Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta ładowarka solarna, czy to zadziała?

28 Lip 2016 17:03 1440 5
  • Poziom 2  
    Witam

Przeglądając internet natrafiłem na panele solarne za 0,99$, popatrzyłem tu i tam i okazało się że zrobienie dość podstawowych ładowarek solarnych nie jest ani trudne ani drogie, ale taki ze mnie elektryk jak z koziej d... trąba.

Koniec końców wybrałem taki zestawik
    Przetwornica: Link
    4 x Panel solarny
    Chce tego używać do ładowania powerbanku/komórki i co tam jeszcze da się ładować z przez USB.

Jeżeli dobrze wyczytałem to połączenie paneli szeregowo da mi na wejściu do przetwornicy max 9V i 1,3A i to zniżone do 5V i 1A daje ładowarkę sieciową USB ? Połączenie ich równolegle w pary i połączenie szeregowo tych par daje mi 18 V i 660mA na wejściu przetwornicy?

Schemat poglądowy
    Prosta ładowarka solarna, czy to zadziała?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Połącz tak jak na pierwszym rysunku. Weź pod uwagę sprawność przetwornicy oraz ogniw słonecznych deklarowane parametry mają pewnie w pełnym słońcu . Ja zastosował bym jakiś akumulator na wyjściu przetwornicy.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    gwidon997 napisał:
    Połącz tak jak na pierwszym rysunku. Weź pod uwagę sprawność przetwornicy oraz ogniw słonecznych deklarowane parametry mają pewnie w pełnym słońcu . Ja zastosował bym jakiś akumulator na wyjściu przetwornicy.

Wiem że te wartości paneli to wartości maksymalne.

Myślę nad tym żeby wstawić coś tam na stałe, ale muszę o tym poczytać bo się nie orientuję co tam mogę wstawić, choć pewnie jakiś powerbank na ogniwa 18650 tam zagości.
  • Poziom 24  
    Tak było by najrozsądniej. Zawsze to lepiej zmagazynować energię uzyskaną ze słońca niż trzymać telefon w pełnym słońcu i czekając aż się naładuje.
  • Poziom 21  
    Na DIY jest fajna przerobka przetwornicy, zeby ladowac akumulator. Zamkniesz sie w kosztach 10 zl. :)
  • Poziom 2  
    WRadek napisał:
    Na DIY jest fajna przerobka przetwornicy, zeby ladowac akumulator. Zamkniesz sie w kosztach 10 zl. :)

16 zł i załatwiona sprawa wyjść/wejść/zabezpieczeń :P

Teraz kombinuje czy tak można to połączyć, bo panele solarne nie dają stałego napięcia, i jak spadnie poniżej 6V to niewiem co się będzie działo :P