Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać subwoofer-(y) do zestawu

DJ Evolution 28 Lip 2016 18:50 909 5
  • #1 28 Lip 2016 18:50
    DJ Evolution
    Poziom 7  

Witam posiadam behringera inuke 3000dsp oraz 2 x kolumny- 8ohm
    Wysokie:2x Tonsil 100W RMS ,650W max.
    Woofer: Beyma 15"E-100/N
    Do zestawu chciałbym dorobić 2 subwoofery 15 calowe lub też 18 a obecne kolumny zostawić jako średnio-wysoko pasmowe. Pytanie brzmi jak dobrać opór do tego zestawu by wzmacniacz dawał rade, kiedyś miałem okazje podpiąć go do 3-drożnej kolumny i nie było problemu teraz chciałbym zrobić coś takiego u siebie tylko przy osobnych paczkach.Która opcja była by najlepsza

2x18 calowe głośniki lub też 2x15 calowe(zdaje mi się lepsze gdyż kupie z wyższej półki)

1.Kupić głośniki 8 ohm ,pod strone A podpiąć 2 zmostkowane subwoofery na 4ohm a pod B obecne kolumny też na 4 ohm

2.Kupić głośniki 4ohm, strona A 2 zmostkowane subwoofery na 2 ohm a na B obecne kolumny 4 ohm

3.Kupić głośniki 8ohm, podpiąć jeden sub oraz jedną kolumne na strone pod 4 ohm (bez użycia crosovera w wzmacniaczu ,wykorzystując kupioną zwrotnice)

4.Kupić głośniki 4ohm,podpiąć jeden sub oraz jedną kolumne na strone pod około 3 ohm (bez użycia crosovera w wzmacniaczu ,wykorzystując kupioną zwrotnice)

Chodzi mi na razie o takie głośniki by wykorzystać jak najmniej pieniędzy przy ich budowie ,czyli na starcie lepiej by było wykorzystać crosover w wzmaku zamiast kupywać zwrotnice,lecz gdyby naprzykład miałbym dzięki temu mniej obciążyć subwofer opcja 4 zamiast 2 wole je kupić.Subwoofery miałyby za zadanie grę w plenerze.

• #3 28 Lip 2016 20:31
    DJ Evolution
    Poziom 7  

Jak dla mnie na razie jest zbędnym kupowanie nowego wzmacniacza gdyż ten ma nadwyżkę mocy , na obecnych głośnikach przy 8 ohm na stronę wzmacniacz z obecnymi głośnikami daje sobie spokojnie radę, raz gdy wpiąłem w mostek potrafiło przy 4 ohm głośnik rozwalić. Przecież istnieją tak samo głośniki trójdrożne. Ja chce stworzyć to samo tylko w dwóch paczkach i na przykład w 4 ohm. Czy do tego że podaje się osobne obciążenie tak samo się nie zgodzę gdyż tak samo istnieje takie coś jak bi-amping. Ja i tak kupie nowy wzmacniacz do subwów lecz to jest rozwiązanie na jakiś czas ok 1-1,5 roku. Jedyne z czym się z Tobą zgodzę to zbytnie obciążanie końcówki choć jest to dozwolone w tym modelu ,chodzi mi o te 2 ohm. Jednym słowem podpinając te 4 piętnastki obciążę tak samo zestaw jak ostanio gdy grałem na 2 kolumnach 3 drożnych. Jeśli jest coś co pominąłem proszę o poprawę

Dodano po 1 [minuty]:

Chciałbym tylko żeby ktoś powiedział mi jak najlepiej to zrobić

• #4 28 Lip 2016 21:29
    marian133
    Poziom 37  

DJ Evolution napisał:
    Chciałbym tylko żeby ktoś powiedział mi jak najlepiej to zrobić

I otrzymałeś odpowiedź :)

To nie sprzęt domowy abyś modził jakieś zwrotnice na pająku nie znając podstaw.
    Mierzenie takiego zestawu też nie ma sensu, a nawet jak by ktoś Tobie to wykonał, to za usługę + elementy zwrotnic zapłacisz prawie tyle ile wydał byś na używaną końcówkę mocy z crossoverem.

To że są estradowe konstrukcje 3way, nie znaczy że tam jest zwrotnica od Altusów. Tam muszą być elementy na duże napięcie, a to kosztuje.

Jestem ciekaw jaka zwrotnic jest w tych kolumnach to masz teraz...

• #5 28 Lip 2016 21:57
    DJ Evolution
    Poziom 7  

Nie rozumiem Cię ,nie mam takiej wiedzy by wykonać zwrotnice lecz mam na tyle rozumu by kupić gotowe za 150-250 zł w zależności od tego przy ilu będę obcinał oraz jakie mocne będą głośniki, jeżeli za tą cenę(cene zwrotnic)kupisz używaną porządną końcówkę tym bardziej z crossoverem to wolałbym żebyś nie zabierał głosu. Nie mam na myśli jakiś systemów array tylko zwykłą konstrukcje 3 drożną prostą jak budowa cepa. Wzmacniacz->zwrotnica-> poszczególne głośniki

Poniżej dałem link do konstrukcji 3 drożnej , ja chce uzyskać to samo tylko bez budowy nowej paczki a z zbudowaniem subwoofera z odpowiednim litrażem i wpięciem go w zasilanie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1791310.html
    Twoje podejście, wysokie napięcia...tam nie jest zwykła zwrotnica do altusów ??
    W życiu nie miałem altusów, chodzę nadal do technikum elektronicznego nadal się uczę i chciałem zapytać tylko kogoś bardziej doświadczonego jak to zrobić nie pakując w to parunastu tysięcy. Nie rozumiem zbyt bardzo, chce stworzyć zwykłe subwoofery,wymierzyć litraż zrobić skrzynie oraz kupić nawet może samemu zrobić zwrotnice gdyż nie potrzebuje nie wiadomo jak skomplikowanej zwrotnicy która ma skomplikowany schemat najzwyklejsza pasywna zwrotnica dolnoprzepustowa składa sie z rezystora i z tego jak rozumiesz ''wysokiego napięcia z którym nie dam sobie rady'' tj kondensatora

• #6 30 Lip 2016 11:01
    marian133
    Poziom 37  

DJ Evolution napisał:
    Nie rozumiem Cię ,nie mam takiej wiedzy by wykonać zwrotnice lecz mam na tyle rozumu by kupić gotowe za 150-250 zł w zależności od tego przy ilu będę obcinał oraz jakie mocne będą głośniki, jeżeli za tą cenę(cene zwrotnic)kupisz używaną porządną końcówkę tym bardziej z crossoverem to wolałbym żebyś nie zabierał głosu.

No właśnie widzę że nie rozumiesz, ponieważ nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat.

DJ Evolution napisał:
    Twoje podejście, wysokie napięcia...tam nie jest zwykła zwrotnica do altusów ??

A choć trochę czytałeś na temat zwrotnic?
    Wiesz co oznacza 3 rząd 18db/okt?
    Widziałeś takowy na basie w Altusach?

Słuchaj, jeśli chcesz tylko lekko odfiltrować suba od góry oraz te pełnopasmowe od dołu, to na suba daj dużą cewkę a na pełnopasmowe duży kondensator (w necie znajdziesz kalkulatory zwrotnic gdzie można taki filtr obliczyć).

Od razu mówię, to nie zagra, ponieważ filtracja będzie za słaba (6db/okt).
    Żeby to jakoś zagrało musi być minimum 12db/okt, nisko ucięte (nie tak jak w Altusach, tylko jeszcze nizej), co za tym idzie duze i drogie cewki, bo muszą być z grubego drutu.
    To kosztuje i na sam koniec okazuje się że taki wydatek nie ma sensu, bo można troszkę dołożyć i kupić używaną elektronikę która zagra tak jak powinna.

Ale co ja tam się znam, lepiej gdybym nie zabierał głosu :)
    Może kto inny Tobie pomoże, np. DDN, słynny "projektant" zwrotnic na odległość :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME