Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena samochodowa przy oknie w bloku

27 Jul 2016 23:17 6078 33
 • Level 28  
  Chciałbym używać anteny samochodowej Sirio ML-145 w dwóch miejscach, w samochodzie i na oknie. Montaż anten na dachu i anten wielkogabarytowych nie wchodzi w grę.

  Mam metalowy parapet i wysięgnik domowej roboty widoczny na zdjęciu.
  Na zdjęciu jest zamontowana szerokopasmowa antena odbiorcza Sanstick mobile, za pomocą której usłyszałem dobry sygnał w paśmie lotniczym z odległości ok. 10km (stacja ATIS na lotnisku). Zrobiłem też eksperyment z kolegą, który wykazał, że da się na tym usłyszeć PMR446 z odległości ok. 2km (kolega ma fabryczny, nieprzerobiony radiotelefon PMR446), odbiornik pokazywał słaby sygnał, ale był on słyszalny i zrozumiały. Założenie metalowych kątowników znacznie polepszyło jakość odbioru, testowałem na stacjach ATIS, jedyne możliwe, bo one stale nadają przez całą dobę z tego samego miejsca, więc można testować różne anteny i odbiorniki i porównywać. W oknie mam metalowy parapet i stacje ATIS też dobrze odbiera.

  Teoretycznie można tam wstawić dowolną antenę magnesową, więc mogę wstawić antenę Sirio ML-145 i otrzymuję stację bazową CB.

  Wstawienie anteny i nasłuch to żaden problem. Jednak, czy jest to rozwiązanie bezpieczne, jeśli chodzi o nadawanie? Chodzi o to, czy po takim montażu i kilkusekundowego nadawania w celu dokonania pomiaru SWR będzie tak duży, że spali się tranzystor mocy w radiu, czy raczej będzie w miarę bezpiecznie? Pytam się, bo anteny samochodowe nie są projektowane do pracy w taki sposób, ale z drugiej strony, taka konstrukcja nie różni się wiele od typowej anteny bazowej. Pomijam fakt, że ewentualne strojenie będzie utrudnione, bo żeby cokolwiek zmienić (wyciągnąć lub wsunąć promiennik) musiałbym zdemontować wysięgnik, zmienić, co trzeba i ponownie zamontować wysięgnik. Pomiędzy anteną, a metalowymi częściami wysięgnika nie ma połączenia galwanicznego.
  Antena samochodowa przy oknie w bloku
  Antena samochodowa przy oknie w bloku

  Liczę się z tym, że tutaj nie uda się uzyskać SWR poniżej 1,5-1,8. Wartość SWR powyżej jakiej wartości uznaje się za niebezpieczne? Czy może lepiej wstępnie zestroić antenę ustawiając na parapecie na środku okna (zewnętrzny parapet jest metalowy), a potem sprawdzić SWR na wysięgniku?

  Chodzi o ocenę, jak duże jest ryzyko spalenia radia przy próbie strojenia i uruchomienia na antenie Sirio ML-145 na widocznym wysięgniku. Oczywiście, jak będę chciał używać w samochodzie, to bym jeszcze raz zestroił, a potem zaznaczył na promienniku, w jakiej pozycji używać w domu, a w jakiej w samochodzie. Nie posiadam zapasowych tranzystorów, ani radia, którego nie szkoda na takie eksperymenty.

  Cel takich kombinacji zamiast kupować dedykowaną antenę stacjonarną jest prosty: Wysięgnik z przeciwwagami już posiadam, bo był robiony pod antenę Sanstick Mobile, a antenę CB i tak będę mieć magnesową do użytku w samochodzie. W takim razie nie ma sensu kupować dedykowanego wysięgnika, ani innej anteny. Montaż dłuższej anteny nie wchodzi w grę, bo będzie się pojawiać w oknie sąsiada z góry, a kupowanie krótszej nie ma sensu, bo im dłuższa antena, tym większy zasięg. Wysięgnik z anteną jest zakładany tylko na czas eksploatacji anteny, a później zdejmowany.

  Czy podłączenie metalowych elementów przewodem z bolcem uziemienia w gniazdku elektrycznym w celu uziemienia coś zmieni?

  Czy do zasilania samego radia potrzebuję specjalny dedykowany zasilacz, czy może być zasilacz laboratoryjny ustawiony na 13-14V?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 25  
  Wszystko zależy od mocy nadawczej transceivera. Jeżeli jest nie większa od kilku watów (ustalmy 5 watów), to nie ma problemu - można eksperymentować z dostrajaniem do woli. Oczywiście nie dopuszczamy do zwarcia "na krótko" wyjścia antenowego. Z mocami większymi należy uważać - stroimy najpierw na minimalnej mocy, potem moc zwiększamy, już po zestrojeniu.
  Nie wolno łączyć "zimnych" części anteny z bolcem gniazdka elektrycznego!!! Takie "uziemienie" nic nie daje, a może być powodem nieszczęścia. Jak najdalej od 220V!
  Każdy zasilacz jest dobry, o ile posiada wystarczającą wydolność prądową.
 • Moderator
  Na tym wysięgniku nie zestroisz anteny CB. Pasmo CB, to długość fali 11m, PMR to 70 cm. Antena CB potrzebuje dużej przeciwwagi, ze względu na długość fali, dlatego wysięgnik ze zdjęcia nie spełnia warunków. Długość tych elementów ze zdjęcia musiałyby mieć ok. 2.65m, skierowane pod kątem 135° w dół, wówczas promiennik też tej długości i byłby GP na pasmo CB. Możesz za to robić doświadczenia z antenami na pasmo PMR.
 • LegrandLegrand
 • Level 43  
  Takie umieszczenie anteny CB może być przyczyną zakłóceń w odbiorze radiowo - telewizyjnym u sąsiadow!
  Ja też mieszkam w bloku i kabel do anteny CB na dachu puściłem wentylacją.
 • Level 28  
  Olek II wrote:
  Na tym wysięgniku nie zestroisz anteny CB. Pasmo CB, to długość fali 11m, PMR to 70 cm. Antena CB potrzebuje dużej przeciwwagi, ze względu na długość fali, dlatego wysięgnik ze zdjęcia nie spełnia warunków. Długość tych elementów ze zdjęcia musiałyby mieć ok. 2.65m, skierowane pod kątem 135° w dół, wówczas promiennik też tej długości i byłby GP na pasmo CB. Możesz za to robić doświadczenia z antenami na pasmo PMR.

  Od anteny nie oczekuję idealnego zestrojenia, ani zasięgu porównywalnego z antenami bazowymi, bo na pewno się nie da uzyskać idealnych parametrów pracy w takich warunkach. Jak zasięg będzie niewiele gorszy od tej samej anteny użytkowanej na samochodzie, a SWR nie będzie grozić uszkodzeniem radia, to można powiedzieć, że będzie dobrze jak dla mnie.

  Znalazłem antenę CB bez przeciwwag w sprzedaży.
  http://www.jalradio.pl/1490,cruiser-2000-antena-cb-sam-bez-masowa-sirio.html
  http://www.ercomer.pl/pl/p/Sirio-Cruiser-2000/810
  Nawet można pobrać instrukcję, a w niej nie ma nic na temat konstrukcji i wymiarów statku, ani odległości anteny od wody, czyli teoretycznie może być duży statek (w szerszym pojęciu, w którym mieści się jacht i łódka) z drewna i plastiku, a antena na samej górze i wtedy powierzchnia wody jest za daleko, żeby pełniła funkcję przeciwwagi. Czy taka może działać lepiej niż samochodowa w warunkach przedstawionych w pierwszym poście. Jakie mogą być zasięgi?

  Rzuuf wrote:
  Takie umieszczenie anteny CB może być przyczyną zakłóceń w odbiorze radiowo - telewizyjnym u sąsiadow!
  Ja też mieszkam w bloku i kabel do anteny CB na dachu puściłem wentylacją.

  Czy chodzi o to, że każda radiostacja i tym samym antena w niewielkim stopniu emituje częstotliwości będące wielokrotnościami częstotliwości nadawania (harmoniczne) i te, które będą w pasmach RTV będą przyczyną zakłóceń, czy o coś innego chodzi?
  Jeżeli dach nie jest metalowy, anie nie posiada warstwy z metalu, a antena ma charakterystykę dookólną, to czy jest na dachu, czy przy ścianie i tak będzie promieniować we wszystkich kierunkach, między innymi do wnętrza budynku i na wszystkie anteny radiowe i telewizyjne w najbliższej okolicy.
  W moim przypadku montaż anten na dachu nie jest możliwy z powodu braku zgody administracji.

  Znalazłem jeszcze inne podejście, czyli wykonanie anteny magnetycznej, jest nawet rysunek z wymiarami:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3258344
  Konstrukcja wydaje się być prosta, ale jakie będą zasięgi i czy warto w to wchodzić?
  Widziałem nawet kupne anteny magnetyczne do pasm KF, ale ich ceny są kosmiczne.
  Czy jak będę trzymać pętlę przed sobą w taki sposób, że widzę okrąg i tak, jakbym patrzył na okrągły monitor ustawiony w pionie, to większy zasięg wynikający z charakterystyki będę mieć z przodu i z tyłu, czy z lewej i z prawej strony?

  Czy połączenia w małej pętli anteny są takie, jak na tym obrazku?
  Antena samochodowa przy oknie w bloku
  Opisując słownie, na dole są połączone oploty ze sobą i żyły gorące ze sobą, a na górze z lewej strony oplot jest przerwany, a żyła gorąca połączona z oplotem z prawej strony, a żyła gorąca z prawej strony jest przerwana.
  Jeżeli rzeczywiście tak się robi, to jak to jest możliwe, że to działa, skoro na górze jest bezpośrednie zwarcie pomiędzy oplotem, a żyłą, czyli radio spali się od razu po wciśnięciu PTT?

  Dodano po 30 [minuty]:

  Jeszcze znalazłem taki wynalazek:
  http://konektor5000.pl/index.php?p553,sirio-thunder-27-antena-bazowa-cb-1-4-fali

  Czy zasięg na wysięgniku będzie podobny, jak samochodowa o długości 1 metr? Jak widać, ta też działa teoretycznie bez przeciwwag.

  Generalnie, szukam rozwiązań, w których wysokość całej konstrukcji nie przekracza 150cm, a już na pewno nie przekracza 2m, chodzi o to, żeby antena nie pojawiała się w oknach sąsiadów, przypuszczam, że prędzej z tego powodu sąsiedzi mogliby mieć pretensję niż z powodu ewentualnych zakłóceń RTV. Chodzi także o to, żeby montaż i demontaż od wewnątrz był wykonalny przez okno.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Właśnie wyczytałem, że istnieje coś takiego, jak "matcher", który podobno może pomóc, gdy nie da się zestroić anteny tak, żeby SWR był na bezpiecznym poziomie. Czy w tym przypadku uchroni radio przed spaleniem, ale zasięg będzie mniejszy?
 • Level 43  
  andrzejlisek wrote:
  ... czy o coś innego chodzi?
  Właśnie!
  Niewielka odległość od anteny nadawczej oznacza, że w przedmiotach metalowych - a również obwodach urzadzeń elekronicznych - będą sie indukować znaczne (czasem to mogą być nawet "tylko" milivolty, zamiast odbieranych mikrovoltów) napięcia i prądy, które na oporności nieliniowej elementów układów elektronicznych będą się mieszać (lub "intermodulować") z "normalnymi" pożądanymi sygnałami, i wówczaas sąsiad(ka) zamiast ulubionego "Radyja M" będzie słyszeć Twoje wypowiedzi.
  Ryzyko jest tym większe, im bardziej zakłócone (bliskością elementów metalowych) jest pole wytwarzane przez antenę nadawczą.
  Antena na dachu jest umieszczona najdalej od wszystkich użytkowników w Twoim bloku.
  Zjawiska intermodulacji zwiazane są z nieliniowymi własnościami półprzewodników umieszczonych w silnym polu elektromagnetycznym, a nie z dopasowaniem anteny, dlatego należy zadbać, aby promieniowanie Twojej anteny w kierunku najbliższych sąsiadów było możliwie najmniejsze. Przy antenie "GP" lub "5/8" na dachu - sasiedzi są "w cieniu".
 • Level 38  
  andrzejlisek wrote:


  Znalazłem antenę CB .... w sprzedaży.
  ....
  Nawet można pobrać instrukcję...


  Jakie anteny są w sprzedaży to długa opowieść, a za słowa na k ... można dostać od moderatora ;)
  Instrukcję gdzie jest zysk 2.15dBi?
  andrzejlisek wrote:

  Czy chodzi o to, że każda radiostacja i tym samym antena w niewielkim stopniu emituje częstotliwości będące wielokrotnościami częstotliwości nadawania (harmoniczne) i te, które będą w pasmach RTV będą przyczyną zakłóceń, czy o coś innego chodzi?

  Harmoniczne wytwarza radio (zwłaszcza tanie i przesterowane w końcówce), a antena emituje. Dobry projekt anteny przez pasmowość może to zmniejszać (harmoniczne są poza pasmem anteny). Przypadkowa antena emituje jak drut, bez selekcji.

  andrzejlisek wrote:

  Opisując słownie, na dole są połączone oploty ze sobą i żyły gorące ze sobą, a na górze z lewej strony oplot jest przerwany, a żyła gorąca połączona z oplotem z prawej strony, a żyła gorąca z prawej strony jest przerwana.
  Jeżeli rzeczywiście tak się robi, to jak to jest możliwe, że to działa, skoro na górze jest bezpośrednie zwarcie pomiędzy oplotem, a żyłą, czyli radio spali się od razu po wciśnięciu PTT?


  Większość anten jest zwartych stałoprądowo, i sa za to lubiane. Zjawiska cz. radiowej to inaczej się analizuje niż prąd stały.

  andrzejlisek wrote:

  Właśnie wyczytałem, że istnieje coś takiego, jak "matcher", który podobno może pomóc, gdy nie da się zestroić anteny tak, żeby SWR był na bezpiecznym poziomie. Czy w tym przypadku uchroni radio przed spaleniem, ale zasięg będzie mniejszy?

  Są, nie nastawiaj się (tak pokrótce)

  Rzuuf wrote:

  Zjawiska intermodulacji zwiazane są z nieliniowymi własnościami półprzewodników umieszczonych w silnym polu elektromagnetycznym, a nie z dopasowaniem anteny,


  Tak.
  Dla pełności obrazu, sprawna, prawidłowo zamontowana i dopasowana antena emituje "sobą" a mocno rozstrojona również kablem. Generalnie promieniowania kablem można / nalezy się spodziewać po antenach CB "wyrwanych z kontekstu", albo jak cos z masą/ziemią jest nie tak. A propos, matcher tu nie pomaga bo jest w złym miejscu obwodu
 • Level 29  
  Instalacja anteny na elewacji oznacza twoją zgodę na to, że budynek skutecznie zasłoni ci spory kawałek horyzontu (do 180°). Kłopot nie tylko w tej zasłonie z jednej strony, ale również w tym, że "reguła kciuka" (stosowana np. przy montażu anten o charakterystykach dookólnych na masztach bądź z odgromem) mówi, że wokół anteny musi być przynajmniej pół fali wolnej przestrzeni. Inaczej zaburzona jest charakterystyka promieniowania, impedancja zresztą też. Przy 27 MHz (długość fali 11 m) twój wysięgnik musiałby mieć niemal 6 m. Dlatego w przypadku CB jedynym sensownym wariantem jest montaż anteny na dachu, co zresztą z innych powodów (np. zdrowie i komfort sąsiadów) sugerowano wcześniej.

  Stosowanie "matchera" - czyli skrzynki antenowej pozwoli ci dopasować do nadajnika nawet gwóźdź czy pogrzebacz, ale stosunek wymiarów promiennika do długości fali związany jest z jej właściwościami promieniującymi (w tym kształtem charakterystyki przestrzennej), a celem anteny jest najskuteczniejsze wypromieniowanie energii.
 • Level 28  
  2N3866 wrote:
  Instalacja anteny na elewacji oznacza twoją zgodę na to, że budynek skutecznie zasłoni ci spory kawałek horyzontu (do 180°). Kłopot nie tylko w tej zasłonie z jednej strony, ale również w tym, że "reguła kciuka" (stosowana np. przy montażu anten o charakterystykach dookólnych na masztach bądź z odgromem) mówi, że wokół anteny musi być przynajmniej pół fali wolnej przestrzeni. Inaczej zaburzona jest charakterystyka promieniowania, impedancja zresztą też. Przy 27 MHz (długość fali 11 m) twój wysięgnik musiałby mieć niemal 6 m. Dlatego w przypadku CB jedynym sensownym wariantem jest montaż anteny na dachu, co zresztą z innych powodów (np. zdrowie i komfort sąsiadów) sugerowano wcześniej.

  Jeśli chodzi o fakt, że przy takiej instalacji będę mieć dostęp tylko do połowy horyzontu, to tego byłem świadomy przed założeniem tematu. Spodziewam się, że w tą stronę, którą mogę zobaczyć wychylając się przez okno zasięg będzie prawie taki, jaki może zapewnić ta antena w terenie zabudowanym, a w przeciwna stronę zasięg będzie dużo gorszy z powodu wspomnianego przez Ciebie zasłonięcia anteny. Natomiast o zachowaniu odległości połowy długości fali (czyli 5-6 metrów) od ściany nie wiedziałem. Jakie zmiany charakterystyki promieniowania w poziomie powoduje niezachowanie tej odległości? Czy będą po prostu listki, gdzie listek będzie, w przypadku, gdy fala bezpośrednia i odbita od ściany będzie w fazie, a między listkami będą miejsca, gdzie fala wypromieniowana i odbita się znoszą z powodu przeciwfazy? Czy o coś zupełnie innego chodzi? Chodzi o analogię taką, jakbym włączył żarówkę stojącą blisko lustra, wtedy na przeciwległą ścianę pada zarówno światło bezpośrednie, jak i odbite, jednak bez listków, bo światło jest falą bardzo małej długości (kilkaset nanometrów), a poza tym żarówka promieniuje w szerokim paśmie. Czy w paśmie CB jest podobne zjawisko?
  Jeśli chodzi o zakłócanie, to niezależnie od tego wszystkiego będę mieć antenę samochodową w samochodzie i zrobię eksperyment z radiem na baterie stojącym blisko anteny. Ciekawe, czy nadawanie AM, czy FM zakłóca, czy nawet samo postawienie nośnej może powodować zakłócenia.

  2N3866 wrote:
  Stosowanie "matchera" - czyli skrzynki antenowej pozwoli ci dopasować do nadajnika nawet gwóźdź czy pogrzebacz, ale stosunek wymiarów promiennika do długości fali związany jest z jej właściwościami promieniującymi (w tym kształtem charakterystyki przestrzennej), a celem anteny jest najskuteczniejsze wypromieniowanie energii.

  Zakładając, że ten gwóźdź/pogrzebacz wypromieniuje tylko 10% mocy, to 90% przy takim rozwiązaniu zamieni się na ciepło elementów skrzynki (czytałem, że taka skrzynka to dwa kondensatory regulowane i jedna cewka), czy wróci do radia zamieniając na ciepło tranzystorów mocy pomimo, że teoretycznie impedancja jest dopasowana, czy zostanie wypromieniowana w inny sposób?
 • Level 15  
  Koledzy wyżej opisali, zresztą całkiem słusznie, zagadnienie od strony czysto teoretycznej. Ja z wieloletniego doświadczenia radiowo-krótkofalarskiego powiem Tobie że teoria to jedno a życie to drugie :) Anteny potrafią zachowywać się bardzo różnie w różnych warunkach i wpływ ma na to wiele drobnych niuansów. Po prostu zamontuj, zmierz i wówczas wprowadzaj modyfikacje. Kiedyś miałem Sirio Megawatt 3000 na parapecie i postawiona w jednym narożniku miała SWR 2,4 a przestawiona w drugi koniec tego samego parapetu miała SWR 1,1 A słyszalny byłem z tego parapetu na 30 km przy mocy 4 watów. Widzisz więc że czasem wpływ na pracę anteny mają rzeczy których zmierzyć się nie da a wujkowi Google nawet się takie hece nie śniły :D
 • Level 28  
  belzebub24 wrote:
  Koledzy wyżej opisali, zresztą całkiem słusznie, zagadnienie od strony czysto teoretycznej.

  Zgadza się, okazuje się, że to nie jest taka prosta sprawa, jak wydawało się na początku.
  belzebub24 wrote:
  Anteny potrafią zachowywać się bardzo różnie w różnych warunkach i wpływ ma na to wiele drobnych niuansów. Po prostu zamontuj, zmierz i wówczas wprowadzaj modyfikacje. Kiedyś miałem Sirio Megawatt 3000 na parapecie i postawiona w jednym narożniku miała SWR 2,4 a przestawiona w drugi koniec tego samego parapetu miała SWR 1,1 A słyszalny byłem z tego parapetu na 30 km przy mocy 4 watów.

  Czyli praca anteny montowanej na parapecie to jest dzieło przypadku, raz może być duży zasięg, a raz mały, nie ma reguł. Pewnie tez może być tak, że ja usłyszę kolegę, ale kolega mnie nie usłyszy lub na odwrót, to zależy od anten i radia obu osób. Na którym piętrze miałeś tą antenę? Jak dotrze do mnie miernik SWR, to sprawdzę swoją antenę w różnych miejscach parapetu i jak wyjdzie maksymalnie 1,5, to spróbuję nawiązać łączność typu "jak i gdzie mnie słychać". Nie zmienia to faktu, że najlepszym rozwiązaniem jest montaż anteny półfalowej na dachu, jednak w blokach nie wszędzie jest taka możliwość, dlatego szukam możliwych dla mnie rozwiązań. Rozważanie sprowadza się do tego, jaką antenę kupić przy założeniu, że samochodowa się nie sprawdzi.
  belzebub24 wrote:
  Widzisz więc że czasem wpływ na pracę anteny mają rzeczy których zmierzyć się nie da a wujkowi Google nawet się takie hece nie śniły :D

  Wujek Google już zdążył odradzić mi próby z antenami magnesowymi ze względu na brak dużej powierzchni blachy i długich przeciwwag, a doradził mi, że teoretycznie najlepszym rozwiązaniem będzie antena do jachtów, taka bez przeciwwag. Mam dostęp do instalacji CO i gazowej na metalowych rurach, instalacja wodna ma plastikowe rury w pionach. Czy warto próbować podłączać masę anteny i parapet do tych instalacji w celu uziemienia?
 • Level 15  
  U mnie zabudowa mieszana, trochę niskich bloków, trochę otwartej przestrzeni a moja antena "parapetowa" na wysokości około 15 metrów. W każdym razie SWR w granicach 2 to nic strasznego :D i nie jest to jakiś problem, nic się z radiem nie stanie. A zasięg sprawdzisz na żywo :)
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Proponuję pionowy dipol półfalowy. Górna część z rurki alu albo Thunderpole tank whip.
  W dół 2,75 m cienkiego drutu z małym obciążeniem na dole. Sprawdzone empirycznie. Działa OK.
  M
 • Level 29  
  SP5IT wrote:
  W dół 2,75 m cienkiego drutu z małym obciążeniem na dole.

  A nie było kłopotów z sąsiadami (że się rozkołysało na wietrze i coś uderzyło i uszkodziło)? Sąsiedzi różnie na krótkofalowców patrzą...
 • Level 34  
  belzebub24 wrote:
  W każdym razie SWR w granicach 2 to nic strasznego :D i nie jest to jakiś problem, nic się z radiem nie stanie.
  To teraz "pojechałeś po bandzie"! Jak chcesz radio tylko do odsłuchu i to takiego sobie, to tak jest. Jednak spróbuj pogadać sobie z kimś kilka minut a potem dotknij sobie miejsca radiacji z tranzystora mocy na radiu. Ręce sobie poparzysz, a jak pogadasz za długo, to twoje radio się uszkodzi. No chyba, że masz lepszy sprzęt, bo takie są i mają one wyłączniki termiczne na tranzystorach końcowych jak RCI2950, czy nawet Midland 79-256.To wtedy radio przestanie nadawać.
  Jednak fkat jest taki że SWR w granicach 2.0 jest już niebezpieczny.Wiem bo wiele razy pracowałem na DX-ach i moja antena nie obejmowała rozstrzału 27.555MHz(AT) - 26.285MHz(WAC). O ile na AT miałem SWR=1.1 to na WAC miałem SWR=1.9
  Dopiero matcher mi załatwił ten problem.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  2N3866 wrote:
  SP5IT wrote:
  W dół 2,75 m cienkiego drutu z małym obciążeniem na dole.

  A nie było kłopotów z sąsiadami (że się rozkołysało na wietrze i coś uderzyło i uszkodziło)? Sąsiedzi różnie na krótkofalowców patrzą...
  Wyobraźnię autor OP posiada :) Zrobi tak, żeby było dobrze. Mogą być też 2 tank whipy, rurki, cokolwiek.

  Novile wrote:
  Ręce sobie poparzysz, a jak pogadasz za długo, to twoje radio się uszkodzi. No chyba, że masz lepszy sprzęt, bo takie są i mają one wyłączniki termiczne na tranzystorach końcowych jak RCI2950, czy nawet Midland 79-256.To wtedy radio przestanie nadawać.
  Czy mozesz mi wskazać na schematach w/w CB gdzie znajduje się to zabezpieczenie i układ przerywający nadawanie? Dziękuję.
  M
 • Level 34  
  SP5IT wrote:
  Czy mozesz mi wskazać na schematach w/w CB gdzie znajduje się to zabezpieczenie i układ przerywający nadawanie? Dziękuję.
  M
  Dlaczego ma ci wskazywać na schematach? Ja to radiu widziałem, na każdym tranzystorze taki mały element koloru czarnego wielkości łebka zapałki. Oczywiście między nim a samym tranzystorem jest jeszcze jakaś przekładka wielkości tranzystora. Wyglądało to jak jakiś "klikson", ale nie zgłębiałem tego tego zagadnienia, uznałem , że to "kliksony". Ale mogę się mylić.Możesz mi wyjaśnić co to jest i do czego oraz dlaczego na tych tranzystorach są te elementy na tych przekładkach( przekładki podobne jak w Alanach 87 ,SS3900, SuperChetach i podobnych mocnych radiach). Podkreślam tylko, że to nie wyglądało jak tranzystor SMD.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Wiesz, że gdzieś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. Te elementy służą do zupełnie czego innego.
  M
 • Level 34  
  Przecież pisałem, abyś wyjaśnił jak wiesz co to za elementy. Nie będę teraz "pruł" radia aby sprawdzać co to jest. Jak wiesz to opisz co to. Może się komuś to przyda jeszcze oprócz mnie.
  Ja miałem inne zadania w tych radiach w których to widziałem, nie skupiałem się na tych elementach. A takie ukrywanie wiedzy i obcesowe pisanie typu
  SP5IT wrote:
  Te elementy służą do zupełnie czego innego.
  Jest co najmniej niegrzeczne wobec innych użytkowników.To coś na zasadzie" wiem ale Wam nie powiem".
  Moderated By Olek II:

  Dlaczego ma wyjaśniać? Temat dotyczy montażu anteny na parapecie. Tego się proszę trzymać, albo będzie "nagroda".
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do tematu. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.


 • Level 29  
  andrzejlisek wrote:
  Zakładając, że ten gwóźdź/pogrzebacz wypromieniuje tylko 10% mocy, to 90% przy takim rozwiązaniu zamieni się na ciepło elementów skrzynki (czytałem, że taka skrzynka to dwa kondensatory regulowane i jedna cewka), czy wróci do radia zamieniając na ciepło tranzystorów mocy pomimo, że teoretycznie impedancja jest dopasowana, czy zostanie wypromieniowana w inny sposób?

  Odbicie jest skutkiem zjawisk falowych w kablu. Jeżeli masz kabel o impedancji falowej X zakończony impedancją Y, to nastąpi odbicie części mocy padającej wskutek niedopasowania. Skrzynka antenowa umieszczona przy antenie dopasowuje (transformuje) impedancję anteny tak, żeby impedancja widziana od strony kabla była równa impedancji falowej kabla. Przecież takim transformatorem impedancji jest układ z cewką i kondensatorem, który można znaleźć u podstawy promiennika w wielu antenach! Pooglądaj schematy skrzynek, pobaw się RFSim99 (w menu: narzędzie do projektowania układów dopasowujących) - tam masz wyłącznie elementy reaktancyjne (indukcyjność, pojemność) - o ile nie mają istotnych parametrów pasożytniczych, to nie ma się tam gdzie wydzielić ciepło. Moc pójdzie w ten gwóźdź, tylko jego charakterystyka promieniowania będzie do niczego.

  Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2207378.html
 • Level 25  
  andrzejlisek wrote:
  Generalnie, szukam rozwiązań, w których wysokość całej konstrukcji nie przekracza 150cm, a już na pewno nie przekracza 2m, chodzi o to, żeby antena nie pojawiała się w oknach sąsiadów, przypuszczam, że prędzej z tego powodu sąsiedzi mogliby mieć pretensję niż z powodu ewentualnych zakłóceń RTV. Chodzi także o to, żeby montaż i demontaż od wewnątrz był wykonalny przez okno.

  Przy takiej długości, to pozostaje wykonanie we własnym zakresie anteny magnetycznej, np. z kabla koncentrycznego, rozpiętego na drewnianej ramie. Ewentualnie gotowe anteny typu Boomerang - lecz one są dłuższe niż 2m.
 • Level 28  
  Dodarł do mnie miernik SWR i porobiłem próby. Antena samochodowa na wysięgniku z prętami (przeciwwagami) w ogóle nie zda egzaminu. Nawet nie próbowałem wystawiać za okno, próby robiłem w pokoju. Oprócz przeciwwag widocznych na zdjęciu, spróbowałem z kątownikami o długości 1m pochylonymi pod kątem 45 stopni w dół. W każdym przypadku SWR wychodził grubo ponad 3, wsuwanie i wysuwanie promiennika nie wiele dawało.

  Po ustawieniu anteny na parapecie już od razu miałem SWR na poziomie 1,1-1,2, zauważyłem, że ułożenie kabla wpływa na SWR.
 • Level 43  
  andrzejlisek wrote:
  Antena ... w ogóle nie zda egzaminu...
  ... wsuwanie i wysuwanie promiennika nie wiele dawało ...
  To jest obserwacja szczególnie cenna dla Kolegów, którzy będą chcieli - podobnie jak Ty (poczatkowo) - zestroić antenę bez użycia prawidłowo dzialajacych przyrządów.
 • Level 28  
  Rzuuf wrote:
  andrzejlisek wrote:
  Antena ... w ogóle nie zda egzaminu...
  ... wsuwanie i wysuwanie promiennika nie wiele dawało ...
  To jest obserwacja szczególnie cenna dla Kolegów, którzy będą chcieli - podobnie jak Ty (poczatkowo) - zestroić antenę bez użycia prawidłowo dzialajacych przyrządów.

  Dokładnie. Coś mnie ciągnęło, żeby przeprowadzić taki eksperyment, ale uznałem, że przed próbą uruchomienia domowej konstrukcji bezwzględnie należy zmierzyć SWR. Co więcej, sam miernik należy ustawić używając opornika (sztucznego obciążenia), a potem odłączyć opornik i podłączyć antenę. Chodzi o to, że tu jest duże ryzyko wysokiego SWR, więc żeby ograniczyć czas nadawania do niezbędnego minimum (wystarczy ułamek sekundy pracy nadajnika, żeby dokonać pomiaru) i przerwać nadawanie, jak wskazówka wybiega ponad 3.
 • Helpful post
  Level 38  
  andrzejlisek wrote:
  zauważyłem, że ułożenie kabla wpływa na SWR.


  To jest typowy przejaw, że "pracuje kablem", czyli że system masy /ziemi/ przeciwwag się nie sprawdza w swej roli. Kabel, ekran kabla jest przeciwwagą dla pręta antenowego (obrazowo mówiąc).

  Skutkuje to na skuteczności pracy stricte radiowej, zakłóceniach w mieszkaniu i u sąsiadów i jeszcze pewnie kilka by wymienił.
 • Level 28  
  JacekCz wrote:
  andrzejlisek napisał:
  zauważyłem, że ułożenie kabla wpływa na SWR.  To jest typowy przejaw, że "pracuje kablem", czyli że system masy /ziemi/ przeciwwag się nie sprawdza w swej roli. Kabel, ekran kabla jest przeciwwagą dla pręta antenowego (obrazowo mówiąc).

  Widziałem na Youtube filmik przedstawiający ten problem na samochodzie, antena z mniejszą podstawą miała słaby kontakt pojemnościowy z karoserią i przez to był problem, teraz jakoś na ten filmik nie mogę trafić.
  JacekCz wrote:
  Skutkuje to na skuteczności pracy stricte radiowej, zakłóceniach w mieszkaniu i u sąsiadów i jeszcze pewnie kilka by wymienił.

  Przetestowałem to wykorzystując radioodbiornik Tecsun PL 880 i miniwieżę Aiwa XR-EM31 (nie mam w domu telewizora ani innych radioodbiorników). Ani w jednym, ani w drugim nie słyszałem śladów tego, co nadawało CB Radio, sprawdzałem zarówno na jakiejś stacji, jak i między stacjami (był sam szum).

  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  Wcześniej używałem zasilacza laboratoryjnego ustawionego na 12V. Podczas nadawania w zasilaczu pstrykały styki. Na próbę "pożyczyłem" zasilacz impulsowy 12V od innego urządzenia i nie ma żadnego pstrykania. Zmierzyłem SWR i na Intek M-150 tu wychodzi już jakieś 1,5, które oceniam jako, że "nie jest dobrze, ale ewentualnie może być". Na President Jackson (stary model 6-band) było już 2.0, co skłoniło mnie do przerwania eksperymentów. Cud, że wszystkie radia, jakie posiadam, wytrzymały, bo nie można wykluczyć, że napięcie z pstrykającego zasilacza nie było stabilne, a wartość pokazywana przez miernik SWR nie była stała. Wydaje mi się, że pierwszym i najbardziej namacalnym objawem spalenia tranzystora mocy jest brak nośnej przy nadawaniu, co objawi się brakiem wychylenia wskazówki przy kalibracji miernika SWR.

  Jednakże, obojętnie na którym zasilaczu i jakie radio, w urządzeniu odbierającym, na częstotliwości nadawania słychać przydźwięk.
 • Level 28  
  Testowałem anteny Sirio ML-145 na parapecie i Sirtel Maris 2000 na wysięgniku.

  Jakie jest położenie "zerowe" pokręteł matchera? Chodzi o takie, w którym matcher zachowuje się tak, jakby go nie było i od tego miejsca należy rozpocząć ewentualną korektę. Czy oba pokrętła powinny być przekręcone w lewo do oporu, w prawo do oporu, w położeniu środkowym, czy jeszcze inaczej?

  Podłączyłem przewód jednożyłowy do bolca uziemiającego w gniazdku, i zauważyłem, że jak się dotyka drugi odizolowany koniec tego przewodu do obudów wtyczek antenowych i bieguna ujemnego z zasilacza, to przydźwięk słabnie, ale czasami jest głośniejszy. Wbrew pozorom, przy tym samym kablu połączeniowym (pomiędzy radiem a miernikiem SWR) ma znaczenie, czy uziemia się jedną wtyczkę, czy drugą, pomimo, że teoretycznie nie ma różnicy, bo uziemia się cały oplot kabla, masę podłączonych urządzeń i tym samym masę praktycznie całej instalacji od bieguna ujemnego zasilacza do części masowej anteny. Dlaczego tak się dzieje?
 • Helpful post
  Level 34  
  andrzejlisek wrote:
  Jakie jest położenie "zerowe" pokręteł matchera? Chodzi o takie, w którym matcher zachowuje się tak, jakby go nie było i od tego miejsca należy rozpocząć ewentualną korektę.
  Dokładnie tak.Niektóre matchery mają przełącznik i wtedy to widać kiedy matcher jest wyłączony czyli "jak by go nie było" jest na OFF.
 • Level 28  
  Novile wrote:
  andrzejlisek wrote:
  Jakie jest położenie "zerowe" pokręteł matchera? Chodzi o takie, w którym matcher zachowuje się tak, jakby go nie było i od tego miejsca należy rozpocząć ewentualną korektę.
  Dokładnie tak.Niektóre matchery mają przełącznik i wtedy to widać kiedy matcher jest wyłączony czyli "jak by go nie było" jest na OFF.

  W tym pytaniu chodziło mi o to, że jeżeli nie da się ustawić anteny i wprowadzam matcher, to jak ustawia się go na początek. Załóżmy, że SWR wychodzi 2,0, to przy byle jak ustawionym może być jeszcze wyższy. Jak się tylko na ułamek sekundy włączy nadawanie, to może i radio wytrzyma, ale szukanie po omacku ustawień, które dają co najwyżej takie, jak bez matchera. A może tutaj reguły nie ma?
 • Helpful post
  Level 38  
  andrzejlisek wrote:

  Podłączyłem przewód jednożyłowy do bolca uziemiającego w gniazdku, i zauważyłem, ...


  czynność radiowo bezsensowna i niebezpieczna.
  Na bolcu nie ma "ziemi".

  andrzejlisek wrote:
  Dlaczego tak się dzieje?


  Uziemienie "statyczne" a w.cz. to zupełnie inne sprawy. Pisałem.

  Kabel promieniuje, w złączeniu z nieokreślonej długości drugą ANTENĄ jaką jest przewóz zerowy jest efekt nieokreślony.

  Jeśli cos się zmienia po dotknięciu ręką kabla antenowego (fidera) tzn SWR jest i antena ma problem. To jest klasyczna wiedza radiowa. Gdyby miał "potencjał zero" w sensie w.cz. dołożenie ręki by nic nie zmieniało.
  Kierunek zmiany nie ma znaczenia, jest dowodem że nie jest dobrze.

  Jak dla mnie brniesz w kombinowaniu, kupujesz jakies extra zabawki, a podstawowych rzeczy nie masz ok. Te przydzwięki itd...

  PS. Poziom SWR 1.5 jest w pełni akceptowalny.