Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R

Januszs0 28 Lip 2016 22:11 6699 2
  • Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R
    Witam Kolegów
    Kilka tygodni temu stałem się właścicielem dwóch sztuk radiotelefonów YAESU FT-50R. Sprzęt bardzo mało używany w fajnym stanie ale z uszkodzonymi akumulatorami. Oryginalne akumulatory pozwalały na 2-3 h pracy na odbiorze. Oryginalne akumulatory są dostępne ale cena nie zachęca. Miałem w swoich zapasach kilka akumulatorków Li-Pol o napięciu 3,7V i prądzie 1250 mAh. Postanowiłem podjąć próbę naprawy zużytych akumulatorów. Radiotelefon pozwala na podłączenie zasilania zewnętrznego do 16V z tego napięcia zasilane jest źródło prądowe odpowiedzialne za ładowanie baterii. Dla zainteresowanych szczegółami polecam oryginalny schemat radiotelefonu. Wydajność tego źródła to ok. 100mA. Ponieważ zakładałem że nie będę robił żadnych zmian w radiotelefonie zaakceptowałem zastane warunki i nie podnosiłem prądu w tym źródle. Po wstępnym pomierzeniu baterii stwierdziłem że istnieje duża szansa na zamontowanie w oryginalnej baterii trzech sztuk baterii Li-Pol oraz układu do ładowania wraz z balanserem. Pewną trudność może sprawić rozbiórka oryginalnego pakietu bo jest on zgrzany. Na początku planowałem rozciąć piłką włoskową pakiet i później go skleić. Finalnie baterię rozebrał mój Kolega bez cięcia. Do otwarcia baterii używał płaskiego malutkiego dłuta. Wystarczyło z boku wsunąć dłuto i lekko podnieść górna płytkę i bateria się rozkleiła. Taka metoda jest lepsza od cięcia bo łatwiej później było skleić obudowę i nie brakowało materiału jak by to miało miejsce przy cięciu. Projekt powstał na bazie poniższego schematu.
    Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R

W pierwszej wersji płytki umieściłem cały powyższy schemat na małej płytce którą razem z pakietem ogniw umieściłem w oryginalnej obudowie baterii. Układ ten ładuje pakiet 3 ogniw a balanser pilnuje żeby ogniwa się nie przeładowały. Układ pracował poprawnie ale miałem problem z odprowadzaniem ciepła a na płytce nie było miejsca na radiator. Szukałem więc innego rozwiązania dlatego postanowiłem rozbić układ na 2 części i jedną umieścić w zasilaczu a drugą w baterii. Po demontażu zasilacza okazało się że jest w nim płytka elektroniki razem z radiatorem. Postanowiłem wykorzystać tą płytkę i na niej umieścić zasilacz. Na płytce z zasilacza umieściłem źródło prądowe oraz stabilizator napięcia. Docelowo na płytce nie montuję LM317 i rezystorów prądowych ale miejsce na te elementy zostawiłem możliwe że kiedyś z nich się skorzysta. Poniżej schemat i wygląd płytki montowanej w zasilaczu.

Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R

Napięcie wyjściowe z zasilacza wynosi 15.2V a wydajność prądowa nie przekracza 300mA. Taki prąd wyjściowy miał ten zasilacz w oryginalnej wersji gdzie ładował pakiet Ni-Cd. Poniżej fotografia nowej płytki zasilacza.

Na fotografii zasilacz w pełnej wersji z dwoma LM317 później zrezygnowałem z ograniczenia prądowego na płytce zasilacza zadanie to przejął układ źródła prądowego na płytce głównej radiotelefonu. Po zmianach w zasilaczu przyszedł czas na zmiany w układzie balansera. Po zmianach schemat balansera wygląda tak:

Na płytce zrobiło się trochę miejsca i nie mam już problemu z ciepłem. Poniżej fotografie płytki balansera umieszczonej w obudowie oryginalnej baterii oraz wygląd całego pakietu.
    Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R Modyfikacja akumulatora do YAESU FT-50R

W obudowie baterii znajduje się termik oraz bezpiecznik. Wszystkie te elementy zostawiłem w baterii, układ nie stracił na funkcjonalności. Po uruchomieniu układu całość została ponownie sklejona, podmalowana farbą i zamontowana do radiotelefonu. Bateria pracuje poprawnie, podczas testów udało mi się uzyskać ok. 30 h pracy ciągłej na odbiorze. Nie robiłem testów jak długo będzie pracował radiotelefon przy włączonym nadajniku. Czas ładowania wynosi ok. 14h. Nie mam porównania jak długo pracuje radiotelefon na oryginalnej sprawnej baterii bo takowej nie posiadałem jeśli ktoś z Kolegów używa takiego radyjka i ma sprawny akumulator to proszę podzielić się wiedzą jak długo pracuje jego radio na oryginalnej baterii. Jestem zadowolony z wykonanej zmiany, układ pracuje poprawnie, zmiana jest praktycznie niewidoczna a radio uzyskało drugie życie. Zmiana została wykonana w dwóch radiotelefonach. Na koniec mała reklama. Jeśli ktoś chciałby kupić takie radyjko proszę o kontakt, jeden radiotelefon chciałbym sprzedać.

Pozdrawiam Janusz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 29 Lip 2016 18:40
    satanistik
    Poziom 27  

Fajny pomysł ale ten balancer na stałe to trochę kiepski pomysł, zostawisz to gdzieś na miesiąc i zabije ogniwa rozładowując je do 0.