Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra sterowanie jednym przyciskiem dwoma wyjściami mono otwórz, zamknij bramę

kubluk 30 Lip 2016 22:47 1314 7
  • #1 30 Lip 2016 22:47
    kubluk
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    Mam pytanie dotyczące konfiguracji Integry. 2 wyjścia zdefiniowane są jako Przełączniki MONO (typ 24) i służą do sterowania bramą - jeden z nich podaje do centralki bramy sygnał Otwórz, drugi natomiast sygnał Zamknij (czas działania każdego z wyjść mono to 1s).
    W jaki sposób skonfigurować wejście Integry, aby każdorazowe jego zwarcie (przyciskiem mono stabilnym) powodowało naprzemienne otwieranie i zamykanie bramy?
    Dziękuję za pomoc!

0 7
  • Fibaro
  • #2 31 Lip 2016 09:19
    Rysiek2
    Poziom 32  

A w jaki sposób zatrzymuje się proces otwierania/zamykania przed osiągnięciem krańcówek?

0
  • #3 31 Lip 2016 18:24
    kosmos99
    Poziom 34  

Ja bym się bardziej zainteresował napędem bramy, bo głownie w taki sposób się ją steruje, czyli jeden impuls otwiera a drugi zamyka. Czyli wystarczy jedno wyjście.

0
  • Fibaro
  • #4 31 Lip 2016 22:06
    kubluk
    Poziom 2  

Witam,
    Przesyłam więcej szczegółów - Napęd bramy to Normstahl Magic 1000 - posiada on 2 oddzielne wejścia - jedno do podnoszenia, jedno do opuszczania (celowo wybrany taki, aby móc zdalnie sterować bramą jednoznacznie wiedząc czy się ją otwiera, czy zamyka).
    Impuls podany na konkretne wejście powoduje oczywiście ruch bramy w danym kierunku aż do zadziałania krańcówek (kolejne impulsy podane na to samo wejście nie zatrzymują bramy). Impuls podany na wejście przeciwne w trakcie ruchu bramy powoduje zmianę kierunku jej ruchu - ponownie - aż do zadziałania krańcówek. Czyli nie ma możliwości zatrzymania bramy 'w połowie', w trakcie ruchu...

No i taki oto sterownik podpięty jest pod 2 wyjścia Integry. Zachciało mi się jednak dodatkowego przycisku monostabilnego w garażu, podłączonego pod jedno z wejść Integry, którego kolejne naciśnięcia będą naprzemienne otwierać i zamykać bramę. No i tu póki co poległem.

Z góry dziękuję za pomoc!

0
  • #5 01 Sie 2016 09:23
    Rysiek2
    Poziom 32  

Masz gotowca:
    I-01 - wejście impulsu z włącznika (przycisk dzwonkowy)
    I-02 - wejście z czujnika zamknięcia bramy
    Ow-01 - bistabilny z I-01 , zerowany z I-02
    Ow-02 - negacja Ow-01
    Ow-03 negacja gotowości wejścia I-01
    O-01 - iloczyn Ow-01*Ow-03 - dołączony do wejścia opuszczajcego bramę
    O-02 - iloczyn Ow-02*Ow-03 - dołączony do wejścia podnoszącego bramę

I - wejścia fizyczne
    Ow - wyjścia wirtualne
    O- wyjścia fizyczne
    Numery wejść/wyjść - jakie tam masz dostępne to podstaw.

Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

kubluk napisał:
    Czyli nie ma możliwości zatrzymania bramy 'w połowie', w trakcie ruchu

A co się dzieje jeśli w świetle bramy znajdzie się przeszkoda?

0
  • Fibaro
  • #6 02 Sie 2016 23:16
    kubluk
    Poziom 2  

Dziękuję Rysiek2,

> I-02 - wejście z czujnika zamknięcia bramy
    A dlaczego potrzebujemy czujnik zamknięcia bramy? W mojej instalacji póki co takiego nie ma.

> A co się dzieje jeśli w świetle bramy znajdzie się przeszkoda?
    Brama zaczyna się podnosić/otwierać.

0
  • #7 03 Sie 2016 09:25
    Rysiek2
    Poziom 32  

kubluk napisał:
    A dlaczego potrzebujemy czujnik zamknięcia bramy?

Pomijając przeznaczenie w systemie alarmowym (czujka otwarcia bramy)

1- Informacja zwrotna o zamknięciu bramy. Bardzo przydatna przy zdalnym sterowaniu.
    2- "Zafixowania" w przypadku problemów. Przydatne przy rozbudowie procedur automatyki.

kubluk napisał:

Jak rozumiem podnosi się całkowicie i zatrzymuje w pozycji otwarcia w oparciu o info z krańcówki?
    Zastanów się, zatem nad procedurą informacji zwrotnej do systemu o tym fakcie.

A co się dzieje jeśli przy próbie otwierania nastąpi fizyczna blokada bramy?

0
  • #8 03 Sie 2016 09:27
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

kubluk napisał:
    A dlaczego potrzebujemy czujnik zamknięcia bramy? W mojej instalacji póki co takiego nie ma.

To błąd. Potrzeba stosowania takich czujników sygnalizowana jest bardzo często w tematach dot. prawidłowo wykonanej instalacji alarmowej.

kubluk napisał:
    A co się dzieje jeśli w świetle bramy znajdzie się przeszkoda?

I to jest pole do popisu dla kolegi. Wdrożyć, potestować, odpisać czy działa :)
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo