Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Micra- powiadomienie o słabych bateriach czujki

Mientek007 28 Jul 2016 20:55 5769 6
Optex
 • #1
  Mientek007
  Pupil
  Witam.
  Dzisiaj byłem zobaczyć u klienta, któremu montowałem alarm Satel micra, gdyż skarżył się że alarm nie działa.
  No i rzeczywście, główna czujka która jest na wejściu (i ma na oku manipulator) nie działała dzięki czemu umożliwiała swobodne chodzenie sobie po parterze mimo włączonego alarmu.

  Co się okazało, padła bateria w czujce (bateria miała napięcie 1.6V)- więc czujka nie miała prawa działać
  Jednak przed rozładowaniem baterii centrala powinna wysłać komunikat o słabej baterii, czyż nie?
  (Klient twierdzi że żadnego sms-a nie dostał).

  Pytanie więc, może ja coś źle zrobiłem przy programowaniu czy coś?

  Tak wygląda dolna część tabeli odpowiedzialnej za powiadamianie:

  Satel Micra- powiadomienie o słabych bateriach czujki

  Oczywiście powiadomienia i CLIP w razie alarmu (np. z innej czujki) działają prawidłowo, pieniędzy na karcie SIM też nie brakuje.

  A więc w czym jest problem, że centrala nie wysłała powiadomienia o słabej baterii czujki? Przecież w przypadku modułu micra takie powiadomienie to podstawa sprawnie działającego alarmu
 • Optex
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  Czy w systemie jest jakaś inna czujka? Bateria ma tam 3V co jest napięciem nominalnym, jak spadnie do 2.5V to będzie jakieś 75% wyczerpane, tego sms mógł dostać rok temu i dlatego mógł nie pamiętać. W momencie gdy centrala miała wysłać sms o słabej baterii mógł wystąpić alarm i wysłała sms o alarmie a do tamtego już nie wróciła, miałem już kilka takich sytuacji gdy ginęły wiadomości, centrala dostała na raz dwa rozkazy a wykonała tylko jeden zapominając o drugim.
 • Optex
 • #3
  Mientek007
  Pupil
  W systemie są 3 bezprzewodowe czujki.

  Ale z tego co wiem (czyli z instrukcji obsługi czujki), jest tam napisane że jeżeli napięcie na baterii spadnie poniżej 2.6V to z każdą transmisją będzie wysyłana informacja o słabej baterii- więc tutaj raczej nie ma prawa zgubić się powiadomienie o słabej baterii.
  Więc co tu jest nie tak?
 • #4
  szymon122
  Level 38  
  Aaa to przepraszam, nie doczytałem. Ale coś w tym i tak jest nie tak. Z każdą transmisją, transmisja jest przy każdym wyzwoleniu czujnika, czujnik zobaczy ruch, wybudza się z uśpienia, następuje transmisja i znowu jest usypiany na kilka minut. Czyli takiego sms powinieneś dostawać co kilka minut. Coś musiałeś zaprogramować nie tak, pokaż całą stronę w ustawieniach a nie tylko wycinek.
 • #5
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ja mam Versę i moduł MCU obsługujący czujki systemu Micra. Kilkukrotnie, z różnych czujek, miałem przypadki, że padła bateria, a system nie odnotował awarii. Może te oryginalne baterie dostarczane z czujkami padają zbyt szybko...

  Pozdrawiam.

  PS: To już kolejna nauczka, że Micry nie należy montować w większych obiektach (szczególnie z czujkami bezprzewodowymi). To tylko moduł GSM, a nie centrala.
  Czy zdajesz sobie sprawę jak prosto i łatwo jest zakłócić czujki bezprzewodowe Micry?
 • #6
  eworks
  Level 19  
  Jak czujka nie jest naruszona nie wysyła zupełnie nic, taka sytuacja występuje np w domkach letniskowych. W zimę pada bateria, centrala tego faktu nie rejestruje bo w zimę nikogo nie ma i nie ma sygnału o naruszeniu czujnika. Uroki systemów z komunikacją jednokierunkową. Zresztą Micra to nie centrala alarmowa tylko moduł GSM.
 • #7
  Marekja
  Level 1  
  eworks wrote:
  Jak czujka nie jest naruszona nie wysyła zupełnie nic, taka sytuacja występuje np w domkach letniskowych. W zimę pada bateria, centrala tego faktu nie rejestruje bo w zimę nikogo nie ma i nie ma sygnału o naruszeniu czujnika. Uroki systemów z komunikacją jednokierunkową. Zresztą Micra to nie centrala alarmowa tylko moduł GSM.


  Wysyła, tak mówi instrukcja MPD-300
  "Czujka kontroluje poprawność działania toru sygnałowego. Awaria toru sygnało- wego jest sygnalizowana przy pomocy diody LED (2 błyski co 40 sekund).
  Co 15 minut czujka wysyła transmisję z informacją o stanie toru sygnałowego,
  styków sabotażowych i baterii. Okresowe transmisje służą do nadzorowania obecności i sprawności czujki."

  Co do informacji o słabej baterii mam ten sam problem - moduł nie informuje albo robi to na zasadzie ja mu się chce. Czujki bez komunikacji nie widać też w micra control, jedynie jak się zdalnie podłączymy do modułu przez GPRS Soft to widać co z czujkami się dzieje.
  Z tym powiadamianiem o słabej baterii faktycznie jest coś nie tak, mam 6 czujek w systemie i tylko jedna poinformowała o słabej baterii, reszta normalnie umarła.