Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy 12 V, 9 Ah - na ile starcza do 3-watowego głośnika?

Wieprz123 28 Lip 2016 23:49 1065 13
  • #1 28 Lip 2016 23:49
    Wieprz123
    Poziom 1  

Na ile wystarczy akumulator żelowy 12 V, 9 Ah do 3-watowego głośnika?

0 13
  • Pomocny post
    #2 29 Lip 2016 00:13
    RometFan;p
    Poziom 26  

12V*9Ah=108Wh. 108Wh/3W= 36h. To są obliczenia czysto teoretycznie. 3 watowy głośnik, czy rozumiem że to jest jego moc maksymalna, nie pobiera przez cały czas 3W mocy. Z drugiej strony, Twój akumulator nigdy nie będzie 100% naładowany i nie będzie miał takich idealnych parametrów jak na naklejce.

0
  • #3 29 Lip 2016 00:23
    marek majchrzak
    Poziom 19  

Zakładając, że ten wzmiankowany głośnik napędza jakiś wzmacniacz to przy pełnej mocy powinien grać ok. 14 godzin.
    Oczywiście opierając się o ogólnie przyjęte normy zużycia aku (max. 80 proc. poj. znamionowej oraz sprawności wzmacniacza.

0
  • #5 29 Lip 2016 00:46
    kokapetyl
    Poziom 43  

marek majchrzak napisał:
    Zakładając, że ten wzmiankowany głośnik napędza jakiś wzmacniacz

Nie jest to przypadkiem odwrotnie :D

Dodano po 5 [minuty]:

RometFan;p napisał:
    Mógłbyś kolego wytłumaczyć w jaki sposób doszedłeś do tych 14 godzin?

Ja też tak pobieżnie policzyłem i wychodzi w przybliżeniu Twojego wyniku, ale czy wzmacniacz ma 100% sprawności ?, pewnie nie i ma straty które też trzeba brać pod uwagę.

0
  • #6 29 Lip 2016 01:00
    marek majchrzak
    Poziom 19  

Do ilu procent pojemności znamionowej można rozładować akumulator bez spadku napięcia poniżej 9.6 Volta ?
    Może ktoś mi odpowie.

0
  • #7 29 Lip 2016 01:08
    jega
    Poziom 24  

Może podarujmy wędkę zamiast rzucać ryby?

Energia, którą można uzyskać z tego akumulatora to 12V x 9Ah x 80%, zakładając sprawność 80% co jest dość optymistyczne, ale z drugiej strony przy rozładowaniu małym prądem uzyskuje się lepsze wartości, więc tu do przyjęcia.

Zatem dysponujemy energią 86,4 Wh (wygodnie pozostać przy tej jednostce).

Z drugiej strony przez "głośnik" należy rozumieć wzmacniacz akustyczny o mocy wyjściowej 3W, do którego podłączony jest głośnik. Energia pobrana przez wzmacniacz będzie równa jego mocy x czas / sprawność wzmacniacza. Problem w tym, że tej ostatniej nie znamy, a dla różnych układów może mieć bardzo różne wartości od mniej niż 50% do prawie 100%. Zatem po przekształceniu:

t = 86,4Wh x η / 3W = 28,8 h x η

Uwzględniając zakres sprawności wchodzący w grę uzyskujesz od 14 do 28 godzin.

Jednak praktyczny sens tych wyliczeń jest o tyle dyskusyjny, że przy słuchaniu muzyki, nawet jeżeli maksymalna moc w najgłośniejszych fragmentach osiąga te 3W, to średnio jest wielokrotnie mniejsza, co będzie skutkowało odpowiednim wydłużeniem czasu działania. Np. przy średnim poborze mocy 0,5W będzie to jakieś 170 godzin.

0
  • #8 29 Lip 2016 01:10
    marek majchrzak
    Poziom 19  

marek majchrzak napisał:
    Zakładając, że ten wzmiankowany głośnik napędza jakiś wzmacniacz

Przepraszam za moje przejęzyczenie .
    Chodziło mi o to, że ten głośnik JEST NAPĘDZANY Z JAKIEGOŚ WZMACNIACZA.

0
  • #9 29 Lip 2016 01:23
    kokapetyl
    Poziom 43  

marek majchrzak napisał:
    Przepraszam za moje przejęzyczenie .

Ach, nie ma za co, przecież dodałem odpowiednią "ikonkę"

0
  • #10 29 Lip 2016 12:31
    rafbid
    Poziom 31  

marek majchrzak napisał:
    Do ilu procent pojemności znamionowej można rozładować akumulator bez spadku napięcia poniżej 9.6 Volta ?
    Akumulator rozładowany do 11,8V bez obciążenia ma 0 % pojemności znamioniowej. Pod obciążeniem przy 10,5 też ma 0 % tylko nie pamiętam jakim C. Czyli nie możesz go tak głęboko rozładowywać.

0
  • #11 29 Lip 2016 17:42
    marek majchrzak
    Poziom 19  

rafbid napisał:
    Akumulator rozładowany do 11,8V bez obciążenia ma 0 % pojemności znamioniowej. Pod obciążeniem przy 10,5 też ma 0 % tylko nie pamiętam jakim C. Czyli nie możesz go tak głęboko rozładowywać.

I w tym tkwi problem. NIe wiadomo jak sprawność skuteczną/rzeczywistą obliczyć dla aku żelowego marki "no name" ,rozładowywanego prądem I (rms)max=0.25 A + 50-60 % straty na wzmacniaczu.
    Wszelkie obliczenia według wzorów nie zdadzą egzaminów

0
  • #12 30 Lip 2016 07:41
    nmos
    Poziom 20  

Dla małych prądów rozładowania, a takie są rozważane w tym przypadku, nie należy rozważać sprawności rozładowania akumulatora. Pojemność akumulatora podaje się właśnie dla rozładowania. Dobrej jakości akumulator, prawidłowo naładowany i sprawny ma 100% pojemności.

0
  • #13 31 Lip 2016 16:02
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 31 Lip 2016 16:40
    kkknc
    Poziom 42  

Brak danych do obliczenia czego kolwiek można tylko szacować z błędem mającym parę zer. 10,5 V to rozładowany akumulator. Pytanie jest przy jakim napięciu końcowym ładowania osiąga te swoje 9Ah. Dla tych co szacują to zapytam a ile to będzie pracowało przy 100W głośniku? Jak już podam że wzmacniacz będzie miał 1W i pracuje w klasie D. To coś to da. Ale teraz zamienię i zostawię ten 3W głośnik autora i dodam że będzie to pracowało że wzmacniaczem w klasie A 30W i to na 230 zasilanym przez przetwornicę. Można się na szacunki naciąć panowie, widzicie już to.

0