Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

I ty zostaniesz webdesignerem - how to?

piotrek____ 29 Lip 2016 13:26 1287 4
 • #1 29 Lip 2016 13:26
  piotrek____
  Poziom 6  

  Pytanie z cyklu "jaki język programowania wybrać", ale bardziej konkretne. Zajmuję się od paru lat, w rosnącym stopniu tworzeniem stron www. Głównie przy pomocy Wordpressa, ale też zdarzyło się przy pomocy Materialize CSS, a dawniej - na topornym builderze online wix.com
  I im więcej stron robię, tym bardziej nie wiem w którą stronę się specjalizować.

  Niby wszyscy przesiadają się na Wordpressa (dla mnie super!), ale czy faktycznie w niego inwestować? Jeśli tak, to w co? Dążyć do opanowania wszystkich niuansów CSS? Może zacząć się uczyć PHP? JS? Rzucić to wszystko i oprzeć się na builderach w ramach Wordpressa? Są coraz lepsze, coraz ładniejsze i szybsze...

  Co polecacie? Jaką przyszłość przewidujecie dla tej branży? Niedługo ktoś przygotuje Worda dla stron www i każdy będzie sobie sam składał strony? Czy pracować "u podstaw", uczyć się języków programowania na potrzeby webowe i liczyć, że akurat ten mój będzie dalej użyteczny za 3 lata? I - jeśli tak - to który będzie?

  0 4
 • #2 29 Lip 2016 15:19
  D214d3k
  Poziom 39  

  Moim skromnym zdaniem..
  Rób na gotowcach niedługo wypchnie Cię z rynku jakiś gimnazjalista :).
  Zrób HTML + CSS akapit tekstu a potem w czymś innym i sprawdź wagę kodu, transfer. Proste że są sytuacje kiedy trzeba zrobić szybko coś trywialnie prostego i za pół darmo na serwer bez opłaty za transfer. Tylko gdybyś kiedyś zaczął od podstaw dziś byś sobie sam takie Wordpresy pisał. HTML + CSS zawsze się przyda chociażby po to by "nie wyciągać kombajnu" do ścięcia 4 kłosów. Biblioteki jak najbardziej. JS czy coś ze zbiorów nadrzędnych dla JS też. Jak się zna JS PHP przychodzi bardzo łatwo. Jak się zna PHP wszystko przychodzi łatwiej.

  1
 • #3 01 Sie 2016 09:47
  piotrek____
  Poziom 6  

  Hm, dzięki. Niby to jasne, ale w takim razie uczyć się wszystkiego ;)
  A kolejność jaka? HTML -> CSS -> JS -> PHP ?

  0
 • #4 01 Sie 2016 10:42
  D214d3k
  Poziom 39  

  HTML + CSS jednocześnie ale z rozdzieleniem na pliki. Potem pewno się wyjaśni czy bardziej potrzebne dynamiczne serwisy w oparciu o bazy czy uatrakcyjnienie wizualne. Tylko znajdź jakiś świeży kurs żebyś nie nauczył się archaicznych rozwiązań które znać trzeba ale stosować nie. http://www.w3schools.com baza wiedzy.
  https://jigsaw.w3.org/css-validator/ profesor poprawiający błędy :).

  0
 • #5 01 Sie 2016 22:09
  kradam
  Poziom 14  

  Jeśli pytasz o branże "tworzenie stron" to tu nie ma się nad czym zastanawiać, tak jak napisałeś panuje WP. Żeby go stosować musisz znać HTML + na jakimś tam poziomie CSS+PHP+JS. Prędzej czy później zajdzie potrzeba napisania jakiegoś hooka czy czegoś w JS. Nawet jeśli coś tu się będzie zmieniać, to nie tak szybko, nie zmarnujesz czasu poznając te podstawy.
  Tylko ten rynek jest w Polsce zepsuty. Jest mnóstwo osób stawiających stronki poniżej płacy minimalnej często z jakością odpowiadającą kosztom.
  Czym innym są plikacje internetowe z prawdziwego zdarzenia, gdzie obecnie robi się tzw. Single Page Apps. Z frameworkami JS np. Angular po stronie frontendu i czymś po stronie backendu.

  0
  Szukaj w 5mln produktów