Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics sc-ch530 - Wymiana Głośnika z kolumny / F61

29 Lip 2016 17:35 873 11
  • Poziom 7  
    Witam, dwa problemy do rozwiązania, kupiłem sobie starą wieżę technicsa se-ch530, i wszystko by było okej, gdyby nie to że w jednej kolumnie 5cm tweeter nie gra, a poszukiwania takiego samego po internetach się nie udały, więc może pomożecie mi dobrać jakąś alternatywę dla niego żeby grały równo, wieża ma moc 35W, głośnik oryginalny taki sam jak ten w linku poniżej :

EAS6PH319A6 6 Ohm Kod z głośników.

Link

6 Ohm, kolumny mają filtr na kondensatorze 3.7 mikro farada.
    Od razu zaznaczam że głośnik zamieniony miejscami z drugą kolumną nie gra, sprawdzony też baterią 1.5V, nic. Powiem szczerze że spodziewałem się troche lepszego grania, ale jak już kupiłem to niech będzie chociaż sprawna.

Znalazłem dwie aukcje z podobnymi gabarytowo głośnikami i po 6 Ohm:

Link

Link

Który będzie lepiej wziąć? Aukcja kończy się za 9 i 10 dni.

Druga sprawa to pojawiający się czasami F61 na wyświetlaczu, doczytałem że to coś od wzmacniacza, końcówka mocy albo zasilanie, ale tu jednak jestem za cienki żeby w to na razie wchodzić chyba że się okaże że to jakiś banał to może zrobię... macie jakieś pomysły?

Z góry dzięki.
  • Poziom 9  
    Proponuję Ci wymianę w obu kolumnach, przynajmniej ja tak zrobiłbym.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o kolumny to tak jak kolega wyżej proponuję wymieniać głośniki parami. Dopasować jakiś nowy głośnik do starego głośnika będzie ciężko.

W jakich warunkach pojawia Ci się ten komunikat? tzn. przy jakim obciążeniu (głośności) czy może to losowo się dzieje?
  • Poziom 7  
    Podmieniłem na dwa nowe 6 Ohm od JVC, szału nie ma, ale gra równo choć kosze głośników nie pasują w otwory, są za małe o jakieś 2-3mm i będe musiał to jakoś uszczelnić czymś... Czyli wycinanki :)

A co do F61 to przy zmianie korektora mi to wyskakiwało, czy przy podbiciu basów bądź zmianie już nie pamiętam dokładnie ale coś w stylu "hall, rock, pop".
  • Poziom 10  
    Obstawiam że wzmacniacz nie radzi sobie przy niektórych ustawieniach korektora i poprostu przygasa. Za mocne głośniki i przy dużym poborze mocy siada. Trzeba sprawdzić końcówkę mocy i zasilanie jak się zachowuje a może jest możliwość zainstalowania mocniejszej ale trzeba by przejrzeć schematy itd. Jakiej mocy są te głośniki? I zobacz czy na "sucho" tzn. Bez głośników też się tak zachowuje.
  • Poziom 6  
    Koledzy, rozerwało mi zawieszenie górne w głośniku niskotonowym , wymieniać na taki od JVC za ok. 20 zł, czy jakoś to skleić?
  • Poziom 10  
    Sklejałeś kiedyś głośniki? Zależy jeszcze jak Ci rozerwało zawieszenie. Daj jakieś zdjęcie tego
  • Poziom 10  
    Możesz spróbować to podkleić ale nie sądzę żeby na długo to pomogło.
  • Poziom 43  
    kowaloslwc napisał:
    Za mocne głośniki i przy dużym poborze mocy siada.
    Od kiedy to moc głośnika wpływa na obciążenie wzmacniacza?
    sebastian123414 napisał:
    wymieniać na taki od JVC za ok. 20 zł, czy jakoś to skleić?
    Wymieniać. Już i tak pokombinowałeś z tymi kolumnami tak, że i wymiana zawieszenia im nie zaszkodzi.
  • Poziom 7  
    Kolumny mają 6 Ohm i na oryginalnych głośnikach miały 35W tak jak i wieża 35W,
    W instrukcji wieży jest zapis że obsługuje 6-8 Ohm, od paru dni nie pojawił się ten komunikat, nie zauważyłem też go przy regulacji głośności, chyba któregoś dnia będę musiał do niego zajrzeć...
  • Poziom 43  
    Nex1985 napisał:
    chyba któregoś dnia będę musiał do niego zajrzeć...
    Przepraszam... A po co? Przecież sam przyznajesz (a przynajmniej tak wynika z Twoich postach), ze nie masz zbyt wiele wspólnego z elektroniką? "Na oko" nic nie zobaczysz na pewno, a żeby móc zlokalizować przyczynę (zresztą po co, skoro komunikat zniknął wraz z wymianą głośników?) należy umieć posługiwać się miernikiem, i potrafić zinterpretować wyniki pomiarów.
    Jeżeli nadal komunikat będzie się pojawiał - proponuję udać się ze sprzętem do fachowca. Opisać dokładnie problem i moment w którym ów komunikat się pojawia.