Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie Hali - Jest oświetlenie Jarzeniowe przeliczyć na LEDowe

28 Lip 2016 15:43 2280 25
  • Poziom 19  
    Witam.
    Jest oświetlenie niskiej hali produkcyjnej, na wysokości 4m od podłogi.
    Oprawy jarzeniowe w ilości łącznie 200 szt. każda o mocy 2x36W czyli 72W na sztukę.
    Czy w takim razie stosując zasadę zamiany po lumenach gdzie przyjmując że istniejąca oprawa ma 60lm/W (są stare) a LEDowa oprawa ma 140lm/W oczywiście ten sam kąt świecenia mogę przeliczyć to w taki prosty sposób?

72W x 60lm = 4320lm z oprawy a więc można ją zastąpić oprawą LED o skuteczności 140lm/W przy mocy 30W - dostępne oprawy mają 33W x 140lm z Wata.

Zdaję sobie sprawę, że dochodzi jeszcze zużycie, straty itp. z tego powodu napisałem 60lm/W a nie jak pisze w dokumentacji jarzeniówek 75lm/W.

Jakie jeszcze inne parametry powinienem wziąć pod uwagę?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Nie możesz i nie wolno Ci tego robić. Nie wyjdzie Ci to.
    Na to trzeba zrobić nowe symulacje oświetlenia pod konkretną oprawę żeby Ci wyszło wymagane natężenie oświetlenia dla danej strefy. Stara oprawa nowej oprawie nie jest równa. Instalację robi się tak aby użytkować ją ok 20 lat.
  • Specjalista elektryk
    JohnySpZOO napisał:
    Na to trzeba zrobić nowe symulacje oświetlenia pod konkretną oprawę żeby Ci wyszło

A co wyjdzie to pokażą pomiary powykonawcze.
    I jest jeden, bardziej ważny problem a mianowicie harmoniczne i energia pojemnościowa. Oby po wymianie nie trzeba było wymieniać instalacji. A bateria dławików to pewniak.
    Co do pomiaru oświetlenia to pomiary będą lepsze niż zaprojektowane ze względu na współczynnik konserwacji - pytanie co to będą za oprawy i jak długo będą płynąć w kontenerach jeśli w ich zakupie liczy się tylko cena.
    Instalacja jak dla mnie idzie do wymiany razem z oprawami. Bilans mocy to podstawa.
  • Poziom 19  
    Obecnie chodzi jedynie o aspekt określenia, czy w tak prosty sposób da się osiągnąć przeliczenie z małym błędem.
    Wiem, czym są krzywe fotometryczne i potrafię użyć Dialuxa. Ale czy na prawdę do takiego prostego określenia koniecznie trzeba używać aż tak złożonych metod?

Jeśli ktoś zaprojektował już oświetlenie i ono działa, a trzeba również wziąć pod uwagę, że w tamtych czasach nie posiadano takiego sprzętu i wszystko liczyli "na piechotę" to pomyślałem, że przez proste podstawienie parametrów uda się określić potrzebną do zastosowania moc oświetlenia, zasadniczo oczywiście wiadomo, że z pewnym błędem, Dialux też mierzy z błędem.

Na obecnym etapie pomijam sprawę zasilania, ponieważ jeśli zmniejszę zapotrzebowanie na energię elektryczną i oczywiście wezmę pod uwagę współczynnik PF to na pewno to, co jest wytrzyma. Dławiki nie koniecznie będą potrzebne a to wynika z charakteru obecnych obciążeń, nawet jeśli, to wiem jak sobie z tym poradzić, harmoniczne też wiem jak ogarnąć.

Co zaś do konstrukcji, lampy LED o których piszę to są produkowane w całości w Polsce z polskich podzespołów poza samymi elementami LED które jak wiadomo są tylko produkowane w CHRL oraz okolicy i nigdzie indziej. Dla mnie istotą jest ich wydajność czyli 140lm/W z oprawy potwierdzone odpowiednimi papierami.
  • Specjalista elektryk
    mag32 napisał:
    Na obecnym etapie pomijam sprawę zasilania, ponieważ jeśli zmniejszę zapotrzebowanie na energię elektryczną i oczywiście wezmę pod uwagę współczynnik PF to na pewno to, co jest wytrzyma. Dławiki nie koniecznie będą potrzebne a to wynika z charakteru obecnych obciążeń, nawet jeśli, to wiem jak sobie z tym poradzić, harmoniczne też wiem jak ogarnąć.

I to jest Twój błąd w rozumowaniu i wiedzy technicznej. Widziałem obiekt na którym wymieniono źródła światła i po niedługim czasie izolacja z przewodu N "spłynęła". Jeżeli masz pojecie o elektrotechnice to powinieneś wiedzieć o czym piszę. Jak nie wiesz to zapłacisz za ten "cudowny" pomysł wymiany czego Ci nie życzę.
    PS.
    Jak dobierzesz baterię?
    Skąd weźmiesz info o harmonicznych dla tylu opraw?
    Potwierdzam to co napisał kolega powyżej. Cyrk może być też przy rozruchu owych opraw jeśli odpowiednio nie podzielisz ich na obwody. Praktyka nijak ma się do podstaw literatury, szczególnie tej z ubiegłego wieku.
  • Poziom 19  
    Dla czego z góry zakładacie, że ja tego nie wiem?
    Nie napisałem na ten temat, ponieważ obecnie najważniejszą informacją dla mnie jest jak to oświetlenie policzyć. Wynika z tego wszystkiego, że jest to możliwe.

Co zaś do energii:
    Producent dokładnie przekazuje parametry instalacji i charakter pobieranej mocy a także skład harmonicznych. Wystarczyło zadzwonić i zapytać.

Poza tym, dysponuję osobiście przyrządami pomiarowymi SONEL PQM700 i PQM701 które te parametry mierzą.

200 opraw po 33W daje 6,6kW czyli prąd przy PF0,65 to około 21A a więc przewód 4x16 kwadrat w zupełności wystarczy.
  • Specjalista elektryk
    mag32 napisał:
    Producent dokładnie przekazuje parametry instalacji i charakter pobieranej mocy a także skład harmonicznych. Wystarczyło zadzwonić i zapytać.

Gratuluję bezgranicznego zaufania kartce papieru.
    mag32 napisał:
    Poza tym, dysponuję osobiście przyrządami pomiarowymi SONEL PQM700 i PQM701 które te parametry mierzą.

Oj, przydadzą ci się, przydadzą.
    mag32 napisał:
    200 opraw po 33W daje 6,6kW czyli prąd przy PF0,65 to około 21A a więc przewód 4x16 kwadrat w zupełności wystarczy.

No to przedstaw obliczenia a potem wyniki pomiarów.
    I na koniec
    mag32 napisał:
    ponieważ obecnie najważniejszą informacją dla mnie jest jak to oświetlenie policzyć.

Nie można oderwać obliczeń oświetlenia od obliczeń instalacji. Jak widzę w drugim przypadku masz problemy ze zrozumieniem zagadnienia. Ale to już Twój problem.
  • Poziom 19  
    Wyciągasz pochopne wnioski.
    O jakim zagadnieniu ty piszesz, sprawa jest prosta i jasno zdefiniowana czyli

Czy można przeliczyć istniejące oprawy na nowe kierując się wyłącznie strumieniem świetlnym?
    To jest dla mnie najistotniejsze, po co teraz ciągniemy temat elektryki?

Rozumiem, że chcecie pomóc ale rozwiążmy najpierw jeden problem a potem zajmiemy się drugim.

Po to mam przyrządy o których napisałem, by po instalacji zweryfikować płynącą energię, to chyba jasne i logiczne. Nie wierzę kartce papieru tylko inżynierom którzy wykonali testy i pomiary po to, bym ja nie musiał tego robić - co nie znaczy że skoro mam odpowiedni sprzęt to tego nie zrobię bo na pewno to zrobię.
    Piszesz kolego o hali produkcyjnej i jakichś tam obliczeniach na pobieraną moc przez stare oprawy. Zapominasz o wymaganiach natężenia oświetlenia dla danej strefy podczas wykonywanych czynności. Może być tak że zamontujesz oświetlenie i będzie go za dużo albo za mało. Druga sprawa, piszesz o prądzie 21A i o kablu 4x16. Jak to wszystko odpalić na jednym zabezpieczeniu to Ci wywali całe oświetlenie.
    Zaczynasz temat od d... strony a Twoja wiedza jak piszesz jest znikoma w tym temacie.

Zleć temat projektantowi i odpowiedniemu wykonawcy a zaoszczędzisz na wydatkach. Inna sprawa to ubezpieczyciel.
  • Poziom 19  
    Tak, hala produkcyjna ma na suficie 200 opraw w czterech rzędach a każda oprawa ma po dwie jarzeniówki o mocy 36W a ja chcę je wymienić na LEDy 33W.
    Czy na dole otrzymam nie mniejsze natężenie światła?

Same maszyny i tak mają swoje własne oświetlenie stanowiskowe do którego się nie wtrącam.

Da się na to odpowiedzieć prosto?
  • Specjalista elektryk
    mag32 napisał:
    Wiem, czym są krzywe fotometryczne i potrafię użyć Dialuxa.

Za to ja nie wiem o co Ci chodzi. Nie masz danych czy nie potrafisz użyć Dialuxa?
    mag32 napisał:
    Da się na to odpowiedzieć prosto?

Prosto? Nie. Krzywo? Tak.
  • Poziom 19  
    Do istniejących opraw nie ma krzywych bo są stare, owszem, można założyć, że są podobne do podobnych opraw tylko czy jest to konieczne jeśli mamy po prostu na suficie rozstawione równomiernie cztery rzędy jednakowych świetlówek? Na prawdę nie da się tego po prostu policzyć?
  • Poziom 19  
    Oczywiście, że nie mam bo to stare lampy, mam tylko luxometr - w telefonie.
  • Poziom 19  
    Cel działania jest taki, by określić czy się da, rozumiem, że się nie da.
    Nie robię sobie żartów tylko chcę się dowiedzieć czy w dobie dzisiejszej techniki da się coś jeszcze zrobić bez niej bo o ile mi wiadomo, to wcześniej albo nikt tego nie liczył, albo robili to według wzorów ewentualnie na oko. Więc jak to w końcu jest?
    Oczywiście, nie zajmuje się pomiarami oświetlenia więc skąd mam mieć do tego przyrządy. Chcę się dowiedzieć, co się da a co nie bez komputera.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Dziękuję, to bardzo ważna informacja, możesz mi napisać gdzie znajdę informacj o tych przepisach?
    Oczywiście, znam strumień światła i kąty rozsyłu a także temperaturę barwową, lampy nie powodują olśnienia i nie migają. Co zaś do oddawania barw, to nie mam pewności, proponowane lampy LED według ich dokumentacji mają RA>80, nie wiem jaką wartość tego współczynnika posiadają obecnie zastosowane oprawy jarzeniowe.
  • Poziom 38  
    Obiło mi się o uszy że lampa led do 20W nie musi być korygowana, powyżej tak.
    Trzeba szukać normy na zasilacze impulsowe i parametry ich pracy.
    Dostawca lamp musi mieć badania na parametry elektromagnetyczne.
    mag32 napisał:
    Cel działania jest taki, by określić czy się da, rozumiem, że się nie da.
    Nie robię sobie żartów tylko chcę się dowiedzieć czy w dobie dzisiejszej techniki da się coś jeszcze zrobić bez niej bo o ile mi wiadomo, to wcześniej albo nikt tego nie liczył, albo robili to według wzorów ewentualnie na oko. Więc jak to w końcu jest?
    Zapytaj projektanta/wykonawcę czy kogo tam jeszcze ...

Opcja 1 Twojego rozwiązania - błędna jak dla mnie:
    Kolego jeżeli chcesz wymienić oprawę za oprawę to śmiało możesz wymieniać - efekt 1:1 - na bank będziesz miał dużo jaśniej niżeli jest Ci to potrzebne.
    Minus taki że Twoja instalacja może zbzikować :D Na bank to zrobi.

Opcja 2 Twojego rozwiązania - jak dla mnie prawidłowa:
    Robisz symulację pod nowe oprawy zgodnie z wymaganym Em, wyjdzie Ci załóżmy 140 lub mniej opraw czyli już nie 1:1 tylko 1-0,7. Nie płacisz tyle za oprawy co wcześniej, oszczędzasz na energii elektrycznej. Do tego należy dostosować starą instalację a najlepiej wykonać nową instalację odbiorczą pod nowe oświetlenie z podziałem na odpowiednią ilość obwodów.

Nie wspominam o kompensacji bo to inna bajka - za mało danych żeby robić w tym temacie doktorat ...

Tyle ode mnie. Więcej w temacie głosu nie zajmę chyba że będzie to dyskusja idąca w dobrym kierunku.