Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu.

wujekadi 27 Lip 2016 18:09 27513 97
  • Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu.
    Osoby znające kanał "Reduktor Szumu" na Youtube, pewnie rozpoznają ten temat. Udało mi się kupić płytkę drukowaną zaprojektowaną przez autora blogu. Dokupiłem części i przemysłową, aluminiową obudowę, która mi się podoba. Jest to układ przedwzmacniacza słuchawkowego opartego na układzie specjalizowanym TPA-6120 firmy Texas Instruments. Zasilanie jest symetryczne, na stabilizatorach z serii 7812, 7912. Układ TPA jest buforowany podwójnym wzmacniaczem operacyjnym. Gniazda zastosowałem dobrej jakości: Prolink i Neutrik. Zalewany transformator dostarcza napięć 2x12V. Okablowanie sygnałowe jest ekranowane, obudowa podłączona do bolca uziemiającego. Co zrobiłem inaczej niz autor projektu?:
    Wlutowałem wzmacniacz OP 275 zamiast OPA2134, zamiast mostka prostowniczego dałem diody SBYV 27-200. Cewki 1uH zastąpiłem 100uH.

Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu.

Całość gra naprawdę przyjemnie, bez zakłóceń. Więcej można zobaczyć na blogu RS.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    wujekadi
    Poziom 11  
    wujekadi napisał 128 postów o ocenie 154, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście warszawa. Jest z nami od 2009 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    tata30
    Poziom 12  
    Witam. Moje pytanie dotyczy blaszki na TPA6120. Prawidłowo "położony" układ nie potrzebuje chłodzenia dodatkowego, zwłaszcza do pracy ze słuchawkami 63 Ω. Laminat ma pola przeznaczone do odbioru ciepła od dołu układu. Lutowałeś gorącym powietrzem czy tylko lutownicą? Ładna obudowa, ale nie wiem jak zamocowałeś trafo sieciowe do niej. Czy tylko na "trytytkę"? Rozumiem minimalizm jaki koledze przyświecał, ale jakiś napis, albo coś na froncie może dodałby mu uroku. Pozdrawiam
    wujekadi
    Poziom 11  
    Blaszka jest trochę taką moją fanaberią, nie chodzi o chłodzenie tylko o ekran. Od spodu jest termo pad i trochę pasty. Lutuję zawsze lutownicą, wychodzi to dobrze, przyzwyczaiłem się. Trafo ma od spodu wkręcone plastikowe kołki montażowe, takie same, jak te, które trzymają płytkę. Trytka jest tylko po to , żeby zmniejszyć napięcie na pinach transformatora spowodowanym grubą izolacją przewodów sieciowych. Lubię takie proste pudełka bez napisów.
  • Computer ControlsComputer Controls
    tarkan1
    Poziom 17  
    Zastosowałeś dwie diody zamiast pełnego mostka, nie wprowadza to za dużych tętnień w zasilaniu?
    wujekadi
    Poziom 11  
    Dwie diody są od spodu.
    szymon122
    Poziom 38  
    wujekadi napisał:
    Dokupiłem części i przemysłową, aluminiową obudowę, która mi się podoba.

Mnie również się podoba i interesuje mnie koszt takiej. Piękny sprzęt ci wyszedł - technicznie i wizualnie.
    wujekadi
    Poziom 11  
    Obudowa kosztuje 65 zł. Trzeba wpisać "OBUDOWA ALUMINIOWA PUDEŁKO PROSKIT DUŻA na all.
    DamianG
    Poziom 20  
    Z zewnątrz wszystko ładnie :)
    Niestety w środku jest się do czego przyczepić:
    -nad lutami SMD mógłbyś trochę popracować
    -zardzewiałe podkładki do mocowania gniazda nie wyglądają zbyt pięknie
    -montaż stabilizatora w TO220 zamiast D2PAK(?) nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem
    Poza tym - uważasz, że miedziana blaszka na trafie i wzmacniaczu oraz super szybkie diody coś poprawią w brzmieniu? I na końcu - dlaczego w tytule jest przedwzmacniacz?

Pomijając szczegóły wymienione wyżej, to chętnie takie pudełeczko bym u siebie na biurku postawił :)
    wujekadi
    Poziom 11  
    Nie znalazłem na razie ujemnego stabilizatora w DPAK. Te podkładki to jakiś tekstolit albo coś podobnego, nie są metalowe. Luty może nie są idealne, ale tak zostawiam, żeby nie przegrzać cyny ani elementów.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wujekadi
    Poziom 11  
    Niektórzy mówią wzmacniacz, inni przedwzmacniacz. Problem z tym stabem jest taki, ze na dodatniej linii mam 7812, czyli stabilizator o prądzie 1A. W TME są 79M12, czyli 0,5A. Tymczasowo dałem stabilizator w innej obudowie ale o takiej samej wydajności prądowej. Nie zgodzę się że to kit włożony do obudowy. Kupiłem tylko płytkę, ponieważ uważam, że jest dobrze zaprojektowana pod wymagający układ. Samemu nie dał bym rady jej zrobić. Wszystkie części kupiłem we własnym zakresie. Obudowa wygląda tak, jak sobie to zaplanowałem, wymagało to trochę pracy i staranności. Nic nie jest tutaj dziełem przypadku. Doskonale rozumiem różnicę między przedwzmacniaczem a wzmacniaczem. Audio to moje hobby.
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 30  
    wujekadi napisał:
    Cewki 1uH zastąpiłem 100uH.

Uzasadnienie poproszę.
    wujekadi
    Poziom 11  
    Miałem takie w pudełku z częściami: 100uH, 0,79A.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    wujekadi napisał:
    W TME są 79M12, czyli 0,5A.

A dlaczego nie taki?
    Toż ten układ pobiera do 100mA.
    wujekadi napisał:
    Zalewany transformator dostarcza napięć 2x12V.

Niedobrze - powinien być 2x14-15VAC.
    Przy spadku napięcia sieci w stabilizowanym napięciu 2x12VDC pojawią się tętnienia i.... ?
    wujekadi
    Poziom 11  
    Dlatego, żeby było symetrycznie. Dajmy już temu spokój. Kupiłem złe stabilizatory i tyle. Zasilanie nie spada do wartości problemowych. Trafo jest na 220V, w gniazdku jest więcej.
    gitarnik
    Poziom 8  
    Widzę, że tutaj jak wrzucasz projekt, to co jeden to mądrzejszy (z reszta inni moi znajomi też, tak twierdzą). "Ja bym to zrobił tak, a ja tak, dlaczego takie słaby, zły kondensator, nie w tym kolorze itp". Wzmacniacz gra, autor zadowolony, nic nie pisze o tętnieniach przydźwiękach brumach, bo pewnie ich nie ma. Skoro Pan z RS zaprojektował wzm. i go posprzedawał, to zrobił to dobrze.
    wujekadi
    Poziom 11  
    Wzmacniacz gra tak dobrze, że zarywam z nim już drugą noc. Tyle w temacie, polecam
    gib
    Poziom 15  
    Też sobie wczoraj wykonałem taką zabawkę. Stabilizatory w tym projekcie mają być w obudowach dpak nie d2pak. U mnie zasilanie to +/- 8V (miało być +/- 10 ale nie znalazłem na szybko 7910 w dpak) Identyczne trafa które zmieściły się do obudowy miałem tylko 9V.
    Przy okazji... macie jakiś dobry i w miarę prosty sposób na zabezpieczenie uzwojeń pierwotnych tych transformatorów?
    Narazie są przyklejone gombkową taśmą dwustronną a od drugiej strony wykleiłem obudowę taśmą "mocherową" ale nie uważam że to solidne a już na pewno nie bezpieczne rozwiązanie. Płytki nie chciałbym robić.

Docelowo w tej obudowie planuje upchnąć jeszcze moduł BT. w jednej z tylnych dziur antena w drugiej przełącznik BT/chinch

Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu.
    dominik434
    Poziom 18  
    gib napisał:
    Też sobie wczoraj wykonałem taką zabawkę. Stabilizatory w tym projekcie mają być w obudowach dpak nie d2pak. U mnie zasilanie to +/- 8V (miało być +/- 10 ale nie znalazłem na szybko 7910 w dpak) Identyczne trafa które zmieściły się do obudowy miałem tylko 9V.
    Przy okazji... macie jakiś dobry i w miarę prosty sposób na zabezpieczenie uzwojeń pierwotnych tych transformatorów?
    Narazie są przyklejone gombkową taśmą dwustronną a od drugiej strony wykleiłem obudowę taśmą "mocherową" ale nie uważam że to solidne a już na pewno nie bezpieczne rozwiązanie. Płytki nie chciałbym robić.

Docelowo w tej obudowie planuje upchnąć jeszcze moduł BT. w jednej z tylnych dziur antena w drugiej przełącznik BT/chinch

Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu. Przedwzmacniacz słuchawkowy Reduktora Szumu w moim wykonaniu.

Ja własnie czekam na części do swojego i zostało mi tylko znaleźć obudowę. Twoja jest z "odzysku" po innym sprzęcie czy można gdzieś ją kupić?
    gib
    Poziom 15  
    Ja kupiłem kilka szt jakieś 2 lata temu na ebay-u. Niewiem czy dalej sa dostepne. Musisz poszukać
    lesławek
    Poziom 32  
    Swoją drogą to autorowi tego projektu należy się szacunek. Zaprojektował proste urządzenie wysokiej jakości, które każdy może sobie zbudować i jest duża szansa że będzie działać.
    marcin1990
    Poziom 14  
    Mnie zastanawia w jakim celu autor projektu, nie @wujekadi zastosował elementy przewlekane w projekcie. Przecież spokojnie można było użyć rezystorów i kondensatorów SMD. Zwłaszcza, że elektrolity nie są jakieś "audiofilskie".
    Jeśli robić coś dla totalnie początkujących obawiając się o ich umiejętności lutowania to starać się zrobić wszystko THT, jeśli robić dla średnio-zaawansowanych to użyć SMD a tu rezystor 1k SMD a obok THT.
    lesławek
    Poziom 32  
    W jednym z odcinków serii na YT tłumaczy to zaleceniem producenta układy, aby połączenia elementów towarzyszących były jak najkrótsze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lesławek
    Poziom 32  
    No nie rocket science, ale nikt inny tego na yt do tej pory nie zrobił, a czy pomysł na biznes? No nie wiem raczej na rozwój kanału bo biznes to raczej średni biorąc pod uwagę ograniczoną rzeszę odbiorców
    tata30
    Poziom 12  
    Witam. Uważnie się wsłuchując w bloga Pana RS odnoszę wrażenie, że projekt raczej biznesowym nie jest. To raczej altruista niż biznesmen, przynajmniej w moim odczuciu. Do wujekadi: lepiej odklej te blaszkę ekranującą z układu która jest "fanaberią Twoją", bo jak zobaczy to jakiś audio ortodoks to miło nie będzie.. :D pozdrawiam.
    tzok
    Moderator Samochody
    RS wyśmiewa audio-voodoo, a w pierwszym projekcie widać pewne przejawy tego zjawiska - jak choćby te diody zamiast mostka - po co? Diody prostują prąd o częstotliwości 50Hz, jaki jest sens używać do tego ultra szybkich diod soft recovery? Takie diody mają większy spadek napięcia niż zwykłe diody krzemowe, co w połączeniu z transformatorem o zbyt niskim napięciu wyjściowym powoduje wzrost tętnień. W prawidłowo zaprojektowanym zasilaczu, energia jest pobierana z kondensatora, a prostownik ją tam tylko uzupełnia. Za bardziej zasadne uznałbym już użycie diod Shottky'ego (ale nie ze względu na ich szybkość, lecz na mały spadek napięcia w kierunku przewodzenia).
    Do tego brak sprzężenia termicznego między stabilizatorami napięcia (w dodatku różnego typu), wprowadza asymetrię obwodów ustalających punkt pracy układu.
    Na koniec rezystory - od wysokostabilnych rezystorów 0,1%, po "kanapki" z rezystorów SMD. To nie ma sensu, ważna jest symetria.
    wujekadi
    Poziom 11  
    Wszystko wynika z chęci odpalenia układu. Nie jest problemem wylutowanie stabilizatora i zastąpienia go innym, tak samo zamiana dwóch rezystorów na jeden. Po prostu nie mogłem się doczekać. Te sprawy są do załatwienia w 20 min. nie chce mi się zamawiać kilku rezystorów smd za cenę wielokrotnie mniejszą niż ich wysyłka, wiec zlutowałem dwa z pudełka z częściami. Stabilizatory są tego samego typu. 2 rezystory szeregowo to 1k 0,1% 25 ppm, wiec nie wiem w czym problem.