Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LPC1769 - SPI + przetwornik ADC - zakłócenia przy nieekranowaniu lini SPI

Kubbaz 28 Jul 2016 16:52 1392 11
 • #1
  Kubbaz
  Level 26  
  Witam wszystkich Elektrodowiczów!

  Otóż chcę odczytywać wartości z 4-ech przetworników ADS8326 po SPI 0 do mikrokontrolera LPC1769 (płytka LPCXpresso LPC1769 Rev. C 2010). Przetworniki te zbierają sygnał analogowy z 4-ech wzmacniaczy termopar. Układ LPC1769 zasilany jest z jednego zasilacza laboratoryjnego (+3,30 V DC), a płytka wzmacniaczy termopar z drugiego zasilacza laboratoryjnego (+12,0 V DC) - masy tych zasilaczy są rozdzielone (póki co).

  Póki co obie płytki są od siebie odłączone (jedna sobie, druga sobie). Z płytki LPCXpresso wyprowadzonych mam 7 przewodów koncentrycznych (ok. 30-40 cm), którymi idą odpowiednio linie sygnałowe (żyła wewnętrzna - sygnał, oplot/ekran - GND (od +3,30 V DC)):

  1. SPI 0 MISO,
  2. SPI 0 SCK (1MHz),
  3. !CS1 (przetwornik nr 1),
  4. !CS1 (przetwornik nr 2),
  5. !CS1 (przetwornik nr 3),
  6. !CS1 (przetwornik nr 4),
  7. GND (od +3,30 V DC).

  Do płytki ze wzmacniaczami termopar mam podpiętą 1 termoparę (wykorzystuję do prób/testów uruchomieniowych tylko jeden kanał - kanał nr 1).

  Na wyjściu wzmacniacza (tego na kanale nr 1) mam podpięty kabel koncentryczny (ok. 40 cm), który wchodzi do oscyloskopu (z mnożnikem x1). Po włączeniu zasilania +12,0 V DC oraz +3,30 V DC widzę na oscyloskopie sygnał na odpowiednim poziomie dla danej temperatury wraz z szumem o wartości peak-to-peak ok. 2 mV (zwarte wejście oscyloskopu daje szum o wartości peak-to-peak ok. 1,5 mV) oraz nieznacznym zakłóceniem sinusoidalnym z sieci 230 V AC o częstotliwości 50 Hz (ok. 1 mV) - na razie przymykam oko na tego sinusa, ponieważ nie wiem czy będzie on znacząco wpływa na wynik końcowy pomiarów.

  Teraz mam te przewody koncentryczne (7 szt.) wyprowadzone na zewnątrz i na razie nigdzie nie podłączone (wiszą w powietrzu). Przypomnę, że obie płytki (LPCXpresso i ze wzmacniaczami termopar) są rozłączone elektrycznie (żaden sygnał nie jest wspólny, masy - ujemne bieguny zasilaczy również są rozdzielone). W tej sytuacji, gdy dotknę obojętnie którego z przewodów sygnałowych w przewodach od 1 do 6 to na oscyloskopie widzę zakłócenia w postaci ostrych szpilek w takt tego sygnału, którego akurat dotykam!

  Gdy zamiast dotykania palcem danego przewodu, dotknę drugą sondą oscyloskopową za np. linię SCK 0 SPI, to zakłócenia również się pojawiają na kanale z sygnałem ze wzmacniacza termopar.

  Gdy odepnę płytkę ze wzmacniaczami termopar (całkowicie i odłożę ją na półkę), to po zwarciu wejścia oscyloskopu zakłócenia te znikają (wejście oscyloskopu jest sprawne).

  Czym to jest spowodowane i jak się tych zakłóceń pozbyć?
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Kubbaz
  Level 26  
  Piotrus_999 wrote:
  czyli GND ADC i uC są niepodłaczone


  Przetwornik ADC na razie leży na półce i nie jest do niczego podłączony.

  Sieje samo SPI mikrokontrolera, gdy się dotknie palcem lub podłączy sondę oscyloskopu do którejkolwiek z linii SPI. Co najciekawsze to to, że obie płytki: mikrokontrolera oraz wzmacniaczy termopar nie są ze sobą jakkolwiek połączone! Jedna lezy od drugiej o 2 m. jedyne połączenie jakie może być to przez zasilanie zasilaczy laboratoryjnych...
 • #4
  Loker
  Level 39  
  Rozumiem, że jeden kanał oscyloskopu jest podłączony bezpośrednio przewodem koncentrycznym natomiast do drugiego jest podłączona sonda?
  Gdzie jest podłączona masa sondy?
 • #5
  Kubbaz
  Level 26  
  Ok, może nieco skomplikowałem. Jeszcze raz dla wyjaśnienia:

  3 bloki/płytki:

  - blok wzmacniacza termopary,
  - blok przetwornika ADC,
  - blok mikrokontrolera,

  Połączenia między blokami/płytkami:

  - blok wzmacniacza termopary (na razie tylko jedna) <-> blok przetwornika ADC: przewód koncentryczny ok. 20 cm,
  - blok przetwornika ADC <-> blok mikrokontrolera: 7 przewodów koncentrycznych dla linii SPI (MISO, SCK, !CS1, !CS2, !CS3, !CS4 i GND),

  Potencjał masy (GND) jest jeden dla wszystkich układów scalonych i jest jednocześnie potencjałem zasilaczy +3,3 V i +12,0 V.

  Sonda oscyloskopu (tylko jedna) przypięta jest ujemnym biegunem do GND w miejscu pinu przetwornika ADC a dodatnim biegunem do wejścia przetwornika ADC i tym samym do sygnału analogowego ze wzmacniacza termopary.

  Poniżej zdjęcie z oscyloskopu: lewa część oscylogramu - przed włączeniem się SPI, prawa część oscylogramu - po włączeniu się SPI.

  LPC1769 - SPI + przetwornik ADC - zakłócenia przy nieekranowaniu lini SPI
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  User removed account
  User removed account