Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena samochodowa przy oknie w bloku

andrzejlisek 13 Sie 2016 23:52 4386 33
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    JacekCz napisał:
    andrzejlisek napisał:

Podłączyłem przewód jednożyłowy do bolca uziemiającego w gniazdku, i zauważyłem, ...

czynność radiowo bezsensowna i niebezpieczna.
    Na bolcu nie ma "ziemi".

O tym nie wiedziałem, że na bolcu nie ma potencjału ziemi. Czy to znaczy, że uziemienie jest tylko w nazwie? Byłem przekonany, że ten bolec jest właśnie po to, żeby uziemiać dostępne części metalowe podłączanych urządzeń, co zapobiega porażeniu prądem w przypadku ewentualnego przebicia w podłączonym urządzeniu, tym bardziej, że istnieje jest coś takiego, jak "Szyna wyrównawcza", która służy do wyrównania potencjałów pomiędzy przewodami PE, uziomami i instalacjami opartych na metalowych rurach. Czy to znaczy, że praktykowanie krótkofalarstwa w blokach z wymienionymi instalacjami CO/woda/gaz na plastikowe rury jest utrudnione z powodu braku dostępu do uziemienia (przy założeniu, że uda się zamontować antenę na dachu)?

JacekCz napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Dlaczego tak się dzieje?

Uziemienie "statyczne" a w.cz. to zupełnie inne sprawy. Pisałem.

Kabel promieniuje, w złączeniu z nieokreślonej długości drugą ANTENĄ jaką jest przewóz zerowy jest efekt nieokreślony.

Jeśli cos się zmienia po dotknięciu ręką kabla antenowego (fidera) tzn SWR jest i antena ma problem. To jest klasyczna wiedza radiowa. Gdyby miał "potencjał zero" w sensie w.cz. dołożenie ręki by nic nie zmieniało.
    Kierunek zmiany nie ma znaczenia, jest dowodem że nie jest dobrze.

Mam doświadczenie w "klasycznej" elektronice i takimi kategoriami rozważałem podłączanie uziemienia. Jeśli chodzi o technikę radio, to jestem początkujący. Wygląda na to, że u mnie rzeczywiście jest coś nie tak, bo przy dotykaniu obudów wtyczek połączeniowych zmienia się nieco głośność przydźwięku.

JacekCz napisał:

Jak dla mnie brniesz w kombinowaniu, kupujesz jakies extra zabawki, a podstawowych rzeczy nie masz ok. Te przydzwięki itd...

PS. Poziom SWR 1.5 jest w pełni akceptowalny.

Możliwe, że popełniłem błąd w założeniach. Wiem, że matcher w zasadzie nie powinien być używany, bo nie polepsza, a nawet pogarsza zasięg nadawania/odbioru. Z tego powodu matcher kupiłem "w razie W", ale unikam stosowania go. Szukając anten trafiłem na tak zwane "anteny masowe", czyli antena nie wymagająca ani uziemienia, ani przeciwwag. Taka antena (Sirtel Maris 2000) wydawała mi się być idealna na moje potrzeby. Nie było wymagań odnośnie montażu, ale jest wymaganie, że fabryczny przewód od takiej anteny nie powinien być skracany. Czy to znaczy, że w tym przypadku to kabel odgrywa rolę przeciwwagi, tylko producent tego nie napisał? Jeżeli tak, to jak mogą działać ręczniaki? W nich anteną jest po prostu pręt o określonej długości (antena teleskopowa to jest tylko rozsuwany pręt), nie ma żadnych kabli, przeciwwag, arkuszy blachy, uziemienia, strojenia, a działa bardzo dobrze.
  • Computer Controls
    JacekCz
    Poziom 37  
    andrzejlisek napisał:
    ...Szukając anten trafiłem na tak zwane "anteny masowe", czyli antena nie wymagająca ani uziemienia, ani przeciwwag. ...Czy to znaczy... producent tego nie napisał?

Dziedzina CB jest taką, że producenci bardzo często "zapominają" napisać, albo grafik w poligrafii "zapomina" minusa przy skuteczności itd... skoro klient (statystyczny) był tak ciemny że kupił poprzedni kit, dajmy mu dalej idący. Ale pamiętają, że zasięg jest "do" :)

1, Ręczne radio CB działa zasadniczo źle (uprawiam to>25lat), a jeśli w ogóle trochę, to tylko przez trzymającego to w rękach człowieka.
    Antena do ręczniaka CB pozornie jest tylko metalem teleskopu, ma jeszcze cewkę/cewki - chyba że to "antena marketingowa". Pierwsza długość anteny, która jest "czystym prętem" to 1/4 fali czyli 270cm.
    Do ręczniaka zakładam elastyczny bacik ok 80cm (cewka w dolnej części), to dolna granica że to w ogóle trochę działa.

Np służbowe ręczniaki (policja/straż) ok 170Mhz bardzo lubią być na ramieniu z mikrofonem na kablu, on jest adekwatną do fali przeciwwagą.
    Ręczniaki np PMR na 446 Mhz (+/- 70cm) to zupełnie inna opowieść - bo to zupełnie inna fala.

2. Przyjmujesz niby do wiadomości że 27Mhz to nie 50Hz, ale uziemienie dalej interpretujesz po swojemu.

Można przyjąć że coś, co jest poniżej 0.1 długości fali (11m -> 1m) to jest "krótkie", wszystko inne jest "długie". Uziemienie o jakim piszesz jest "bardzo długie" i nie da się tego przeanalizować matematycznie - ale na pewno nie jest uziemieniem.
  • Computer Controls
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    JacekCz napisał:
    andrzejlisek napisał:
    ...Szukając anten trafiłem na tak zwane "anteny masowe", czyli antena nie wymagająca ani uziemienia, ani przeciwwag. ...Czy to znaczy... producent tego nie napisał?

Dziedzina CB jest taką, że producenci bardzo często "zapominają" napisać, albo grafik w poligrafii "zapomina" minusa przy skuteczności itd... skoro klient (statystyczny) był tak ciemny że kupił poprzedni kit, dajmy mu dalej idący. Ale pamiętają, że zasięg jest "do" :)

Nie tylko w dziedzinie CB, większość "no name" ma naciągane parametry nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale firmy takie, jak Sirio, Sirtel i President chyba są rzetelne, prawda? Chodzi tu o antenę bezmasową, źle napisałem, że masową, ale dobre się domyśliłeś. Kupując taką antenę, przyjąłem założenie, że skoro to jest antena do użytku na statku, to sam statek może być z drewna i plastiku, promiennik musi być na zewnątrz, ale kabel może być wewnątrz kajuty/kabiny, więc podobne warunki mam u siebie, czyli antena za oknem, a cała reszta w pokoju.

Po tym wszystkim zaczynam brać pod uwagę "anteny balkonowe" (takie o wysokości 200-250 cm z jedną przeciwwagą), ale mam też pomysł na dipol skrócony. Skoro mam już jedną antenę Sirtel Maris 2000, która jest skróconą anteną 1/2 długości fali, to można dokupić jeszcze jedną taką samą i zamontować współosiowo, jedna antena w górę, druga antena w dół (w CB nie ma sensu rozważać konstrukcji dipola poziomego), odciąć kable przy samej antenie i połączyć gorące żyły od anten do gorącej żyły i masy kabla (tak się podłącza każdy dipol prosty). W ten sposób otrzymam dipol pełnofalowy ze skróconymi ramionami, jednak charakterystyka będzie zaburzona z powodu niewielkiej odległości od ściany. Czy dobrze myślę i ma prawo to w miarę dobrze działać? Z drugiej strony myślę, że żadna antena CB nie będzie dobrze działać z powodu niewielkiej odległości od ścian żelbetowych i tego się nie przeskoczy, jedynie antena typu "boomerang" będzie mniej więcej dobrze działać.

Z tego, co czytałem i łatwo się domyślić, CB radio to już nie to, co 20 lat temu, więc sens instalowania stacji bazowej CB wykorzystując dedykowany do tego transceiver, antenę wydaje mi się być wątpliwy, dlatego kombinuję, jak to zrobić najmniejszym nakładem i w sposób nietrwały (tzn, że można łatwo zamontować i zdemontować i zanieść do piwnicy lub używać w samochodzie, bo tam CB jeszcze jest używane, szczególnie na 19), ale chyba nieco przekombinowałem. Czym innym jest zrobienie licencji krótkofalarskiej i instalowanie stacji na wszystkie pasma KF, ale to już zupełnie inna bajka.

JacekCz napisał:
    1, Ręczne radio CB działa zasadniczo źle (uprawiam to>25lat), a jeśli w ogóle trochę, to tylko przez trzymającego to w rękach człowieka.
    Antena do ręczniaka CB pozornie jest tylko metalem teleskopu, ma jeszcze cewkę/cewki - chyba że to "antena marketingowa". Pierwsza długość anteny, która jest "czystym prętem" to 1/4 fali czyli 270cm.
    Do ręczniaka zakładam elastyczny bacik ok 80cm (cewka w dolnej części), to dolna granica że to w ogóle trochę działa.

Np służbowe ręczniaki (policja/straż) ok 170Mhz bardzo lubią być na ramieniu z mikrofonem na kablu, on jest adekwatną do fali przeciwwagą.
    Ręczniaki np PMR na 446 Mhz (+/- 70cm) to zupełnie inna opowieść - bo to zupełnie inna fala.

Czyli tak naprawdę to w ręczniaku 11m i 2m też musi być przeciwwaga, a nią jest ciało człowieka lub żyła masowa kabla od mikrofonu. Napisałem, że teleskop to jest zwykły pręt, ale nie zmienia to faktu, że cewka skracająca/kompensująca może być wewnątrz obudowy radia pomiędzy anteną, a wzmacniaczem w.cz. Czy to znaczy, że jak się taki radiotelefon trzyma w ręce, to odbierze słabsze/dalsze stacje, a jak się postawi na stole, to odbierze tylko bliższe/silniejsze stacje, bo stawiając na stole pozbawia się przeciwwagi?

JacekCz napisał:
    2. Przyjmujesz niby do wiadomości że 27Mhz to nie 50Hz, ale uziemienie dalej interpretujesz po swojemu.

Można przyjąć że coś, co jest poniżej 0.1 długości fali (11m -> 1m) to jest "krótkie", wszystko inne jest "długie". Uziemienie o jakim piszesz jest "bardzo długie" i nie da się tego przeanalizować matematycznie - ale na pewno nie jest uziemieniem.

Po swoich doświadczeniach przyjmuję do wiadomości fakt, że nawet kabel o długości 50cm należy rozważać w kategoriach linii długiej, podczas, gdy ten sam kabel jest zwykłym połączeniem dla 50Hz, natomiast, jak ktoś buduje układ na PCB, to nawet rozmieszczenie elementów i prowadzenie ścieżek jest istotne. To w takim razie, jak z tym uziemieniem radzą sobie krótkofalowcy w blokach? Jak się podłączy do rury wodnej/gazowej/grzewczej przy założeniu, że jest ona metalowa i nie ma przerwy w metalu (np. przepływomierz w plastikowej obudowie) aż do części zakopanej w ziemi, to też mamy linię długą i te same problemy, przy najmniej tak mi się wydaje. Może jest coś, co oni często stosują, a ja nie zastosowałem i stąd problemy.
    JacekCz
    Poziom 37  
    andrzejlisek napisał:
    ma naciągane parametry nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale firmy takie, jak Sirio, Sirtel i President chyba są rzetelne, prawda?

70 centymetrowe anteny CB o skuteczności dodatniej tzn choć 1dBi? Realna jakieś -5 -10dBi... ?
    Zresztą te firmy też 'zapominają' dopisać 'i' do 'dBi'. "Zapomina" nawet szanowana firma Diamond (zdaje się niebecna w CB)

andrzejlisek napisał:

To w takim razie, jak z tym uziemieniem radzą sobie krótkofalowcy w blokach? Jak się podłączy do rury wodnej/gazowej/grzewczej przy założeniu, że jest ona metalowa i nie ma przerwy w metalu (np. przepływomierz w plastikowej obudowie) aż do części zakopanej w ziemi, to też mamy linię długą i te same problemy, przy najmniej tak mi się wydaje. Może jest coś, co oni często stosują, a ja nie zastosowałem i stąd problemy.

dobrze myślisz. Krótkofalowcy w blokach też mają problemy z ziemią w.cz. Mogą łączyć obwód wodociągowy (przy zastrzeżeniach jak piszesz) w celu ochronnym, ale nie radiowym. Sorry Winnetou, w bloku nie stosują antena wrażliwych na ziemię (w praktyce niesymetrycznych jak endfeed long wire itd). Mają po prostu (o wiele) "gorsze warunki antenowe". Stosują anteny (bardziej) symetryczne, dipole, one wiele mniej na to cierpią.
    Górne pasma są łatwe co do przeciwwagi.

EDIT: zwróć uwagę, jeśli natura anteny jest taka że nie wymaga "ziemi radiowej" to pozostaje rozmowa o "ziemi ochronnej" i ona nam w niczym nie przeszkadza (poprzedni post). O niektórych antenach krótkofalowiec wie, że "nie wymaga uziemienia", albo "wymaga uziemienia" albo "wysoko/mało wrażliwa na elementy w otoczeniu".