Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EAH55500 HD (nie silent) - Podkręcenie karty graficznej - da się mocniej? + COŚ

Kraniec_Internetów 29 Lip 2016 17:31 960 1
  • #1 29 Lip 2016 17:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Witajcie.
    Specyfikacja PC:

Spoiler:
    Zasilacz Chieftec GPS500A8
    Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2,4GHz (OC 2,8 GHz)
    Płyta główna P5KPL
    RAM 2x Kingston DDR2 2GB 667 MHz
    Karta graficzna ATI Radeon HD EAH5550 Series 1GB DDR3. (OC: GPU 715MHz; Memory 1040 MHz)
    Dysk ST1000DM003
    Cooler CPU Fortis 2 XE1226
    Śmieciowa obudowa z wentylatorami tam gdzie się da i gdzie się nie da też

Ponieważ komputer jest dość słaby, a ja lubię wykorzystywać sprzęt na maxa postanowiłem podkręcić go do granic możliwości i stabilności.O ile osiągnięcie granicy OC przy CPU nie było trudne, to z kartą graficzną mam problem.
    Podkręciłem ją jak widać w specyfikacji tzn:
    GPU 550->715 MHz
    Memory 800->1040 MHz
    Karta osiąga w stresie maksymalnie 60*C, artefaktów brak. I to jest moment w którym... skończyły mi się suwaczki :)
    EAH55500 HD (nie silent) - Podkręcenie karty graficznej - da się mocniej? + COŚ
    Mam włączone "Extend unoffician OC limits". Podsumowując - z MSI Afterburner więcej nie wycisnę. Próbowałem kilku innych programów - możliwości OC takie same.
    Boję się podkręcać przez zmianę BIOSu karty.
    Znacie może program, którym ustawię wyższe wartości taktowań? A może jakiś sposób znany tylko wtajemniczonym?
    Nie mogę zmienić napięcia GPU. Cóż... taka karta. Ale nie przeszkadza to w dalszym podkręcaniu. Karta nadal perfekcyjnie trzyma 1V na rdzeniu.
    Proszę o pomoc w przerobieniu karty na grila.
    Chętnie wyłączyłbym też przełączanie karty w tryb 2D. Jeżeli jest to możliwe i bezpieczne.
    Karta ma oryginalne TDP 42W. Myślę, że nie przekroczy maksymalnego limitu 75W z PCI-E. Nie ma własnego zasilania, ani pól lutowniczych, żeby sobie dolutować!

I jeszcze pytanie utwierdzające mnie w przekonaniu: skoro karta działa poprawnie, i nie przegrzewa się, to nic niej nie będzie? Myślę, że tak, ale lubię dowiadywać się czegoś nowego :)

Odnoście "COŚ" z tematu. Co sądzicie o profilaktycznej zmianie kondensatorów na płycie głównej? Wyglądają w porządku, problemów z płytą nie zauważyłem, ale czy ich zmiana (ponieważ są tanie) może mi coś dać? Lutować potrafię :)
    Pozdrawiam.

EDIT: 01-08-2016
    Podkręciłem.
    GPU 550->780 MHz
    Memory 800->1120 MHz

Z jakiegoś powodu AMD CCC uznał, że wcześniejsze OC (715/1040) to stockowe wartości, i dał mi możliwość przesunięcia suwaczków bardziej. Przy większym podkręceniu GPU wyłącza się sterownik graficzny, a przy większym OC pamięci reset komputera. Czyli udało mi się dotrzeć do granicy.
    Maksymalna temperatura jaką zarejestrowałem to 93*C na rdzeniu, jednakże było to przy wyłączonym chłodzeniu komputera (mam wentylatory na przełączniki).
    Tak więc to tyle. Z mojego złomka więcej nie wycisnę.
    Testowałem komputer 3DMarkiem 11.
    Przy stockowych ustawieniach moja karta uzyskała 895 punktów.
    Przy taktowaniach 715/1040 MHz miała 1 252 punkty . Ten skok widać w grach.
    Teraz uzyskuje 1396 punktów.
    Zaraz dam znać o efektach praktycznych (w grach).

0 1
  • #2 07 Sie 2016 20:47
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Kraniec_Internetów napisał:
    Z mojego złomka więcej nie wycisnę.

A jednak.
    800 MHz na GPU i 1140 na pamięci.
    Przy 790 MHz GPU wyskakiwał błąd "sterownik graficzny pzestał działać, ale odzyskał sprawność". Zozwiązałem ten problem grzebiąc w rejestrze. Teraz błąd to "Dostęp aplikacji * do karty graficznej został zablokowany". Czemu tak się dzieje? Jest to jakieś zabezpieczenie które można zdjąć?

0