Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt na YouTube chłodzenia wodnego do komputera PC (peltier)

29 Lip 2016 14:02 1266 4
  • Poziom 8  
    Witam

Jestem twórcą kanału youtube
    Link

Planem następnego projektu jest chłodnica obiegu wody w komputerach PC na układach peltiera.
    Układ będzie posiadał dwa obiegi wody:
    -Obieg zamknięty: CPU, GPU i pelltier - liczę a uzyskanie temperatur ujemnych.
    - obieg otwarty podłączenie np do kranu z wodą jako chłodzenie peltiera.

Niestety jestem kompletny "beton" jeśli chodzi o elektronikę, a w tym przypadku chyba elektrykę i postanowiłem zwrócić się do szanownego gremium z prośbą o pomoc.

Projekt:
    Projekt na YouTube chłodzenia wodnego do komputera PC (peltier) Projekt na YouTube chłodzenia wodnego do komputera PC (peltier)

Chłodnica oparta będzie na układach TEC1 12715 - sztuk 10. (QCmax (Watts): 150.2) - max wydajność chłodzenia
    przy:
    Umax (Voltage): 16
    Imax (amps): 15

Czyli 150x10=1500 W !!! :) (tak wiem są waty miary w standardzie "SI" i w standardzie "PRC" - "People's Republic of China" :D )
    Przykładowa specyfikacja ukladu:
    Link

Zasilanie:
    Z racji że cała zabawka będzie chciała dużo prądu, a mam ograniczony budżet, oraz z racji że jest to w tematyce komputerowej postanowiłem zaadoptować zasilacz do serwera o mocy znamionowej 2500W.
    Model: Cisco WS-CAC-2500W V01 34-1535-05 2500W
    Czy łatwo można go uruchomić? Czy ktoś się tego podejmie?
    Czy znacie jakąś inną opcje dostania taniego źródła prądu do takiego projektu??

Na tabliczce parametry:
    42v-55,5A
    12v- 10A
    5v- 5A
    3.3V 15A

informacja dodatkowa - 12v i 5V łącznie dają 10A max

Podłączenie:
    1. Pod szynę 42V - 3 zestawy połączone równolegle po 3 ogniwa połączone szeregowo co daje 14V i 18.5A na ogniwo. Tak?
    2. i jedno podłączone pod 12v ???

Do symulacji projektu potrzebuję wydzieloną moc max układu.

Link

Czyli 14v x 15A ( ~ z wykresu ) x 10 daje 2100W mocy
    plus
    Dane przykładowych układów na rynku
    Intel Xeon E5-2679 v4 @ 2.50GHz - Max TDP: 200 W
    GeForce GTX 980 Ti - TDP: 250 W
    (Jakie są wzrosty wydzielanej energii przy overclockingu CPU i GPU? )

plus inne układy

co daje 3000W do wydalenia z układu. :)

Proszę o sprawdzenie logiki myślenia.

Realizacja projektu będzie nagrana i umieszczona na kanale YouTube. Może ktoś z was zawsze marzył o tym, aby zostać aktorem i chciałby powiedzieć coś ciekawego na temat takiego projektu z perspektywy elektroniki/elektryki, to proszę na prv :)

Pozdrawiam Arek
  • Poziom 16  
    Witam.
    Ogniwa Peltiera mają kiepską sprawność. Prądu będzie to pożerać sporo, a moc chłodnicza raczej taka sobie. Może lepiej sobie je odpuścić i zamiast tego dać wymiennik ciepła? Tylko wtedy przy chłodzeniu kranówką o ujemnych temperaturach mowy niema. Jak już bardzo na nich zależy to można wykorzystać wymiennik jako parownik. Do tego sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, czynnik i jest lodóweczka :D Na 100% będzie bardziej energooszczędna niż Peltiery. Ale ujemne temperatury niosą ryzyko że na elementach w PC będzie skraplać się para z powietrza, a to jest niekorzystne.
    Takie są moje przemyślenia na ten temat.
  • Poziom 24  
    W tych ogniwach (pompa ciepła) trudno mówić o sprawności wprost (zależy od punktu obserwacji). Dajesz 100W mocy elektrycznej, pobierasz 100W ciepła z zimnej strony, oddajesz 200W ciepła na gorącej stronie. Ogniwo Peltiera, to szereg złączy PN, więc należy zasilać go regulując prąd (do maksymalnych wartości prądu i napięcia). Ważne, aby nie przekraczać tych 70 stopni na stronie gorącej złączy półprzewodnikowych, bo się po prostu stopią. Występuje dodatkowe niebezpieczeństwo zamarznięcia wody w układzie w przypadku awarii pompy. Jeszcze jedno niebezpieczeństwo: stosując odpowiedni płyn chłodniczy (chcesz ujemne temperatury) na pewno przekroczysz punkt rosy i po wężach, blokach miedzianych, będzie spływać skraplająca się woda z powietrza.
  • Poziom 8  
    Na 100% będzie bardziej energooszczędna niż Peltiery.[/quote] - kwestia opłacalności nie jest brana pod uwagę. Ma być to ciekawy film głównie dla pokazania procesu projektowania, obliczeń, wykonania (cnc) i szukania pomocy np. na forach jak to.

OK to co wiem na temat:

Cytat:
    Ogniwa Peltiera mają kiepską sprawność.

Z tego co przeczytałem na formum to spokojnie uzyskują 50% plus.
    kwestia jest taka aby była jak najmniejsza różnica temperatur pomiędzy stronami układu.

Cytat:
    Występuje dodatkowe niebezpieczeństwo zamarznięcia wody w układzie w przypadku awarii pompy.
    - użyję chłodziwa do samochodów albo polecę po całości i zaleje spirytusikiem :)

Cytat:
    na pewno przekroczysz punkt rosy i po wężach, blokach miedzianych, będzie spływać skraplająca się woda z powietrza.
    - Cały projekt docelowo będzie zamknięty w hermetycznej obudowie wykonanej z 3-warstwowego szkła okiennego ( izolacja) a wnętrze będzie wypełnione helem !!!!

przewodność cieplna:
    powietrze .0257 W/(mK)
    hel .1513 W/(mK)
    olej .173 W/(mK)
    woda .588 W/(mK).

I nie dosyć, że kwestia skraplania rozwiązana to mam zamiar docelowo zamrozić cały komputer . :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Jako fachowcy od elektroniki macie na pewno jakieś narzędzia przynajmniej do przybliżonego określenia/ za symulowania takiego scenariusza.

Nikt nie podejmie się podania jakiś liczb?

Pozdrawiam Arek
  • Poziom 8  
    Witam

Mimo dużego sceptycyzmu z waszej strony postanowiłem mimo wszystko pokusić się o wykonanie w/w projektu.

Projekt na YouTube chłodzenia wodnego do komputera PC (peltier) Projekt na YouTube chłodzenia wodnego do komputera PC (peltier)

Części chłodzące układy peltiera.
    Do wycięcia zostało użebrowanie, oraz pokrywy tych elementów.

Pozdrawiam
    Arek