Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera internetowa - Wysokie użycie procesora

27 Lip 2016 19:18 627 4
  • Poziom 10  
    Cześć,

Piszę w sprawie programu ManyCam, którego używam do kamer. Przejdę do sedna:

Komputer pierwszy - Pentium Dual-Core T4300 2x2.1GHz
    Podczas nagrywania 360p - 80% użycia CPU
    Podczas nagrywania 720p - 100% użycia CPU

Komputer drugi - Core2Quad Q9650 4x3.0GHz
    Podczas nagrywania 360p - 30% użycia CPU
    Podczas nagrywania 720p - 90% użycia CPU
    Podczas nagrywania 1080p - 100% użycia CPU

Komputer trzeci - i3-3227U 2x1.9GHz (4 wątki)
    Nie pamiętam dokładnie użycia, ale ten laptop dawał radę zapisywać

Używałem kamery USB na przedłużaczu 5m, bez przedłużacza oraz kamery IP (Smartfon/Android/IPWebcam) - w każdym zestawieniu wyniki użycia CPU są identyczne. Powiedźcie mi z której strony ugryźć ten temat i czy na prawdę do nagrywania w 720p lub 1080p potrzebne jest coś mocniejszego niż Q9650? Docelowo nagrywanie ma być przeprowadzane na komputerze "drugim". Bardzo dziwie się, że ten komputer chodzi dosyć sprawnie, a nie daje sobie rady z nagraniem obrazu z kamery.

Płyta: FUJITSU SIEMENS D2750-A2
    Grafika: Gigabyte GeForce 730 GT NVIDIA 2GB DDR3 128bit
    Pamięć: 2x2GB DDR2
  • Spec od komputerów
    Nie sa to nowe komputery, masz malo ramu, plyte fsc z jakiegos zestawu.

Do tego dochdza jeszcze ustawienia programu do nagrywania, wszystko zalezy od uzywanych kodekow. O czym nic nie napisales.
  • Poziom 10  
    Kolobos,

Fakt, nie jest to najnowsza maszyna, ale ostatnio dołożyłem do niej pamięć, grafikę i wymieniłem procesor, a w grach daje sobie radę wyśmienicie (testowałem na Hot Pursuit, Mafia II). Jeśli chodzi o komputer pierwszy, podałem tylko orientacyjnie wyniki z niego i nie zamierzam używać go w celu nagrywania. Drugi - tego tyczy się mój temat. Trzeci, laptop na którym wykonałem test nagrywania, aby się zorientować jak poradzi sobie z tym bardzo słabe i3 - o dziwo dał radę.

Jeśli chodzi o RAM, jego użycie podczas nagrywania w jakiejkolwiek jakości jest w normie, przepraszam że nie wspomniałem o tym w pierwszym poście. Dodam też, że GPU również nie jest jakoś znacząco obciążana.

Mogę również dodać, że nagrywając w formacie AVI zamiast MP4 jest bardzo mały spadek użycia CPU, natomiast jeśli obniżę bitrate z 3k do 1k, spadek dla każdej z nagrywanych jakości jest ok. 10%. Wartości % podane przeze mnie są danymi orientacyjnymi, nie zapamiętałem ich bardzo dokładnie, ale to raczej nie ma znaczenia, chciałem tylko zobrazować mój problem.

Kodeki, jakie mam zainstalowane:
    K-Lite Codec Pack 11.00
  • Poziom 25  
    Od siebie dodam że ManyCam jest bardzo ciężkim programem, źle zoptymalizowanym.
    Zainstaluj jedną że starszych wersji, one były lżejsze i dało się ich używać.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wskazówkę. Zainstalowałem, ale dla v4 nie widzę różnicy, a w v3 odrzucił mnie sam widok okna programu i braku dużej części funkcji dostępnych w nowszych wersjach.

Tak sobie dumałem... Niepokoi mnie jedn rzecz: mianowicie - T4300 oraz Q9650 to procesory 64-bitowe. W obu tych komputerach mam Win7 32-bitowy. Czy warto iść tym tropem i spróbować zainstalować system w wersji 64-bit?

Dodam, że w komputerze (trzecim z tej listy, tym w którym nagrywanie mnie satysfakcjonuje) z i3-3227U jest właśnie system 64-bitowy.