Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WDC WD20EZRX 2TB - Zużycie dysku, jak przedłużyć żywotność ?

Gumcajs 29 Lip 2016 04:46 771 7
  • #1 29 Lip 2016 04:46
    Gumcajs
    Poziom 6  

Miałem dzisiaj problem, niby z biosem, potem niby podczas ładowania systemu tak jak by się zawiesił i PC zaczął mi piszczeć ciągłym, ale potem się uruchomił, i tak po zastanowieniu się stwierdziłem że może coś nie tak z dyskiem, wcześniej mapa była cała zielona, ale mape robiłem sektorów jakiś 4 miesiące temu, teraz wygląda ona tak:
    niżej healt:
    wszystko sprawdzane HD Tune Pro, bo na HD Tune dziwnym trafem pokazuje mi że dysk ma 2.2TB, dysk raz był na gwarancji bo był problem ten że jak wyłączyli mi prąd na wsi to hamulce nie zadziałały od igły i 300gb było zrysowane z końca, gdzie po gwarancji potem miałem zonk jak sprawdzałem go HD Tune że naglę mu się miejsce jak by powiększyło, no ale mniejsza z tym

pytanie co do mapy, czy te żółte i pomarańczowe pola da się jakoś usunąć, w sensie albo zminimalizować albo zrobić by było zielone, myślałem nad zerowaniem, bo obstawiam że może to być jakiś logiczny problem że tak to wygląda (no nie napiszę błąd) po healcie wygląda że dysk będzie jeszcze sporo czasu żył, w sumie rok minął jak wrócił z gwarancji a tak to kupowany 3 lata temu, dlatego takie pytanie, jeszcze mam do innego dysku pytanie, healt tego dysku wygląda tak:
    jest to rozmontowany dysk przenośny, i czasami się zastanawiam czy ta temperatura to nie jakieś przegięcie, bo dysk żyje, i chodzi dobrze, lecz czy jak nie patrzeć na ten healt, nie można powiedzieć że powinien być już martwy ?

a i czy ktoś był by w stanie wyjaśnić mi wszystkie te rubryki z healta, bo tłumaczenie tego nie zawsze jest dobre, kilka sam wiem co oznacza, ale to co nie wiedziałem sprawdzałem i tłumaczenie tego raczej dene jest jak nawet na wujka google

0 7
  • Pomocny post
    #2 29 Lip 2016 08:14
    wiessiek
    Poziom 10  

Cześć
    co do drugiego dysku wg Wiki i cdinfo parametr zaznaczony na czerwono dotyczy tylko dysków Western Digital. Zatem ponieważ odczytujesz wartość dla Seagate raczej nie wiele ona wnosi. W drugim linku masz też wyjaśnienie wszystkich znaczników S.M.A.R.T.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 29 Lip 2016 08:24
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Interpretując SMART:
    - w dysku WD SMART nie komunikuje niczego niepokojącego.
    By powiedzieć coś więcej odnośnie kondycji dysku, musiał byś wykonać skan powierzchni z czasami dostępu do sektorów za pomocą MHDD =>
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    Po wykonaniu, zrób zdjęcie i zamieść tutaj.

Dysk "ST" wg. HDtune posiada relokowane sektory i nadaje się do utylizacji.
    Nie trzymaj na nim ważnych danych.
    Jednak że tutaj by być pewnym na 100% co do tego, potrzebny byłby SMART z CDI =>
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

0
  • #4 29 Lip 2016 15:48
    Gumcajs
    Poziom 6  

RADU23 napisał:
    Interpretując SMART:
    - w dysku WD SMART nie komunikuje niczego niepokojącego.
    By powiedzieć coś więcej odnośnie kondycji dysku, musiał byś wykonać skan powierzchni z czasami dostępu do sektorów za pomocą MHDD =>
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    Po wykonaniu, zrób zdjęcie i zamieść tutaj.

tego smarta odpalę mu w nocy tylko zbootuje pendriva, w sumie w HD Tune też mogę zrobić takie coś, ale myślę że fakty lepiej z biosu, więc później to wykonam

RADU23 napisał:
    Dysk "ST" wg. HDtune posiada relokowane sektory i nadaje się do utylizacji.
    Nie trzymaj na nim ważnych danych.
    Jednak że tutaj by być pewnym na 100% co do tego, potrzebny byłby SMART z CDI =>
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

Nie no raczej ten dysk ma 6 lat albo i więcej więc wiem by już na nim nic nie trzymać ważnego, ale kondycja jego mapy jest bardzo dobra, więc raczej pożyje ile jeszcze może, puki co chodzi więc jest okej.
    ale zaraz możliwe że mu SMARTa zrobię CDI i WDC też i to zamieszczę, i później też zamieszczę skan mapy z dostępności

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

tutaj screeny z CDI:
    ST:
    WDC:

Później wrzucę mapy odczytu

Edit. Dodaję informacje przesłane przez autora tematu przez PW, od takich rzeczy jest forum.
    master-007

skan MHDD:
    WDC:
    ST(seagate):

w MHDD widać co innego względem WDC niż to co mi HD Tune pokazał, więc sam widzę że martwić się nie ma czym, ale i tak mu zrobię raczej zerowanie jeżeli z wypłaty jak dostane i starczy mi na drugi dysk 2TB.
    Co do ST to jeszcze tragedii nie ma, ale i tak tam mało ważne rzeczy trzymam, więc jak stracę je to płakać nie będę, więc niech żyje puki co.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Lip 2016 21:04
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

SMART z CDI potwierdza to co powiedziałem powyżej.
    WD ok, ST ma relokowane sektory (zalecana utylizacja). A co z nim zrobisz i co na nim będziesz trzymał, twoja sprawa ;-)

0
  • #6 30 Lip 2016 20:34
    Gumcajs
    Poziom 6  

Radus a tak się zapytam, słyszałem że dyski jak są nowe, albo jakiś czasu używane i są 100% dobre że nie ma problemu, to że niby nie można robić zerowania, bo niby można rozwalić dysk, co do tego moim zdaniem to jakiś mit bujdy, dla tego się tak zapytam, czy usprawnić da radę zerowaniem ?, albo głęboki formaty ?, bo myślę że nawet zerowanie dyskowi jak już nie zaszkodzi, a wręcz no bardziej lepsze od głębokiego formatu to jest, tym bardziej wyzerowana mapa (chodzi mi o lokacje plików itd.) jak i też rozmagnesowanie talerzy chyba wtedy wystąpi, więc też lżej dla dysku, tak jeszcze na to wypowiedzi poczekam i zamknę temat, dopinka za pomoc już wędruje.

0
  • Pomocny post
    #7 31 Lip 2016 12:20
    ZDV12
    Poziom 14  

Gumcajs napisał:
    dyski jak są nowe, albo jakiś czasu używane i są 100% dobre że nie ma problemu, to że niby nie można robić zerowania, bo niby można rozwalić dysk

Nieprawda, dysk może być wyzerowany, gdy wymagają tego problemy z dostępem do sektorów. Jeżeli dysk jest 100% sprawny zerowanie dysku nie ma sensu, ale i mu nie zaszkodzi.

Gumcajs napisał:
    czy usprawnić da radę zerowaniem ?

Twojego Seagate? Nie.

Gumcajs napisał:
    albo głęboki formaty ?, bo myślę że nawet zerowanie dyskowi jak już nie zaszkodzi, a wręcz no bardziej lepsze od głębokiego formatu to jest, tym bardziej wyzerowana mapa (chodzi mi o lokacje plików itd.) jak i też rozmagnesowanie talerzy chyba wtedy wystąpi,

Nie wiem co tu napisałeś. Nie ma czegoś takiego jak głęboki format. Generalnie formatowanie dysku to przygotowanie systemu plików. Ma niewiele wspólnego z uleczaniem sektorów, które mają problem z dostępem. A jak rozmagnesujesz talerze (choć nie wiem jak chcesz to zrobić) to już nie uruchomisz dysku, bo uszkodzisz SA.

0
  • #8 31 Lip 2016 18:39
    Gumcajs
    Poziom 6  

dziękować za pomoc i wyjaśnienie

0