Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana dzwonka Zamel DNU 912 na Zamel GNT-921 8V AC

28 Lip 2016 19:47 768 17
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie.Mam problem z wymianą dzwonka do drzwi.Przez lata miałem Zamel DNU 912 8V-230V zasilany dwoma paluszkami AA.Postanowiłem wymienić stary pochlapany farbą dzwonek na nowy Zamel GNT -921 8 V AC.Niestety nowy nie działa..Nie mam miernika ale nie ma tam 230V....żarówka nie świeciła po podłączeniu.....Sprawdzałem też żarówką 12V i nie świeci się.Najlepsze jest to że sprawdzałem próbnikiem i jakieś napięcie tam jest.Sprawdzałem przycisk na klatce schodowej i napięcie jest...na kablach w mieszkaniu też.Pomoże ktoś?. Pozdrawiam.
 • Testo
 • Poziom 25  
  Witaj, stary dzwonek miałeś na napięcie stałe a ten nowy jest na przemienne i dlatego nie działa.Do marketu kup miernik za 10zł. i posprawdzaj napięcia.
 • Poziom 8  
  Ok.Miernik kupię na pewno,może poleciłbyś mi jakiś model dzwonka,zwykły prosty...ma po prostu robić tzw. bim bam :-)
 • Testo
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Po 1) kup miernik porób pomiary i będziemy wiedzieć jakie napięcie jest czy stałe czy przemienne. I to jest podstawa do zakupu dzwonka.
 • Poziom 8  
  OK.Jaki miernik dla amatora byś polecił?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Np taki lub podobny Link
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Stary dzwonek był zasilany z paluszków, ale zadziałanie polegało na podaniu na wejście wyzwalające napięcia przemiennego 8-230 V (czyli napięcia z transformatora dzwonkowego bądź sieciowego). Czyli na przewodach wychodzących ze ściany powinno być niskie bądź sieciowe napięcie przemienne (2 typowe warianty instalacji). Ale nie stałe.

  http://www.zamel.pl/pl,152,537,dzwonek_16_melodii_dnu912n.html

  Dołącz miernik w trybie pomiaru napięcia przemiennego do przewodów. Przyciśnij przycisk i odczytaj napięcie.

  Kupiłeś gong dwutonowy. Zamel robił (i pewnie robi nadal) gongi na 8 V~ bądź 230 V~ w wersji zwykłej lub idiotoodpornej (po zablokowaniu przycisku nie będzie dzwonić w nieskończoność). Możliwe masz więc 4 typy gongów.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za pomoc kupie miernik i sprawdzę i wymienię na gong zamel gnu 913/N taki powinien zadziałać.Pozdrawiam i dziekuje.
 • Poziom 29  
  GNU 913/N ma tę samą zasadę działania co twój obecny zachlapany - zasilanie z baterii, wyzwolenie napięciem przemiennym o szerokim zakresie wartości. Prawdopodobnie zadziała bez kupowania miernika i sprawdzania. Ale będziesz musiał co jakiś czas wymieniać baterie.

  http://www.zamel.pl/pl,152,534,gong_trojtonowy_gnu913n.html

  Jak kupisz gong GNS (sieciowy) lub GNT (na napięcie dzwonkowe), to zawiesisz i zapomnisz. Musisz tylko sprawdzić napięcie kupionym miernikiem, który nie kosztuje dużo, a w "gospodarstwie" się jeszcze przyda.

  U Zamela najwyraźniej ostatnia literka U oznacza te bateryjne ("uniwersalne"), S - sieciowe, a T - do transformatora dzwonkowego.
 • Poziom 8  
  Miernik kupię ,ale tam jakieś małe jest napięcie,dotknełem palcami......wczesniej sprawdzałem żarówką normalną pod 230V i pod 12V żadna nie świeciła...Wczesniej sprawdza£em gong Zamela 921 pod 230V nie zadziałał to wymieniłem na 8V.
 • Poziom 29  
  Toby wskazywało na napięcie dzwonkowe 8 V~. Transformator dzwonkowy ma małą obciążalność, wydajności prądowej nie starczyłoby nawet dla żarówki 12 V (przypuszczam, że mówisz o oświetleniowej halogenowej, prąd spokojnie powyżej 1 A). Ten stary dzwonek działa nadal? Jeśli tak, to znaczy, że nie przepaliłeś transformatora.
 • Poziom 8  
  Ten stary dzwonek DNU 912 jakiś czas temu przestał działać,dlatego też stwierdziłem że pora na wymianę pochlapanego farbą dzwonka.....ale ten nowy 8V nie działa.
  Dodam że mój budynek jest z lat 50-tych,część lokatorów ma pewnie dzwonki pod 230V(sąsiad ostatnio coś dłubał przy swoim dzwonku i podłączył pod 230V,myślałem że ja też taki mam) ,a część 8V ,parę lat temu wymieniali elektrykę i liczniki.... tylko gdzie u licha jest ten transformator? hmmm...
 • Poziom 25  
  Transformator jest na klatce schodowej. Zazwyczaj był on podłączony dla wszystkich lokatorów.
 • Poziom 8  
  Zastanawiam się tylko gdzie jest na klatce ten transformator...

  Dodano po 21 [minuty]:

  Kupiłem Miernik zwykły DPM DT830D.Zmierzyłem napięcie 0-1 V bez wciśniętego włącznika i ok 3-7 V na wciśniętym....skacze cały czas....To teraz mi powiedzcie czy tak powinno być?
 • Poziom 29  
  Mierzyłeś na zakresie do stałego (DC) czy przemiennego (AC)? Powinno zmierzyć 8 V na AC. Miałem kiedyś transformator dzwonkowy w szpargałach, ale nie wiem, czy znajdę, żeby zmierzyć.
 • Poziom 8  
  Stały czy przemienny pokazuje to samo.....3-4 czasem może 7V.
 • Poziom 29  
  Może ktoś z użytkowników się zlituje i powie, co powinien pokazać multimetr z supermarketu na wyjściu nieobciążonego transformatora dzwonkowego. Ja nie mam szans tego teraz poszukać. Ale trochę mi się to wydaje dziwne.
 • Poziom 8  
  Zamówię ten gong zamel gnu 913/N zobaczymy czy zadziała.....