Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie połączenia antenowego - bezpiecznik ?

piszmaile 28 Lip 2016 09:58 1926 12
  • #1 28 Lip 2016 09:58
    piszmaile
    Poziom 8  

Witam.

Jako że mamy sezon burzowy, chciałbym zapytać o możliwość zabezpieczenia połączenia antenowego (rtv/sat) które mam podłączone do telewizora, komputera itp.

Sam komputer mogę wyłączyć z gniazdka, telewizor podobnie, mogę wyłączyć prąd podczas burzy na bezpieczniku głównym co zapobiegnie spaleniu sprzętu drogą elektryczną.

Ale zostają połączenia antenowe, przez które może dojść do spalenia sprzętu.

W moim przypadku jest tak że mieszkam w bloku, internet i telewizja jest poprowadzona na kablu antenowym - jedna firma od internetu i tv.

Wyjście z sytuacji polegające na odłączaniu kabli z komputerów oraz telewizorów (mowa o kablach antenowych i internetowych), nie jest dobrym wyjściem dla mnie ponieważ urządzeń tych jest kilka w domu, a burze występują nawet kilka razy dziennie. Do tego nie chcę uszkodzić wtyczek ani gniazd przez częste włączanie i odłączanie kabli.

Szukam czegoś na wzór bezpiecznika który byłby zamocowany na głównym kablu antenowym w moim mieszkaniu - z kabla tego idzie instalacja do wszystkich gniazd antenowych w mieszkaniu (czyli internet i telewizja).
    Chciałbym by obyło się bez lutowania, kombinowania itp. Szukam czegoś na zasadzie bezpiecznika który byłby wmontowany pod koniec kabla głównego w instalacji (tak by wszystkie połączenia za bezpiecznikiem były chronione przed skokiem napięcia (czytaj burza).

Macie jakieś w miarę proste a skuteczne sposoby ?

0 12
  • #3 28 Lip 2016 10:18
    andpol 33
    Poziom 35  

Są zabezpieczenia instalacji tv-sat Link ale gwarancji nie dają. Najlepszym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie.

0
  • #4 28 Lip 2016 10:51
    piszmaile
    Poziom 8  

Kolejne pytanie - czy stosując taki bezpiecznik na kablu głównym oraz przed każdym odbiornikiem, zwiększam szanse na uratowanie sprzętu w czasie burzy. A jak to się ma do jakości sygnału ? nie pogorszy go ?

Drugie pytanie - czy istnieje coś w rodzaju włącznika/wyłącznika antenowego ?
    Np jest burza - wyłączam na wyłączniku i już nie ma połączenia antenowego

0
  • #5 28 Lip 2016 12:50
    andpol 33
    Poziom 35  

Każde zabezpieczenie jakoś tam zwiększa szanse na uratowanie sprzętu. Jak walnie gdzieś naprawdę blisko to żaden wyłącznik, bezpiecznik nie pomoże. Znam przypadek, że sprzęt leżący w szafie uległ uszkodzeniu.

0
  • #6 28 Lip 2016 16:00
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Różnica pomiędzy porządnym zabezpieczeniem a tzw. "bezpiecznikiem" jest taka jak pomiędzy krzesłem a krzesłem elektrycznym. Możemy się zabezpieczyć odpowiednią instalacją odgromową zabezpieczającą pole antenowe (wymóg zgodny z rozporządzeniem MTBiGM dot. instalacji RTV/SAT w budownictwie wielorodzinnym), plus dodatkowo odpowiednimi ogranicznikami do instalacji antenowych - również wymóg zgodny z rozporządzeniem.
    Są różne zabezpieczenia przeciw przepięciowe: te za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych i więcej.
    Wszystko zależy jakiej wartości sprzęt mamy zabezpieczyć http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Ograniczniki-do-instalacji-antenowych

0
  • #7 28 Lip 2016 18:40
    mihal2002
    Poziom 43  

piszmaile napisał:
    czy stosując taki bezpiecznik na kablu głównym oraz przed każdym odbiornikiem, zwiększam szanse na uratowanie sprzętu w czasie burzy

W teorii tak w praktyce nie.
    piszmaile napisał:
    A jak to się ma do jakości sygnału ? nie pogorszy go

To normalne że sygnał osłabi.
    piszmaile napisał:
    czy istnieje coś w rodzaju włącznika/wyłącznika antenowego ?
    Np jest burza - wyłączam na wyłączniku i już nie ma połączenia antenowego

Pewne to koniec kabla za okno.

1
  • #8 30 Lip 2016 10:10
    Olek II
    Moderator

piszmaile napisał:
    W moim przypadku jest tak że mieszkam w bloku, internet i telewizja jest poprowadzona na kablu antenowym - jedna firma od internetu i tv.

Instalacja telewizji kablowej jak jest prowadzona, napowietrznie? Czy kanałami telekomunikacyjnymi w ziemi?

Czy przypadkiem te bezpieczniki to nie na wyrost? Właściciel sieci kablowej powinien instalację zabezpieczyć przed wyładowaniami, inaczej UKE i BHP protokołu odbioru nie podpiszą.

0
  • #9 07 Sie 2016 13:11
    piszmaile
    Poziom 8  

Olek II napisał:
    piszmaile napisał:

Instalacja telewizji kablowej jak jest prowadzona, napowietrznie? Czy kanałami telekomunikacyjnymi w ziemi?

Czy przypadkiem te bezpieczniki to nie na wyrost? Właściciel sieci kablowej powinien instalację zabezpieczyć przed wyładowaniami, inaczej UKE i BHP protokołu odbioru nie podpiszą.

Instalacja jest poprowadzona w ziemi

Podam prosty przykład:

Kilka lat temu piorun uderzył w blok obok - w wielu mieszkaniach spaliło: lodówki, telewizory, komputery itp. Przepięcie poszło dalej do transformatora który znajdował sie w moim bloku (blok obok tego co trafił piorun). Transformator się zapalił - interweniowała straż oraz energetyka - ponad 2 dni nie było prądu (spalone kable w transformatorze). Moje mieszkanie było pierwsze od transformatora. Miałem w tym czasie włączonego kompa i ściągałem z internetu.
    Mimo bezpieczników w mieszkaniu spaliło mi listwę zasilającą (bezpiecznik w środku) oraz bezpiecznik w zasilaczu w komputerze + karta sieciowa. Nic więcej nie zostało spalone.
    W piwnicy spaliło router lub hub internetowy dostawcy mojego internetu.
    Mieszkanie obok mnie (drugie w kolejności od transformatora) - spaliło kompa który był wyłączony, nic nie pobierano wtedy z internetu. Komputer został doszczętnie uszkodzony (spalona płyta główna itp).
    Najprawdopodobniej przepięcie poszło drogą sieciową (internet) i na tej zasadzie spaliło sąsiadowi kompa mimo że mi nie spaliło a miałem włączony.

Obecnie internet i telewizję mam na zasadzie kabla antenowego do mieszkania. Czyli podpinam tv do gniazda antenowego a internet poprzez modem podpięty także do gniazda antenowego. Chciałbym zabezpieczyć właśnie gniazda antenowe poprzez zamontowanie jednego bezpiecznika lub wyłącznika na kablu głównym od anteny w mieszkaniu. W czasie burzy wyłączam przełącznik na kablu głównym i jestem zabezpieczony przed uszkodzeniem sprzętu przez kabel antenowy.

0
  • #10 07 Sie 2016 14:39
    Olek II
    Moderator

Napiszę tak, przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, żadne zabezpieczenie nie pomoże. Pomoże jedynie przed indukcją w przewodach, ale jaki prąd się zaindukuje? Jeśli wiesz, to możesz stosować bezpieczniki.

0
  • #11 07 Sie 2016 19:14
    piszmaile
    Poziom 8  

Bezpiecznik przerywa połączenie styku przy zbyt wysokim napięciu.
    Wyłącznik zamyka obwód - po wyłączeniu raczej małe szanse że będzie przeskok napięcia. A takie rozwiązanie trochę daje - zawsze to lepsze niż nic.
    Tylko jak tutaj zrobić wyłącznik dwóch przewodów (drucik w antenie i otulina). Trzeba by to tak zrobić by to miało w ogóle sens i żeby jakoś wyglądało...

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Proszę zapoznać się z zasadą pracy bezpiecznika.
    Bezpiecznik przepali się po przekroczeniu ustalonego prądu który przez ten bezpiecznik przepływa.

0
  • #12 08 Sie 2016 15:27
    andpol 33
    Poziom 35  

Wyłącznik nie stanowi żadnego problemu. Jedynym w miarę skutecznym zabezpieczeniem jest poodłączanie fizyczne kabli.

0
  • #13 10 Sie 2016 11:09
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Upór i inwencja czynią cuda.
    Można zrobić prawie wszystko, nawet "włącznik/wyłącznik" na kablu antenowym (koncentrycznym). Polak potrafi.
    Nie zapominajmy jednak, że kabel koncentryczny to nie przewód elektryczny. Jest żyła wewnętrzna, dielektryk, ekran, (czasem nie jeden), oplot i izolacja. Jaki wyłącznik kolega chce tu zastosować? Czy taki "układ" zachowa podstawowe parametry dopasowania? Co z ekranowaniem, zachowaniem ciągłości masy, odbiciami? Czy w takim układzie będzie działać prawidłowo kanał zwrotny (internet)? Najprostszym "wyłącznikiem" podczas burzy (jeśli już aż tak się boimy) jest wyciągnięcie przewodu antenowego z gniazda TV.

0
  Szukaj w 5mln produktów