Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naukowcy opracowali metodę na podwojenie mocy laserów terahercowych.

ghost666 31 Jul 2016 12:28 2334 4
 • Naukowcy opracowali metodę na podwojenie mocy laserów terahercowych.
  Naukowcom z Chińskiej Akademii Inżynierii Fizycznej udało się opracować metodę na istotne zwiększenie mocy jednego z typów lasera - lasera terahercowego opartego na kaskadzie kwantowej. Tego rodzaju źródła światła znaleźć mogą potencjalne aplikacje w obrazowaniu medycznym, systemach zabezpieczeń na lotniskach etc. Zwiększanie mocy wyjściowej tego rodzaju laserów to istotny krok na drodze do ich praktycznej aplikacji.

  Promieniowanie terahercowe znajduje się w spektrum promieniowania elektromagnetycznego pomiędzy mikrofalami a podczerwienią. To relatywnie niskoenergetyczne promieniowanie przenika przez materiały takie jak ubranie, drewno, plastik czy ceramika. Unikalne własności promieniowania terahercowego czyni z niego atrakcyjnego kandydata m.in. do systemów obrazowania, ale niestety - umiejętności generacji i kontroli tego rodzaju fal nie jest jeszcze dobrze ugruntowana w porównaniu do promieniowania mikrofalowego, świetlnego czy radiowego.  Niedawno naukowcom udało się opracować przełomowy system generowania promieniowania terahercowego - laser oparty na kaskadzie kwantowej. Tego rodzaju lasery wykonane są z cienkich warstw różnych materiałów, nałożonych jedna na drugą. Odpowiednio dobierając liczbę i grubość warstw można stroić laser do zadanej długości fali. W porównaniu do innych źródeł promieniowania terahercowego tego rodzaju lasery charakteryzują się dosyć wysoką mocą wyjściową i niezłą wydajnością, jednakże naukowcy nadal chcą zwiększyć te wartości.

  Jednym z naukowców, pracujących w Chinach nad takimi laserami jest Xuemin Wang. Jest on jednym z autorów opisywanego wynalazku. W swoich badaniach skupił się on nad zwiększeniem mocy wyjściowej z tego rodzaju lasera, który dodatkowo pracuje w trybie pracy ciągłej. Dotychczasowy rekord mocy wyjściowej wynosił około 138 mW, a wartość osiągnięta przez Wanga i jego zespół to 230 mW. Moc na tym poziomie pozwala na wykorzystanie lasera w powietrzu - cząsteczki kurzu rozpraszają światło lasera, co powoduje, że światło lasera o niższej mocy może nie dolecieć wcale do celu, gdyż zostanie rozproszone i zaabsorbowane przez powietrze i zwarty w nim kurz.

  Zwiększenie mocy lasera jest wynikiem precyzyjnej kontroli wzrostu warstw podczas produkcji struktury lasera, jak opisuje Wang. Dodatkowo, dodaje on, że dalsze plany maja na celu zwiększenie ciągłej mocy wyjściowej tego rodzaju struktury do wartości powyżej 1 W - dotychczasowo taką moc osiągano tylko w laserach impulsowych, a nie o pracy ciągłej. Podsumowując, naukowiec dodaje, że ma nadzieję, że naukowcy i inżynierowie będą mogli wykorzystać stworzone przez niego strojone źródło promieniowania terahercowego w aplikacjach takich jak spektroskopia, obrazowanie medyczne, zdalna sensoryka itp.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-07-output-power-terahertz-laser.html#jCp

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11030 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  komatssu
  Level 29  
  Mnie w szkole uczyli, że jeśli tego typu urządzenie emituje fale o długości większej od podczerwieni, to jest maserem, a nie laserem...
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  komatssu wrote:
  Mnie w szkole uczyli, że jeśli tego typu urządzenie emituje fale o długości większej od podczerwieni, to jest maserem, a nie laserem...


  Emitery spójnych 'teraherców' uważa się jeszcze za lasery - masery to mikrofalowe.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  Piotrus_999 wrote:
  ghost666 wrote:
  Emitery spójnych 'teraherców' uważa się jeszcze za lasery - masery to mikrofalowe.

  Nie - wszystko juz poniżej podczerwieni to maser.


  Obawiam się, że nie ma kolega racji - ścisłe nazewnictwo sobie, a życie sobie: http://scitation.aip.org/content/aip/journal/adva/6/7/10.1063/1.4959195