Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja komputera do gier

29 Lip 2016 00:10 690 17
  • Poziom 5  
    Witam może zacznę od tego jaki sprzęt posiadam teraz.
    Procesor: Amd Athlon II X4 640 3.00 GhzGHz
    RamRAM: 8,00 GbGB
    Karta graficzna Radeon Hd 7800
    Zasilacz: Niestety jeszcze jakiś badziewny
    System: win 7
    Płyta główna as-rock n68c-s ucc
    Zastanawiałem się nad kupnem innej płyty głównej, procesora oraz zasilacza ponieważ w niektórych grach (np cs go) odczuwam spadki fps oraz zaobserwowałem ze komputer dość wolno działa. Jak myślicie, jaki zestaw będzie dobry? Myślałem trochę nad jakimś używanym procesorem i5. Możecie coś doradzić? Pozdrawiam.
  • Texa Poland
  • Poziom 17  
    Na początek oczywiście zasilacz do wymiany.
    Ile masz pieniędzy na tą modernizację?
  • Moderator - Komputery Serwis
    francuz6666 napisał:
    Myślałem trochę nad jakimś używanym procesorem i5.

Do tego musiałbyś doliczyć używaną płytę główną i zależnie od pewnych czynników przesiadkę na RAM DDR4. Do Twojej obecnej płyty nie da się zamontować I5, można zamontować procesory AM3 firmy AMD, pomijając niektóre wydajniejsze modele ze względu na brak ich obsługi przez Twój model płyty głównej (dość budżetowa płyta, słaba sekcja zasilania CPU, więc procesory o wyższym TDP odpadają).
  • Texa Poland
  • Poziom 5  
    Tak,wiem że muszę zasilacz.wlasnie myślałem nad używana płytą główną i jakimś używanym procesorem.czytalem że procesory Intela są wydajniejsze od amd. jaką płytę i procesor będzie najbardziej wydajny ? Na procesor myślę że mogę wydać około 400-500 złotych.Mam jeszcze jedno pytanie jak myślicie ile fps'ow powinienem mieć na moim sprzęcie w cs go?
    W budżecie 400-500zł na procesor można kupić i3-6100, do tego tanią płytę główną, np MSI H110M PRO D, do tego 8GB RAM DDR4-2133 w jednej kości.

Można też szukać używanych procesorów I5-4xxx, płyty głównej na układzie H81 lub B85 i RAMu DDR3.
  • Poziom 5  
    Witam.Muszę zmieniać ram na ddr4? chciałbym zostawić kartę graficzną i ramy a zmienić procesor z płytą główną i do tego dołożyć nowy zasilacz. procesor chciałem kupić używany płytę główną chyba też ale jeszcze nie wiem może nową co o tym myślicie? A wracając do mojego procesora to jak myślicie ile fps powinno być np w cs go? Pozdrawiam
    Nie musisz, ale budując nowy sprzęt mógłbyś, finansowo niewiele by to kosztowało. Natomiast Skylake to platforma przejściowa jeśli chodzi o RAM, więc istnieją płyty obsługujące DDR3 i możesz takiej poszukać, o ile masz RAM DDR3 odpowiedni (najlepiej DDR3-1600 niskonapięciowy - 1.35V lub max 1.5V), a nie DDR2 (Twoja płyta obsługuje DDR2, a nie napisałeś jaki masz rodzaj pamięci.)
  • Poziom 5  
    na płycie głównej napisane jest DDR2 1066 oraz DDR3 1600 (dual channel) Z tego co pamiętam mam pamieć DDR3 8GB w dwóch kostkach? nie wiem jak to nazwać :D po 4 GB. A znajdę taką płytę główną która obsługiwała by DDR3 oraz DDR4? to w przyszłości mógłbym zmienić bo teraz troche ograniczają mnie fundusze.
    francuz6666 napisał:
    Z tego co pamiętam mam pamieć DDR3 8GB w dwóch kostkach?

Nas nie pytaj, są w Twoim komputerze. Można je rozróżnić na kilka sposobów, na przykład:
    - zobaczyć w oprogramowaniu, np CPU-z, jaki to rodzaj pamięci (lub jakimkolwiek innym diagnostycznym, AIDA, Everest, SIW, ...)
    - zobaczyć w BIOSie
    - zobaczyć na naklejce na pamięciach (będzie tam umieszczony model, na jego podstawie można znaleźć wszystkie parametry)
    - zobaczyć, w których slotach na płycie są umiejscowione (licząc od procesora, pierwsze i trzecie gniazdo to DDR2, drugie i czwarte gniazdo to DDR3). Niestety ta metoda nie mówi zupełnie nic o parametrach pamięci, więc wszystkie pozostałe sa lepsze.

Dodano po 2 [minuty]:

francuz6666 napisał:
    A znajdę taką płytę główną która obsługiwała by DDR3 oraz DDR4? to w przyszłości mógłbym zmienić bo teraz troche ograniczają mnie fundusze.

Jakieś tam istnieją, ale rzadko spotykane, w sumie nie zaprzątałbym sobie nimi głowy nawet. Wolałbym sprzedać za 100 swoje dwie pamięci i kupić nawet za 150 DDR4, ostatecznie zostawić sobie te DDR3 i szukać płyty z DDR3.
    Szkoda, że nie podałeś żadnych parametrów tych pamięci (taktowanie, opóźnienia, napięcie zasilania). Wtedy można byłoby określić, czy ta pamięć nada się do nowszego zestawu.

A co z procesorem? W jakim sensie? Masz procesor i chcesz wymienić, to już chyba było ustalone? :)
  • Poziom 5  
    dt1 napisał:
    Można też szukać używanych procesorów I5-4xxx, płyty głównej na układzie H81 lub B85 i RAMu DDR3.
    własnie który z procesorów i5 będzie najwydajniejszy i najbardziej opłacalny Waszym zdaniem.Czy bezpieczne jest kupowanie używanej płyty głównej oraz czy wszystko będzie do siebie pasować.A tak przy okazji jaki może być powód spadków fps'ów? czy to może być wina mojego athlona x4 640 3.0 GHz ? i czy chłodzenie z mojego procesora będzie pasować do innego. oraz czy np do GIGABYTE GA-H61M-S1 pasują wszystkie i5?
    francuz6666 napisał:
    własnie który z procesorów i5 będzie najwydajniejszy

Ten z najwyższym numerkiem.
    francuz6666 napisał:
    i najbardziej opłacalny

Do 500zł nie będziesz mógł szczególnie wybrzydzać, myślę że I5-4460, I5-4440, I5-4430. Jak dostaniesz I5-4590 lub I5-4570 to też dobrze.
    francuz6666 napisał:
    Czy bezpieczne jest kupowanie używanej płyty głównej

Jeśli działa to owszem, chociaż tak jak w przypadku nowego sprzętu nigdy nie wiadomo, czy nie przestanie działać za chwilę. Dobrze kupować z gwarancją. Płyty z serii 8 (H81/B85) nie są aż tak stare, najczęściej powinny mieć jeszcze końcówkę gwarancji producenta (dużo było na 3 letnich gwarancjach).
    francuz6666 napisał:
    czy wszystko będzie do siebie pasować

Jak wszystko poprawnie dobierzesz to będzie pasować. Jak kupisz procesor pasujący do innego gniazda niż ma płyta albo pamięci innego typu niż płyta obsługuje to nie będzie to działać. To chyba dosyć logiczne i oczywiste.
    francuz6666 napisał:
    jaki może być powód spadków fps'ów?

Powodów może być dużo, można byłoby o tym krótką książkę napisać (albo co najmniej długi referat). Między innymi można spróbować zacząć od przegrzewania się komponentów, braku wydajności komponentów, zasyfienia komputera niepotrzebnym oprogramowaniem, usterek sprzętu...
    francuz6666 napisał:
    czy to może być wina mojego athlona x4 640 3.0 GHz

Może, nie musi, nie da się wykluczyć.
    francuz6666 napisał:
    czy chłodzenie z mojego procesora będzie pasować do innego

Będzie, ale nie każdego. Nie podałeś, jakie masz chłodzenie. Jeśli to fabryczne chłodzenie od Twojego procesora to będzie pasować generalnie do innych modeli AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+ o TDP nie większym, niż Twój obecny procesor, czyli 95W.
    francuz6666 napisał:
    czy np do GIGABYTE GA-H61M-S1 pasują wszystkie i5?

Oczywiście, że nie. Pasują tylko II i III generacji, czyli I5-2xxx, I5-3xxx, do nowszych modeli I5-3xxx może być wymagana aktualizacja BIOS. Listę obsługiwanych przez płytę procesorów znajdziesz na stronie producenta. Dla podanej przez Ciebie na przykład: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4127 (to dla rewizji 2.0, jak można się dowiedzieć ze strony producenta rewizji tej płyty jest kilka, ale obsługują te same procesory).
  • Poziom 5  
    dziękuje za "łopatologiczne" wytłumaczenie i mam jeszcze jedno pytanie wszystkie karty graficzne pasują róznych płyt głównych oraz które płyty są najmniej awaryjne? msi czy asusy czy może gigabyte?
    francuz6666 napisał:
    wszystkie karty graficzne pasują róznych płyt głównych

Biorąc uwagę sprzęt z ostatnich lat to raczej tak, przynajmniej zupełnie teoretycznie. W praktyce potrafi się zdarzyć sytuacja, że jakaś karta graficzna nie chce się uruchomić na wybranej płycie głównej. Jeśli taka sytuacja się zdarzy to najczęściej w połączeniu bardzo starej płyty z dość nową kartą graficzną. Czasem aktualizacja BIOS pomoże. Ale zwykle pasująca do płyty głównej karta PCI Express powinna zadziałać.

francuz6666 napisał:
    które płyty są najmniej awaryjne? msi czy asusy czy może gigabyte?

Bardziej niż producent ma znaczenie konstrukcja płyty i czym ją obciążysz oraz w jakich warunkach pracuje. Płyty z marną sekcją zasilania pracujące z "ciężkim" dla nich procesorem potrzebującym dużo prądu będą bardziej podatne na awarie (swojego czasu MSI na przykład było dość awaryjne jeśli chodzi o najtańsze płyty i współpracę z procesorami AMD potrzebującymi 125W - jednak droższe płyty z poprawnie dobraną sekcją zasilania procesora już nie były aż tak awaryjne).