Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica 3f 8kW - automatyczna regulacja napięcia

29 Jul 2016 13:01 1779 16
 • Level 8  
  Projektuję układ automatycznej regulacji napięcia do prądnicy trójfazowej która ma pracować jako zasilanie awaryjne w przypadku braku zasilania i tak się zastanawiam skąd właściwie powinienem brać sygnał do wzmacniacza błędu, a opcje jakie mi przychodzą na myśl są dwie:
  - z jednej z faz - problem: gdy obciążymy pozostałe fazy napięcie na nich spadnie a na tej regulowanej pozostanie takie samo, tudzież obciążając mierzoną fazę napięcie na niej pozostanie takie samo a na pozostałych napięcie wzrośnie.
  - sumować sygnał ze wszystkich trzech faz - problem: przy obciążeniu jednej z faz napięcie na niej spadnie a na pozostałych dwóch wzrośnie dając w sumie podobną wartość (odniesienia).

  Wiem, że fazy obciążać powinno się w miarę równomiernie, ale różnie to bywa więc chciałbym dowiedzieć się któro z rozwiązań będzie najkorzystniejsze, bardzo bym nie chciał aby któraś z faz przekroczyła napięcie przy którym spalą się diody w prostowniku jakiejś chińskiej przetwornicy lub czegoś podobnego.

  Przy prądnicy takiej mocy jakiego rzędu mogą być to różnice?
  Dodam, że nie planuję korzystać z mocy większej niż 4kW więc do wartości krytycznych prądnica powinna mieć bardzo daleko.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 18  
  Witam a nie prościej zastosować transformator trójfazowy 3x400V na wejściu, a na wyjściu 1x230V?
  Mamy wtedy całą moc prądnicy z trzech faz na jednej fazie 230V bez asymetrii między fazami i 400V gniazdko siłowe.
  Ja tak buduję tylko że ja nie mam szafy sterującej tylko ten trafo 3x400V na 1x230V dla prądnicy GCe 42b 8kW 3x400V, wzbudzenie 52V/8A.
  Wtedy sygnał wystarczy z jednej dowolnej fazy brać.
  Pozdrawiam
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 18  
  Witam serdecznie wszystkich tutaj obecnych i byłych i gości oraz moderatora. Wiem że temat stary ale tu jestem i temat nie zamknięty ale też nie dokończony i jest ktoś co zna się na tym jakie części kupić i zbudować AVG dtr regulator napiecia i prądu automatyczne wykrywanie wszystkiego z prądem i napieciem... Bo jak nie to będę musiał założyć nowy temat. A jest już to po co zaśmiecać... Forum jak jest odpowiednia już... Pozdrawiam i podbijamy temat.
 • Level 13  
  W starych agregatach stosowano transformatory na napięcie znamionowe prądnicy np. 3x400V/52V (lub trzy jednofazowe ze szczelinami rozpraszającymi ) z dodatkowym uzwojeniem szeregowym (prądowym jak w przekładniku) wzmacniającym strumień w rdzeniu trafo co podnosiło proporcjonalnie napięcie do wzrostu prądu obciążenia.Stabilizacja na poziomie 5% działa. Trzeba pamiętać również że obciążenie to zmiana momentu obrotowego na wale więc tu też trzeba stabilizować obroty dla 50Hz.
  Posiadam takie coś "Генератор бензиновый АБ-8-Т/400 (электростанция) 8 кВт ( 9,6 кВа)" oraz PAB 4 i jest podobnie zrealizowane. Poszukaj
 • Level 18  
  Witam co to za książka jest z tym schematem?
  Podaj autora i tytuł książki.
  Są różne nazwy i jak się nazywa transformator oznaczone czerwoną kreska na schemacie jako TS?
  Bo drugi to jest dławik. A możecie mi podać jakieś dane do budowy tego TS?
  Jak samemu zrobić zbudować nawinąć ile zwojów na jaką kolumnę średnicy?
  Blachy mam transformatorowe...tyle że brak jest albo dziwna rama była bo ciężko układa się.
  Albo kupić?
  W tym TS są trzy uzwojenia na każdej kolumnie...
  Co one oznaczają?
  Jedna cewka jest od prądu dla podbijania napiecia pod obciążeniem agregatu.
  Druga cewka dla zasilania wzbudnicy.
  A trzecia cewka do czego służy?
  Zasilanie transformatora poprzez dławiki?

  To ciężko będzie znaleźć takie transformatory.

  Bo mam jeden trójfazowy bydle ale zachowam dla siebie. A byłby idealny do startera rozruchu i UPS przetwornica napiecia... A może falownik...
  Na razie służy do innego celu. Taki złom nic nie ważne nie warte. Wyjątkowo mało miedzi ma. Że szkoda na złom dawać. Przewijać też szkoda. Bo to jest taki fabrycznie zbudowany model. No taki sentyment mam do paru rzeczy.

  Po czym poznać że pradnica jest sprawna? Albo wirnik? Już 10lat mija od uratowania na zlomie do teraz siedzi dalej nie w użyciu. Bo regulator napiecia i prądu automatyczne brakuje. I ratujcie mnie proszę. Bo jak nie to będę musiał poszukać nad większą pradnica kupić a ten porzucić. Bo moc mała jest jak dla mnie na potrzeby własne ogrzewanie domu. Myślę gdzie tanio jest obciążony w kW na godziny parę codziennie w razie awarii sieci. Okres zimowy. Bo letni jest spoko wystarczy mały rozmiar mocy. Zima już brakuje mocy. 5 grzalek to już po mocy. A czajnik gdzie? Grzałka do ogrzewania domu dwa pokoje i ganek przedpokój kuchnia pralnia i łazienka i prysznic. To wszystko na raz grzeje. Albo super wkład kominkowy do pieca centralnego ogrzewania...
 • Level 18  
  Elekstryk... witam pomożesz mi z prądnica jak to jest,? Co to jest za książka? Podalbys mi tytuł i autor książki? Bo kocham takie książki... Proszę.
 • Level 29  
  Trzeba zadać pytanie czy warto robić jakąkolwiek korekcję napięcia??
  Co będzie zasilane, możliwe że lepiej to wyprostować i dać inwerter.
 • Level 28  
  M.Falkiewicz K.Zienkiewicz "Poradnik elektryka wojskowego". Nawet zdjęcie moje :D
 • Level 18  
  Inkwizycja... Bardzo ale to bardzo mocno dziękuję za podanie autora i tytuł książki. Co jest dla mnie bardzo pomocne. I lubię książki. Takie tematy... Masz może jeszcze jakieś inne tematy o elektryce elektrownia jakąkolwiek o prądnicach? Dziękuję bardzo.
  Co do pomiaru i prostownik potem inwerter to nie bardzo wiem jak to jest. Rozwiń temat jak to widzisz. Ja na prądnicy po alternatorów i te stare Stara potem agregatu czy amerykanka tych wolnoobrotowych bym prostował i inwerter dał albo pod akumulator i przetwornicy falowniki czy UPS APC i inne. Albo inaczej troszeczkę bez prostowania dac AC na transformatory i podniesienie poziomu napięcia i z tego czerpać moce...
 • Level 28  
  Jaspi85 jeśli załapiesz podstawy to reszta kwestią wykonania. Na początek polecam:
  Z.Stein "Maszyny elektryczne" (zawodówka), później w celu pogłębienia wiedzy A.Plamitzer "Maszyny elektryczne" (studia). :D
 • Level 29  
  Widzę że koledzy za wszelką cenę chcą zrobić drogo (nawet kupując trafa z demobilu).
  Nie lepiej inwerter z PWM i dodatkowo będzie i stabilny i utrzyma częstotliwość.
  Oszczędzi też trochę paliwa jak nie potrzebujemy całej mocy. Może chodzić na mniejszych obrotach przy tej samej częstotliwości 50 Hz.
  Trochę więcej też da przy zwiększeniu obrotów. Trochę nie oznacza 20 kW.
 • Level 18  
  Trojan witam. To ma być idiotoodporne na różne warunki i metody podłączania urządzeń. Jak to bywa na budowie nikt się nie przejmuje agregatem i jadą ile wlezie. Przy tym oceniają właściwości fizyczne i mocy agregatu ile wydaje na jednym fazie... Znając inne podróbki aluminium pradnica wirnika i stojana nawinięte. Że średnica zdecydowanie za mała jest... Moc zawyżona i klient potem beczy przeklina na matkę babkę teściowa swoją że zabije tego h... Co sprzedał zloma... Reszta tutaj jest taki temat. I synchrony czy ssynchrony... Kosiarka elektryczna pod agregat serwis odmowa z winy klienta... No różne historie są i dlatego ja się zabezpieczam od razu. W jednym miejscu się nie zabezpiecze ja. Przedłużacze siłowe i tam na końcu zaczną rozdzielać fazy... Tutaj elektronika by musiala by być. Analiza prądu symetria obciążenia. i wyzwalać Styczniki. Dlatego ja chciałem zbudować regulator napiecia i prądu metoda magnetyczny ferrorezonansowe czy inaczej. Mam zwykły transformator trojfazy i dowinac cewka i komplet będzie. Dławiki są.
 • Level 29  
  Jak to ma być idioto-odporne to mam 50 kW na silniku 4ct107 Leyland.
  I to jest naprawdę idioto-odporne to się do tego znakomicie nadaje bo na budowie nie ma jak go przeciążyć.
  A to że to jest ponad tonę żelastwa i osobowe auto tego nie pociągnie?.
 • Level 18  
  Ciesz się panie tym co masz.
  To są naprawdę skarby na dzisiejsze czasy.
  Wiem co piszę i widzę w sklepie i na jarmarku i u cyganów same złomy...
  W internecie trudno jest prześwietlić towar po zdjęciu.
  Nie trudno przeciążyć... I asymetria trojfazy dopuszczalne jest do max 30%... Więc moc na jednej fazie przypada około 17 kW normalny podział a prawdziwy to jest 12-15kW a asymetria to do 15 kW... w tym jest jeszcze 80% mocy pradnicy obciążenia 40kW. Trzeba odróżniać mocy jednej fazy a siły trójfaza całej. Tego nie da się przeskoczyć ominąć... Ani wariować tutaj nie ma sensu. A korzystać z umiarem. Ja cieszę się z pab2 i 4 oraz pad 10 i żadnej Chiny. Mam honda 7000 jako zgrabny model lekkie. Szału nie ma bo aluminium pradnica. Kupiłem na zlomie do edukacji. Dlatego mam China. Wyjątkowo.
  Ciężko jest mi uzupełnienie materiału i wykonania zrobić. Z drugiej strony sieć się dość poprawiła. W tym roku jeszcze 8dni i będzie rok równy bez awarii i przerwy w dostawie energii elektrycznej do domu. A awarie do tyłu lata temu to dawało we znaki. Teraz to mi się tak nie spieszy ale warto mieć zrobione zbudowane Cokolwiek bo można czasem pomoc komuś.
 • Level 29  
  PAD 8 przeciążyłeś kiedykolwiek? Przy 15 kW szedł bez problemów.
  Jaki silnik? NRD 4 cylindrowy w układzie V chłodzony powietrzem czy C 330?
  Mniejsze były trochę mniej udane a ten radziecki silnik to już całkiem alkoholik tyle pił z baku.
 • Level 18  
  Nie przeciazalem z troską o pradnice. Bo takie pradnice to są skarby. Nie to co China. Ale u mnie wychodzi po 2,66 kW na fazę albo cała moc 10kW siła. Asymetryczne obciążenia ma 2400W no i moc pradnicy 85% 6800W . Tylko jeden czajnik i po mocy. Reszta domu co dalej? Ale lepiej mieć 200kW pradnica i spokojnie obciążenia zasilania mają. Do 100kW spokojnie. A dalej to nie wiem jak to jest. Ja na dom potrzebuje 100kW mocy prądu. Zima farelka grzałki. Cały dom dać w grzałki i mocy się nazbierało. Spokojnie jest dobrze. No i układ 3f na 1f daje cała moc z siły na jednej fazie.
  Mocy ma i biorę cały moc. Symetryczne obciążenia.
  No i co to jest czajnik elektryczny a gdzie reszta domu? A do tego jeszcze nie podłączysz czajnik elektryczny i odkurzacz oraz suszarka do włosów czy piekarnik elektryczny jak byś nie kombinował i pilnował i myślał na bieżąco co ile mocy jest obecnie. A to już nie jest takie fajne... Ciągle trzeba myśleć co z czym można włączyć.... Już byłem w takim domu ze starą instalacja elektryczna i malutkie bezpieczniki... Czajnik piekarnik frytkownica suszarka. Lampa wisząca... Żarówki jeszcze żarowe. Potem później doszło świetlówki i LED. Jak coś dwa naraz włączysz to bum po prądzie. Bezpieczniki poszły. U mnie dom starego typu i instalacja elektryczna jest na jednej fazie wszystko. Dopiero ja rozdział zrobiłem światła osobno i gniazda osobno bezpieczniki i to na każdy pokój przypada po dwa eski. Projekt domu z prądem elektrycznym nie skończony. Skrzynka bezpieczników trzeba kupić i 22szt. Wszystkie pokoje pomieszczenia i zewnątrz budynku gniazda i światło.