Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran po restarcie komputera.

swiontek10 27 Lip 2016 20:06 513 11
  • #1 27 Lip 2016 20:06
    swiontek10
    Poziom 3  

Witam.
    Zastanawiam się co zrobic, co kupić aby komputer się nie resetował podczas grania w gry, jeszcze jedna sprawa gdyż po restarcie komputera pokazuje się czarny ekran i w prawym dolnym rogu 92 co to może oznaczać??

Procesor: AMD A-10 5800k
    Grafika: Zotac GTX 950
    Zasilacz CoolerMaster g550m
    Pamięć: 8GB ddr3
    Płyta główna: A78M-E45 V2

• #2 27 Lip 2016 22:42
    kiss39
    Poziom 31  

Witam.

Możliwe ,ze w BIOS-ie ustawiano maksymalną temepraturę dla CPU i po jej przekroczeniu komputer się restartuje(wyłącza)

- Test CPU można wykonac dla procesora,czy ma bezpieczną temperaturę programem Core Temp dla temp. poszczególnych rdzeni CPU oraz programem obciążającym CPU o nazwie CPU-z.

Czarny ekran po restarcie komputera. Czarny ekran po restarcie komputera.

Czarny ekran może oświadczyć o usterce. W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować wadliwy podzespół PC lub w ustawieniach co powoduje,że pojawia się czarny ekran .

- rożnie to może być np. uszkodzone kondensatory na płycie głównej, uszkodzony RAM z ekranem śmierci BS, przegrzana karta, uszkodzony dysk itd

Spróbuj zdiagnozować od czego to masz - elementy do sprawdzenia.
    1. Zasilacz napięcia na poszczególnych liniach +3.3 V, 5.0V +12V w stresie i bez ( info. o normach napięć masz na ELEKTRODZIE Temat -"Jak mierzyć napiecia"..
    - jak sprawdzisz zasilacz i linie możesz przejść dalej

2. Sprowadzasz temperaturę karty graficznej pod obciążeniem programem np. FurMark i patrzysz jaka jest maksymalna temperatura, (60-69C bezpieczna dla karty) powyżej wzrasta ryzyko przegrzania karty.

3. Diagnoza Dysku CrystalDiskInfo

4. Test RAM

• #3 28 Lip 2016 00:04
    swiontek10
    Poziom 3  

Jeśli chodzi o program CPU-Z to zaraz po włączeniu opcji stress wyświetla mi się ok 3600 po czym zaczyna spadać.
    A program furmark włączyłem w rozdzielczości 1920x1080 i full screen i chwile działało po czym komputer się zresetował, temp max wskazywała ok 65 stopni.
    Lecz gdy włączyłem msi afterburner z takimi ustawieniami to działał ten program ok minute i temp stała w granicach 62 stopni po minucie wyłączyłem program.
    Czy jest to wina karty graficznej?

Po włączeniu msi afterburner i włączeniu furmark z taki sami ustawieniami jak powyżej pisałem tem max podskoczyła do 64 stopni chwilke podziałała i komputer się zresetował.

Na stronie nvidii jest napisane z gtx 950 ma max temperatur 90 stopni a tu reset przy 65 stopniach czemu tak jest ? Da się to jakoś zmienić ?

• #4 28 Lip 2016 00:21
    kiss39
    Poziom 31  

Jak tylko w grach to myślę, że to wina karty graficznej (przegrzana i uszkodzona lub uszkodzone kondensatory) można sprawdzić w jakim stanie są kondensatory na karcie jak uszkodzone to je wymienić.
    - Jak masz poręką pastę termoprzewodzącą to odkręć chłodzenie karty i sprawdź wizualnie stan elektroniki (kondensatory).

Sprawdź na benchmark np. 3DMark lub UiNGiNE kartę ale chyba jest uszkodzona.

U mnie MSI AFTERBURNER - wygląda Tak:

• #5 28 Lip 2016 00:26
    swiontek10
    Poziom 3  

A jak to zrobić? Kartę kupiłem niedawno na morele.net i uszkodzona? W ogóle będzie można ją wymienić jak okaże się uszkodzona, bo nie chciałbym stracić pieniędzy które na nią wydałem.

Dodano po 1 [minuty]:

No pastę termoprzewodzącą mam bo niedawno wymieniałem na procesorze, tylko że ja się mało na tym znam, nie za bardzo wiem jak to sprawdzić.

• #6 28 Lip 2016 00:31
    kiss39
    Poziom 31  

Jak na gwarancji to nić nie odkręcaj!!!
    ,
    Tak można na gwaranci oddać i morele.net sprawdzą, czy to wina karty.

• #7 28 Lip 2016 00:35
    swiontek10
    Poziom 3  

Ale jeszcze jedna sprawa bo przed chwilą i gdy miałem włączony film na youtubie również nastąpił reset karty. Karta nie miała napewno 65 stopni a reset nastąpił

• #8 28 Lip 2016 00:37
    kiss39
    Poziom 31  

Zasilacz porafisz sprawdzić Multimetrem , czy ma odpowiednie napięcie na liniach +3.3V, +5.0, +12V podczas normalnego działania oraz w Stresie PC ?

• #9 28 Lip 2016 00:41
    swiontek10
    Poziom 3  

No niestety nie, w tym sprawach zielony jestem niestety. Może jest jakiś filmik który by mi wytłumaczył itp.

• #10 28 Lip 2016 00:55
    kiss39
    Poziom 31  

Oczywiście, że jest film z recenzji i testu Zasilacza. Jeżeli nie masz doświadczenia w operowaniu MULTIMETREM to raczej nie bierz się za pomiar. Mozę później---

Lektura - Jak mierzyć napięcia miernikiem?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

WYKAZ NORM NAPIĘĆ

Dobry zasilacz oprócz trzymania napięć na poszczególnych liniach musi jeszcze otrzymywać odpowiednie wahanie napięć i te powinno mieścić się w przedziale do 0.05V np. przy obciążeniu na linii +12V przy pomiarze (12.15V -12.20V)

Film
    https://www.youtube.com/watch?v=7VOqBcyPoDI

• #11 28 Lip 2016 00:58
    swiontek10
    Poziom 3  

Tak tylko żeby to zrobić potrzebne są jakieś przyrządy których nie posiadam

• #12 28 Lip 2016 09:01
    perlit
    Poziom 39  

swiontek10 napisał:
    Tak tylko żeby to zrobić potrzebne są jakieś przyrządy których nie posiadam

Multimetr. Kupisz w sklepie z artykułami elektronicznymi lub bez wychodzenia z domu
    Link

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo