Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieustannie brązowa woda z bojlera

Verona 27 Lip 2016 15:24 5499 5
  • #1 27 Lip 2016 15:24
    Verona
    Poziom 23  

Witam. Ciepłą wodę mam z bojlera elektrycznego Ariston Thermo NTS 80. Na zdjęciach jest on i główny zawór, nie widzę żadnych innych zaworów które mógłbym sfotografować.

Odłączałem panel natryskowy prysznica bo miałem problem z pokrętłami. Przed tym oczywiście odłączyłem główny zawór wody. Ostatecznie postanowiłem kupić nowy panel, więc na ten czas stary podłączyłem z powrotem po to by móc ponownie odkręcić wodę.

Po tym po włączeniu z kranów ciepła woda poleciała brązowa przez chwilę, myślałem że to nic takiego. Jednak teraz co prawda sam strumień wygląda na czysty, jednak wystarczy nalać kilka CM wody do umywalki by zauważyć że jest lekko brązowa, jakby beżowa. Zimna woda jest idealnie czysta.

Pomyślałem, że ta brudna jest w bojlerze więc odłączyłem go od prądu, odkręciłem krany i pozwoliłem wylecieć całej ciepłej wodzie by napłynęła do niego świeża. Mimo to, teraz już od pół godziny leci zimna woda zamiast ciepłej, a woda nadal jest tak samo brązowa. Jak to możliwe skoro przez boiler idzie świeża, jak się tak szybko brudzi? Jaki związek ma odłączenie prysznica od rur, czy może to przypadek? Co może być przyczyną?

Szukałem oczywiście w necie, ale problemy dotyczyły wody która brudziła się po czasie, leciała brudna przez pierwsze sekundy itp. U mnie występuje to bez przerwy.

Na zdjęciach jest też porównanie wody zimnej do tej która normalnie jest ciepła. Aparat nie oddaje wystarczająco tego koloru, w oczach wygląda ona gorzej.

0 5
  • Pomocny post
    #2 27 Lip 2016 16:40
    deksta84
    Poziom 24  

Rdza. Długo używany bojler? Jest tam anoda magnezowa (element eksploatacyjny)? Jaka różnica w przepływie wody zimnej i ciepłej? Każda zmiana ciśnienia w zbiorniku/rurze powoduje odrywanie się rdzawego szlamu. Normalna sytuacja. Pomyśl, że są to minerały i masz w domu SPA :)

0
  • #3 27 Lip 2016 17:06
    Verona
    Poziom 23  

Nie wiem jak długo używany bojler bo był już w mieszkaniu które kupiłem (więc > 2 lata). Nie widzę różnicy w przepływie wody ciepłej/zimnej a pod umywalkami zawory obydwóch rur są na maxa, więc nikt tym też nie wyrównywał.

Kilka razy zakręciłem i odkręciłem główny zawór jednocześnie puszczając wodę by spróbować coś spowodować tym ciśnieniem, i o dziwo woda jest teraz gdzieś o połowę a może 3/4 czystsza, nie idealnie jak zimna ale potrzeba pełnej umywalki by zauważyć lekką różnicę. Czy taka woda może być szkodliwa dla zdrowia, aż nie wymienię anody?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lip 2016 17:31
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

Ciepłą wodę to raczej do pomywania i mycia używasz. W tych wypadkach nie jest szkodliwa. Po kilku dniach rdzawy kolor całkowicie zginie. A operacja wymiany anody wywoła kolejną falę (początkowo) wypływu zabarwionej rdzą wody. To normalne zjawisko w bojlerach.

0
  • Pomocny post
    #5 27 Lip 2016 17:32
    deksta84
    Poziom 24  

To samo masz w kranówie. Tyle tylko, że niewidoczne, bo nie podgrzewane. Wapń, magnez, żelazo. W wodach butelkowanych płacisz za to. Generalnie bojlery się wymienia po kilku latach. Z uwagi na gabaryty ciężko by było bojler przepłukiwać. Przed wymianą anody warto by było trochę postukać po zbiorniku i spuścić szlam z niego. Jeżeli anoda już dawno temu skończyła żywot, to warto by było kupić nowy zbiornik. Kwestia stanu korozji. Na tabliczce znamionowej powinien być rok produkcji. Problemem jest horyzontalne położenie i związane z tym odkładanie szlamu na większej powierzchni "dna".

0
  • #6 27 Lip 2016 18:21
    Verona
    Poziom 23  

Dziękuję za pomoc :)

0