Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie połączenia antenowego - bezpiecznik ?

piszmaile 28 Jul 2016 09:58 3174 12
lampy.pl
 • #1
  piszmaile
  Level 9  
  Witam.

  Jako że mamy sezon burzowy, chciałbym zapytać o możliwość zabezpieczenia połączenia antenowego (rtv/sat) które mam podłączone do telewizora, komputera itp.

  Sam komputer mogę wyłączyć z gniazdka, telewizor podobnie, mogę wyłączyć prąd podczas burzy na bezpieczniku głównym co zapobiegnie spaleniu sprzętu drogą elektryczną.

  Ale zostają połączenia antenowe, przez które może dojść do spalenia sprzętu.

  W moim przypadku jest tak że mieszkam w bloku, internet i telewizja jest poprowadzona na kablu antenowym - jedna firma od internetu i tv.

  Wyjście z sytuacji polegające na odłączaniu kabli z komputerów oraz telewizorów (mowa o kablach antenowych i internetowych), nie jest dobrym wyjściem dla mnie ponieważ urządzeń tych jest kilka w domu, a burze występują nawet kilka razy dziennie. Do tego nie chcę uszkodzić wtyczek ani gniazd przez częste włączanie i odłączanie kabli.

  Szukam czegoś na wzór bezpiecznika który byłby zamocowany na głównym kablu antenowym w moim mieszkaniu - z kabla tego idzie instalacja do wszystkich gniazd antenowych w mieszkaniu (czyli internet i telewizja).
  Chciałbym by obyło się bez lutowania, kombinowania itp. Szukam czegoś na zasadzie bezpiecznika który byłby wmontowany pod koniec kabla głównego w instalacji (tak by wszystkie połączenia za bezpiecznikiem były chronione przed skokiem napięcia (czytaj burza).

  Macie jakieś w miarę proste a skuteczne sposoby ?
 • lampy.pl
 • #3
  andpol 33
  Level 38  
  Są zabezpieczenia instalacji tv-sat Link ale gwarancji nie dają. Najlepszym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie.
 • lampy.pl
 • #4
  piszmaile
  Level 9  
  Kolejne pytanie - czy stosując taki bezpiecznik na kablu głównym oraz przed każdym odbiornikiem, zwiększam szanse na uratowanie sprzętu w czasie burzy. A jak to się ma do jakości sygnału ? nie pogorszy go ?

  Drugie pytanie - czy istnieje coś w rodzaju włącznika/wyłącznika antenowego ?
  Np jest burza - wyłączam na wyłączniku i już nie ma połączenia antenowego
 • #5
  andpol 33
  Level 38  
  Każde zabezpieczenie jakoś tam zwiększa szanse na uratowanie sprzętu. Jak walnie gdzieś naprawdę blisko to żaden wyłącznik, bezpiecznik nie pomoże. Znam przypadek, że sprzęt leżący w szafie uległ uszkodzeniu.
 • #6
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Różnica pomiędzy porządnym zabezpieczeniem a tzw. "bezpiecznikiem" jest taka jak pomiędzy krzesłem a krzesłem elektrycznym. Możemy się zabezpieczyć odpowiednią instalacją odgromową zabezpieczającą pole antenowe (wymóg zgodny z rozporządzeniem MTBiGM dot. instalacji RTV/SAT w budownictwie wielorodzinnym), plus dodatkowo odpowiednimi ogranicznikami do instalacji antenowych - również wymóg zgodny z rozporządzeniem.
  Są różne zabezpieczenia przeciw przepięciowe: te za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych i więcej.
  Wszystko zależy jakiej wartości sprzęt mamy zabezpieczyć http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Ograniczniki-do-instalacji-antenowych
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Olek II
  Moderator
  piszmaile wrote:
  W moim przypadku jest tak że mieszkam w bloku, internet i telewizja jest poprowadzona na kablu antenowym - jedna firma od internetu i tv.


  Instalacja telewizji kablowej jak jest prowadzona, napowietrznie? Czy kanałami telekomunikacyjnymi w ziemi?

  Czy przypadkiem te bezpieczniki to nie na wyrost? Właściciel sieci kablowej powinien instalację zabezpieczyć przed wyładowaniami, inaczej UKE i BHP protokołu odbioru nie podpiszą.
 • #9
  piszmaile
  Level 9  
  Olek II wrote:
  piszmaile wrote:
  W moim przypadku jest tak że mieszkam w bloku, internet i telewizja jest poprowadzona na kablu antenowym - jedna firma od internetu i tv.


  Instalacja telewizji kablowej jak jest prowadzona, napowietrznie? Czy kanałami telekomunikacyjnymi w ziemi?

  Czy przypadkiem te bezpieczniki to nie na wyrost? Właściciel sieci kablowej powinien instalację zabezpieczyć przed wyładowaniami, inaczej UKE i BHP protokołu odbioru nie podpiszą.  Instalacja jest poprowadzona w ziemi

  Podam prosty przykład:

  Kilka lat temu piorun uderzył w blok obok - w wielu mieszkaniach spaliło: lodówki, telewizory, komputery itp. Przepięcie poszło dalej do transformatora który znajdował sie w moim bloku (blok obok tego co trafił piorun). Transformator się zapalił - interweniowała straż oraz energetyka - ponad 2 dni nie było prądu (spalone kable w transformatorze). Moje mieszkanie było pierwsze od transformatora. Miałem w tym czasie włączonego kompa i ściągałem z internetu.
  Mimo bezpieczników w mieszkaniu spaliło mi listwę zasilającą (bezpiecznik w środku) oraz bezpiecznik w zasilaczu w komputerze + karta sieciowa. Nic więcej nie zostało spalone.
  W piwnicy spaliło router lub hub internetowy dostawcy mojego internetu.
  Mieszkanie obok mnie (drugie w kolejności od transformatora) - spaliło kompa który był wyłączony, nic nie pobierano wtedy z internetu. Komputer został doszczętnie uszkodzony (spalona płyta główna itp).
  Najprawdopodobniej przepięcie poszło drogą sieciową (internet) i na tej zasadzie spaliło sąsiadowi kompa mimo że mi nie spaliło a miałem włączony.

  Obecnie internet i telewizję mam na zasadzie kabla antenowego do mieszkania. Czyli podpinam tv do gniazda antenowego a internet poprzez modem podpięty także do gniazda antenowego. Chciałbym zabezpieczyć właśnie gniazda antenowe poprzez zamontowanie jednego bezpiecznika lub wyłącznika na kablu głównym od anteny w mieszkaniu. W czasie burzy wyłączam przełącznik na kablu głównym i jestem zabezpieczony przed uszkodzeniem sprzętu przez kabel antenowy.
 • #11
  piszmaile
  Level 9  
  Bezpiecznik przerywa połączenie styku przy zbyt wysokim napięciu.
  Wyłącznik zamyka obwód - po wyłączeniu raczej małe szanse że będzie przeskok napięcia. A takie rozwiązanie trochę daje - zawsze to lepsze niż nic.
  Tylko jak tutaj zrobić wyłącznik dwóch przewodów (drucik w antenie i otulina). Trzeba by to tak zrobić by to miało w ogóle sens i żeby jakoś wyglądało...

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  Proszę zapoznać się z zasadą pracy bezpiecznika.
  Bezpiecznik przepali się po przekroczeniu ustalonego prądu który przez ten bezpiecznik przepływa.

 • #12
  andpol 33
  Level 38  
  Wyłącznik nie stanowi żadnego problemu. Jedynym w miarę skutecznym zabezpieczeniem jest poodłączanie fizyczne kabli.
 • #13
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Upór i inwencja czynią cuda.
  Można zrobić prawie wszystko, nawet "włącznik/wyłącznik" na kablu antenowym (koncentrycznym). Polak potrafi.
  Nie zapominajmy jednak, że kabel koncentryczny to nie przewód elektryczny. Jest żyła wewnętrzna, dielektryk, ekran, (czasem nie jeden), oplot i izolacja. Jaki wyłącznik kolega chce tu zastosować? Czy taki "układ" zachowa podstawowe parametry dopasowania? Co z ekranowaniem, zachowaniem ciągłości masy, odbiciami? Czy w takim układzie będzie działać prawidłowo kanał zwrotny (internet)? Najprostszym "wyłącznikiem" podczas burzy (jeśli już aż tak się boimy) jest wyciągnięcie przewodu antenowego z gniazda TV.