Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz 24v 4a - uszkodzony zasilacz. zmiana klucza

29 Lip 2016 17:00 1755 5
  • Poziom 21  
    Witam serdecznie. Miałem zasilacz o masie 80 gram 2,85V, 5A. Prawie 150 W! Malutki, zgrabniutki, którym ładowałem pakiet akumulatorów LiFePO4. Zasilacz działał rok. Przerobiłem go z 24V, zmieniając rezystancję w dzielniku napięcia. Otóż kilka dni temu pomyliłem kleje i zamiast polimerem hybrydowym, spód zasilacza posmarowałem klejem typu fix all. Wszystko żeby wyrównać przed włożeniem w rękaw termokurczliwy. Potem całość włożyłem w rękaw i skurczyłem. Po dobie podłączyłem zasilacz i padł. Fix All jak się możecie domyślać jest na bazie wody kranówy i przewodzi prąd. Po wyczyszczeniu idealnym sprawdziłem klucz, był tam zwarty FET K6A60D. Po zmianie zasilacz działa, ale ma dokładnie połowę mocy. Przy poborze 4A napięcie spada do ok. 19v. Przy 28v ma 2,28 A. Niby jestem w stanie szybko zrobić jeszcze jeden taki, ale nie wiem gdzie szukać przyczyny? Domyślam się ze sprzężenie zwrotne? Transoptor? Czy może ktoś miał podobny przypadek?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Miałem zasilacz o masie 80 gram 2,85V, 5A. Prawie 150 W!

Czy aby na pewno miał taką moc?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 30  
    Ala009 napisał:
    Czy aby na pewno miał taką moc?

Tak ,pewnie PMPO :D
    Przecinek pewnie za wcześnie wstawiony został.
    Jeżeli transoptor sterował bramką to pewnie też go trafiło.
  • Poziom 24  
    Tak, 2,85V*5A=150W :D

Zrób zdjęcie tego cuda techniki. Jaki układ scalony steruje tym kluczem?
  • Poziom 21  
    Tak. Ja go troszkę dożebrowałem i wstawiłem mały wiatraczek. Dlatego ten rękaw termokurczliwy. Sprawdzałem miernikiem whiteenergy po stronie pierwotnej i licznikiem w po wtórnej. Oryginalnie dawał 96W. Po dodaniu i uksztaltowaniu blachy alu 130W w stanie ustalonym. Przy wiatraku dawał prawie 150w. 5A 28,5v

Dodano po 25 [minuty]:

W poście pierwszym jest błąd. Pisze ze smartphone. W tyg. go zrobię i wyśle zdjęcia. Jestem już w drodze w autobusie... Mam jeszcze dwa zasilacze na wsad 24v 4a @ 28,5 5A. Robi mi je chińczyk z Foxconna po godzinach. Dobiera schottky o spadku 0,45V na możliwe niskie napięcie przebicia. Klucze tez solidne Rds <1 ohm często 0,75. Choć bez chłodzenia automatycznie moc maleje do tych niespełna 130W. Ładuje tym 8x40152 lifepo4 do roweru w torebce. 15 Ah 28,5v. Jest tak lekki i mały, że trudno uwierzyć. Sprawność 92%
  • Poziom 21  
    Temat zamykam, nie dostałem prawidłowej odpowiedzi, ale napiszę w czym rzecz. Winny był rezystor niskoohmowy po stronie pierwotnej, który się częściowo przy zwarciu utlenił czy też odparował. Jego rezystancję wynoszą w zależności od konstrukcji od ułamkach ohma, do kilku ohm i ustalają ograniczenia prądowe zasilacza. Po naprawie i zgłębieniu tematu, doboru dobrej jakości i nie przewymiarowanych napięciowo półprzewodników udało mi się zbudować zasilacz o masie 168 g. i mocy 300VA, (28,5V 10A). Przy napięciu w domu 236V ~ sprawność to aż 95%, przy 115 v 89%. Pomiar sprawności robiłem dobrej jakości watometrem DC i cyfrowym miernikiem energii. Jeżeli kogoś by interesowało, mogę nagrać film w trakcie ładowania z pomiarami i wystawić na youtube.
    Dziękuję i pozdrawiam, Marek