Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adapter COM-PS/2 - jak podpiąć mysz

28 Lip 2016 22:07 759 23
  • Poziom 10  
    Witam
    Wiem, że podobnych tematów jest dużo, ale żaden nie rozwiązał mojego problemu.
    Posiadam antyczny komputer z epoki kamienia łupanego... o specyfikacji: Płyta główna: PCChips M715, Intel Pentium II MMX 266Mhz
    i 64MB Ram z dyskiem 3,2GB Seagate, Sis 6326 4MB RAM.
    Jakiś czas temu wysiadła mi myszka COM, próbowałem podpiąć starym adapterem z COM na PS/2 zakupioną nową myszkę kulkową na PS/2 i jak to bywa - komputer jej nie wykrył :/
    Drugie podejście było z USB, mnóstwo problemów.
    W tym celu zawziąłem się i kupiłem złącze PS/2 na śledziu bo moja płyta posiada PIN'y na owe złącze. Pomijam fakt trzy złącza z allegro z których dwa okazały się low profile dla della nie zadziałały, a trzecie w standardzie ATX też nie działa.
    Czy ktoś wie jak podpiąć myszkę PS/2 albo gdzie i co kupić żeby moja myszka kulkowa na ps/2 zadziałała? Już nie mam pomysłu :/
    Wiem, zapytacie do czego wykorzystuje komputer- ale nadal korzystam z niego do programów które nie ruszą na nowszych Windowsach, czasem gier.
  • Poziom 10  
    Windows 95 nie obłuży usb i myszki optycznej... a druga sprawa z PIN ami - dwa poprzednie były od della, nie pasowała. Ostatni w standardzie ATC wpinał się we wszystkie PIN na płycie i tak nie działał. Tak, włączałem support dla PS/2, mam taką opcję w BIOSie.
    Wiesz może jakie konkretnie złącze na śledziu trzeba zakupić? Jutro wrzucę fotki tego ostatniego które kupiłem.
  • Spec od komputerów
    Dowolne, tylko trzeba sprawdzic czy uklad pinow sie zgadza, opis pinow na plycie masz w instrukcji (na podanej stronie), opis pinow zlacza ps/2 masz w internecie. Sprawdz polaczenia multimetrem i jezeli cos masz inaczej to poprzekladaj przewody tak zeby sie zgadzalo.
  • Poziom 10  
    Próbowałem na wiele sposobów i nadal nie zadziałało to złącze :/
  • Spec od komputerów
    Moze zmien system na Windows 95 OSR/2.1, wtedy bedziesz mial obsluge usb lub nawet na Windows 98SE.
  • Poziom 10  
    Windows 95 mam z obsługa USB, ale myszka optyczna i tak nie zadziała. Dodatkowo posiadam / kopiłem na swoje nieszczęście porty USB na PCIE które są tylko pod Win98 bo poprzednie na kablach-śledziu spaliły mi się :/ A i tak sadze ze i na śledziu USB Win95 nie wykryłby myszki bo dopiero Win 95 OSR 2.5 zwany C niedostępny w PL i nie po polsku działał jak 98 z USB.
  • Spec od komputerów
    To czy mysz jest optyczna czy nie, nie ma znaczenia dla systemu. Problemem jest brak sterownikow pod W95.
  • Poziom 10  
    Tego to nie wiedziałem :P Dawniej miałem myszkę Au4Tech z przejściówką COM na PS/2 i działała super. Ale ten adapter teraz z żadną nie zadziała. A czytałem że dawniej myszki były Combo tzn pracowały w standardzie COM i PS/2 bo coś tam napięciami się różnia te dwa wejścia.
    Jak by ktoś mi podpowiedział jaki śledź do PS/2 kupić z olx lub allegro byłbym wdzięczny ... lub nie wiem jak podłączyć myche do tego peceta.
  • Poziom 42  
    Majster, komputer na poziomie p3 z jednym giga ramu kosztuje z 50 zeta. warto walczyć? XP to już przeszłość. A te twoje?
  • Poziom 10  
    @kortleski - większość programów które tam używam nie zadziała na XP i 98. No i lubię to ;)
  • Poziom 43  
    Po prostu nie wszystkie myszy działają na przejściówkach. Szukaj myszy na COM na jakichś szrotach komputerowych.
  • Poziom 38  
    Alledrogo jest drogo 70zl ... co wysiadlo w starej myszce? Może warto z nią powalczyc, czasami lubi się kabel złamać zaraz przy myszce. Trzeba wtedy odciąć około 10 cm i przylutowac ponownie.
  • Poziom 43  
    Masz multimetr? Jak lubisz retro sprzęt to kup przyda się. Tak jak ci Kolobos pisał sprawdź tego śledzia co masz

Tak musi to być połączone. W zasadzie tylko 1, 2, 4 i 8 musi być podpięty a resztę nie podpięta.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem dziś płytę... okazało się, że źle zidentyfikowałem złącza... PS/2 jest na płycie... ale PIN są do przylutowania :( A ja wpinałem do innych PINów :/ źle odczytałem oznaczenia na płycie
  • Spec od komputerów
    Nic dziwnego, ze nie chcialo dzialac ;)

Wlutuj piny zlacza ps/2 i sprawdz czy dziala. Warto tez sprawdzic czy w okolicy zlacza nie brakuje innych elementow.
  • Poziom 10  
    Nie mam takiej możliwości i nie znam się na lutowaniu :/

EDIT: podpiąłem ponownie złącze COM do płyty adapter COM>PS/2 i mysz optyczną na PS/2. Na początku startu Windowsa zaświeciła- a potem zgasła i komputer wyrzucił monit, że nie wykryto myszy.
  • Spec od komputerów
    To oddaj komus, kto sie zna, to pare minut roboty i masz wlutowane piny.

Mysz musi obslugiwac trasmisje za pomoca portu com, bylo tylko pare myszy optycznych, ktore to obslugiwaly, Twoja nie obsluguje.
  • Poziom 10  
    A zakup nowego adaptera z COM na PS/2? Czy to ruletka?
  • Spec od komputerów
    Przeciez napisalem, ze mysz nie bedzie dzialac pod com, adapter to tylko przejscie z pinow ps/2 na com, nie ma tam elektroniki.

Zostaje Ci naprawa starej myszy.
    Wlutowanie pinow zlacza ps/2 i sprawdzenie czy dziala.
    Wymiana plyty na nowsza, taka z obsluga ps/2, wyjdzie taniej niz zakup nowej myszki pod com ;)
    Przy okazji warto zmienic system na Windows 98SE z SP.

Windows 95 i 98 nie rozni sie prawie niczym, programy powinny normalnie dzialac pod 98, te starsze beda nawet dzialac pod Windows 98 pod vmware uruchomionym pod innym systemem. To samo dotyczy gier (tych bez akceleracji 3d).
  • Poziom 10  
    Chciałem jeszcze zapytać ... czy ta myszka jest combo ? jak to sprawdzić? jeśli mnie pamięć nie myli po tej ze złącza COM miałem chyba taka...

Mysz kulkowa A4Tech SWW-35 NOWA USB/PS2

Moderowany przez RADU23:

Link do aukcji usunąłem, pozostawiając dokładną nazwę produktu.
    Linki odnośnie zakupów, umieszczamy jedynie w dziale użytkowym "Co kupić?".
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Moze ona zadziałałby na adapterze
  • Poziom 10  
    Napisałem do sprzedawcy jakie ma złącze ... w necie na czeskich stronach pisało ze jest combo... stara wyrzuciłem.
    Dzieki za linki!