naprawiłem i w każdym to samo.
    W obudowie w rączce jest cały układ elektroniczny wraz z przekaźnikiem, który włącza i wyłącza grzałkę stopy. Z czasem ten przekaźnik mocno sie wypala i w końcu sklejają się jego styki. Taki przekaźnik można dostać na popularnym zagranicznym swrwisie aukcyjnym za kilka dolarów. Do tego wszystkiego uszkadza się bezpiecznik termiczny na stopie czyli wspomniana kostka. Koszt tego elementu na polskim serwisie aukcyjnym to około 20zł. plus przesyłka. Zapewne producent specjalnie wykonał układ tak, aby te elementy szkadzały się zaraz po gwarancji.

2
  • #10 08 Lis 2017 21:26
    sindbad26
    Poziom 9  

Witam

Udało mi się okazjonalnie kupić 30 szt żelazka z Anglii TDA 7090 Sensix DA70. Rozkręciłem 4 szt. i wszystkie mają objaw jak wyżej kolega pisał. Jak zewrę styki na ceramicznej kostce grzeje rozewrę przestaje grzać. Jak najłatwiej naprawić je czy wrzucić do kosza.
    Będę wdzięczny za podpowiedź.

0
  • #11 09 Lis 2017 00:53
    nioop

Specjalista AGD

sindbad26 napisał:
    Witam

Udało mi się okazjonalnie kupić 30 szt żelazka z Anglii TDA 7090 Sensix DA70. Rozkręciłem 4 szt. i wszystkie mają objaw jak wyżej kolega pisał. Jak zewrę styki na ceramicznej kostce grzeje rozewrę przestaje grzać. Jak najłatwiej naprawić je czy wrzucić do kosza.
    Będę wdzięczny za podpowiedź.

Proponuję krótką lekturę powyższych wypowiedzi.
    Ehh.. Wszystko opisane od A do Z i pod spodem pytanie "jak to naprawić"

0
  • #12 27 Gru 2017 21:32
    tokra-71
    Poziom 10  

Żelazko bosch TDA703021A słabo grzeje. Lekko rozgrzewa się, wskaźnik temperatury praktycznie od razu przestaje migać "Temp OK", przy spięciu układu na krótko (rys. 3) z pominięciem modułu elektronicznego do żelazka, szybko się nagrzewa więc raczej to nie stopa. Czy to kwestia bezpiecznika termicznego czy tego modułu? Można jakość sprawdzić moduł? Wymiana (zakup) bezpiecznika to niewielki koszt, ale moduł to już ponad połowa wartości żelazka. Dodam, że opisana wcześniej metoda z bezpiecznikiem termicznym nic nie zmieniła.
    Żelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821 nie grzejeŻelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821 nie grzejeŻelazko Bosch Sensixx DA70 TDA702821 nie grzeje

0