Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus R556LD - Odtworzenie Windowsa 8.1 z ukrytej partycji po zmianie na Win 10

28 Lip 2016 20:18 1266 3
  • Poziom 10  
    Cześć,
    może ktoś z Was będzie znał rozwiązanie mojego problemu. Kolega ma laptopa jak w temacie, zakupiony był z Windowsem 8.1, ale potem wpadł na pomysł aktualizacji do Windows 10. Po miesiącu (jak już minęła możliwość powrotu do 8.1) zorientował się o znanym problemie 10-ki, gdzie bardzo często nie działa (nie jest widoczny) napę DVD no i teraz chciałby wrócić do Windowsa 8.1. Oczywiście nie zrobił sobie po zakupie komputera dysków recovery. No i teraz jest problem.
    Z tego co patrzyłem to na dysku laptopa nadal jest ukryta partycja recovery, z której można by było powrócić do 8, ale zupełnie nie mam pomysłu jak się do niej dostać. Szukałem jakichś rozwiązań tego problemu w necie, programów, które wyciągną mi pliki z tej partycji i albo utworzą dyski recovery, albo przywrócą Windowsa 8 bezpośrednio na dysk, ale nie znalazłem lub nie umiałem znaleźć tego co mnie interesuje - jedyne info jakie znalazłem to na temat tworzenia lub backupu partycji, ale nie w drugą stronę.
    Temat cały rozbija się o niedziałające DVD, próbowałem już wszystkich 3 metod znalezionych w necie (modyfikacja rejestru, odinstalowywanie driverów DVD i ponowna instalacja) - nie działa nic, nic nie przywraca napędu pod Windows 10, a w Windowsie 8.1 działa bez problemu (napęd to Matshita DVD-Ram UJ8E2 S).

Sytuacja wygląda tak, że potrzebuję dostać się do ukrytej partycji recovery i albo przywrócić z niej bezpośrednio Windowsa 8 na dysk, albo utworzyć z tego dyski recovery, które zrobią mi to samo. Zna ktoś z Was może jakąś metodę lub soft, który by mi to udostępnił? Z góry będę wdzięczny za wszelką pomoc lub wskazówki.

Od razu dodam, że Recovery z klawisza F9 po wystartowaniu Biosu nie działa, w sensie nie wykrywa tego recovery 8-ki.
  • Poziom 34  
    psemu napisał:
    Z góry będę wdzięczny za wszelką pomoc lub wskazówki.
    Od razu dodam, że Recovery z klawisza F9 po wystartowaniu Biosu nie działa, w sensie nie wykrywa tego recovery 8-ki.

Mam Asusa X551MA, też zakupionego z Win 8.1 i aktualizowanego do 10.

U mnie akurat DVD-Ram działa, natomiast mam inne problemy o których będę pisał w odrębnym wątku.
    W Twojej sprawie zapewne "miesza" tak zwany fast boot - musisz go wyłączyć w BIOSie bo inaczej zawsze bootuje przez windowsowego bootmanagera w którym nie zarejestrowano ukrytych partycji recovery :D.

Na komputerze masz zapewne firmowego e-manuala, w którym jest cały rozdział poświęcony problemom technicznym - w tym o użyciu recovery (nie przewidzieli jednak aktualizacji do Win 10).

Swoją drogą jak wchodzisz do BIOSu to powinieneś sprawdzić czy jest tam widziany ten napęd DVD ?

Z moich doświadczeń wynika, że zarówno pomysł aktualizacji z 8.1 do 10 jak i przywracanie 8 na tej samej partycji jest - pomysłem złym :idea:

Jakoś spece Gatesa nie dopatrzyli oczywistego faktu, że na partycji NTFS zapisywane są oprócz plików także ich atrybuty bezpieczeństwa :!:

Takie zapisywanie i kasowanie plików systemowych (takich samych w większości wypadków) na tej samej partycji lecz z różnymi właścicielami i uprawnieniami :cry: - kończy się krańcowo tym, że ginie konto właściciela-administratora na odświeżonym systemie :D

Tylko czysta instalacja na sformatowanym dysku. System 8.1 ściągniesz z Microsoftu Link - zrobisz instalacyjnego pendriva i voila.
  • Poziom 10  
    Prot napisał:
    W Twojej sprawie zapewne "miesza" tak zwany fast boot - musisz go wyłączyć w BIOSie bo inaczej zawsze bootuje przez windowsowego bootmanagera w którym nie zarejestrowano ukrytych partycji recovery :D.

No właśnie ten temat już ogarnąłem i fastboota mam wyłączonego, a włączony Launch CSM. Bez problemu wchodzę w bootmenu klawiszem ESC, gdzie mam do wyboru jedynie dysk lub napęd DVD - no właśnie i do tego napęd DVD nie zawsze jest widziany przez Bios. Raz jest, raz nie. Obawiam się, że instalka Win 10 mogła coś w tym temacie namieszać... Jeśli wybieram dysk, to wiadomo, że odpala się Win 10. Secure Boot Control również mam wyłączone.

Prot napisał:
    Swoją drogą jak wchodzisz do BIOSu to powinieneś sprawdzić czy jest tam widziany ten napęd DVD ?

Raz jest, raz nie. Z reguły jest widziany przez Bios, ale Windows 10 już go nie widzi...

Prot napisał:
    Tylko czysta instalacja na sformatowanym dysku. System 8.1 ściągniesz z Microsoftu Link - zrobisz instalacyjnego pendriva i voila.

No i tu się pojawia kolejny problem, bo to też już przerabiałem. Ściągnięcie czystej instalki Windowsa 8 jak sam wspominasz rozwiązałoby problem, tylko problem jest taki, że nie mam klucza jaki był przypisany do 8 - była to 8-ka fabryczna, która sama się aktywowała bez klucza (tzn. klucz pewnie miała gdzieś zaszyty - u siebie w Acerze też tak mam). Na komputerze nie ma naklejki z kluczem - jest tylko naklejka z logo Windows 8 i tyle...
  • Poziom 34  
    psemu napisał:
    No i tu się pojawia kolejny problem, bo to też już przerabiałem. Ściągnięcie czystej instalki Windowsa 8 jak sam wspominasz rozwiązałoby problem, tylko problem jest taki, że nie mam klucza jaki był przypisany do 8 - była to 8-ka fabryczna, która sama się aktywowała bez klucza (tzn. klucz pewnie miała gdzieś zaszyty - u siebie w Acerze też tak mam). Na komputerze nie ma naklejki z kluczem - jest tylko naklejka z logo Windows 8 i tyle...

Sądzę, że podobnie jak z windows 10 - procedura aktywacji systemu jest albo wg klucza wpisywanego (25 znaków), albo dla wersji OEM wg klucza cyfrowego lokowanego w komputerze przy pierwszej aktywacji systemu windows. Instalator systemu winien rozpoznać, że komputer był już aktywowany i... na stronie do wpisywania klucza wyskakuje przycisk (pomiń :D), który należy wówczas wcisnąć :!:
    Jeśli system nie zaktywizuje się automatycznie - trzeba dzwonić do Microsoftu. :cry: