Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gaszenie łuku elektrycznego

wirtualnyjan 27 Jul 2016 20:24 7593 9
 • #1
  wirtualnyjan
  Level 8  
  W jaki sposób realizowane jest gaszenie łuku elektrycznego w stycznikach? Nigdzie nie znalazłem wystarczającej informacji na ten temat.

  Pozdrawiam
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  A jaki poziom informacji Cię interesuje?
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  fuutro
  Level 43  
  Styki i w oleju mogą być.
 • Helpful post
  #7
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  W stycznikach łuk gasi się za pomocą przedmuchu powietrzem w komorach stykowych za pomocą ruchu zwrotnego rdzenia cewki załączającej. Są styczniki w których styki są zalane olejem transformatorowym lub gazem pod ciśnieniem lub zastosowane są przekładki łukowe jednak bardzo nie trwałe. Spotykałem też styczniki próżniowe ale mało popularne. Ponadto łuk można gasić za pomocą układów gasikowych dobranych do charakterystyki napięcia oraz obciążenia. Zazwyczaj są to układy szeregowe RC, Warystory oraz diody. Każdy układ ma swoje wady i zalety. Jednakże tak reasumując nie da się całkowicie wyeliminować tego zjawiska które silnie zależy od prądu i napięcia obciążenia. Popularnym obwodem gasikowym jest układ RC. Zarówno dla napięć AC jak i DC. Czyli kondensator z szeregowym rezystorem. Działa to tak : Załóżmy, że styki są zwarte, więc napięcie na dwójniku RC jest równe zeru. Po rozwarciu styków jeżeli odbiornik ma charakter indukcyjny pojawia się SEM samoindukcji, która może wielokrotnie przewyższać napięcie zasilania odbiornika i w pierwszej fazie otwierania styku następuje wyładowanie łukowe, które jest powodem wypalania styków. Jednak nasz dwójnik, a konkretnie kondensator ma możliwość "magazynowania" energii , więc część energii samoindukcji zgromadzona w obciążeniu indukcyjnym zostaje przejęta przez kondensator zamiast odłożyć się na stykach. W dalszej fazie rozwierania szczelina między stykami jest już tak duża, że energia potrzebna do zapalenia łuku jest już zbyt mała. Z kolei nasuwa się pytanie - po co ten rezystor? Ano jeżeli styk się ponownie zamknie to energia zgromadzona w kondensatorze zostałaby rozładowana bezpośrednio na styku - a ściślej na jego rezystancji - zazwyczaj są to mili ohmy (a prąd impulsowy jest też bardzo duży co byłoby szkodliwe dla styku (wypalanie) jak i dla samego kondensatora (może ulec nawet przebiciu). Więc dodanie rezystora w szereg powoduje bezpieczne rozładowanie energii zgromadzonej w kondensatorze i wydzielenie jej na rezystorze w postaci ciepła. No i oczywiście tak jak pisze Kolega wyżej tłumi to niepożądane oscylacje poprzez pogorszenie dobroci układu LC. Pozdrawiam.
 • #8
  Mar95w
  Level 2  
  Co to są te wspomniane "przekładki łukowe", nie mogę nigdzie tego znaleźć na necie. Ma ktoś jakiś link do informacji o tym?
 • #10
  czesiu
  Level 36  
  wirtualnyjan wrote:
  W jaki sposób realizowane jest gaszenie łuku elektrycznego w stycznikach? Nigdzie nie znalazłem wystarczającej informacji na ten temat.

  Znajdziesz w "Urządzeniach elektroenergetycznych" H. Markiewicza.