Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Antena w kłopotliwej lokalizacji

31 Lip 2016 13:29 1734 8
 • Poziom 24  
  W bloku nie mam zbiorczej instalacji antenowej - jest gniazdo w ścianie, lecz nadawane jest tam kilka kanałów analogowych. Mieszkam na parterze, naokoło mam drzewa i wieżowce, kilkanaście metrów od mojego okna stoi wieżowiec; dokładnie na trasie moje okno->nadajnik DVB-T (Lublin, osiedle Czechów, okolice ul. Koncertowej). Nie mam balkonu, mam za to metalowy parapet. Nadajnik, z którego chcę skorzystać to Lublin-Piaski nadający z mocą 100kW. Znajduje się w odległości 30km w linii prostej od mojego bloku, lecz nie mam możliwości zamontowania anteny zewnętrznej z uwagi na brak balkonu. Na allegro znalazłem coś takiego: cyfrowa-samochodowa-antena-dvb-t-ufo-magnes-45db. Antena ma magnes i według producenta wzmocnienie 45dB. Czy warto kupić coś takiego? Dlaczego pytam - raz przyniosłem ze sklepu antenę bardzo podobną do tej (wzmocnienie takie samo - 42dB): mocna-antena-tv-pokojowa-dvb-t-hd-wewnetrzna-42db i po wystawieniu za okno można było oglądać telewizję. Niestety nie miałem jak przymocować jej na zewnątrz więc oddałem. Mam również taką antenę: Link, lecz po wstawieniu za okno znajduje tylko kilka kanałów a sygnał jest tak słaby, że nie ma nawet obrazu. Czy mam jakieś szanse na DVB-T?

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Linki do aukcji usunąłem, następnym razem udzielę ostrzeżenia. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

 • Poziom 36  
  Moim zdaniem nie masz szans na stabilny odbiór. Najlepsza byłaby w takich warunkach zewnętrzna antena siatkowa, pewnie ze wzmacniaczem. Trzeba by zrobić próbę.
 • Moderator - SAT
  Kto dostarcza te kanały analogowe? ( gniazdo w ścianie )
  Jeśli to UPC to masz szansę na około 35 kanałów DVB-C, w tym wszystkie te z naziemnej telewizji.
  Potrzebny telewizor bądź dekoder umożliwiający odbiór DVB-C.
 • Poziom 24  
  Na balkonach u sąsiadów widać takie anteny: Link, Link. Ja nie mam balkonu więc przyszły mi do głowy te samochodowe z magnesami (przyczepię sobie do parapetu).
  @simhak, płacę spółdzielni i oni mają to chyba od UPC, przynajmniej tak wynika z plansz, które co jakiś czas pojawiają się na kanałach (np. "dysk nagrywarki pełny"). Podłączałem kabel zbiorczy pod tuner, który posiadam (CTX-953 na PCI), lecz żadnych kanałów nie znalazłem.
 • Poziom 36  
  Popytaj sąsiadów, jaki u nich jest odbiór. Antenę można też przymocować do ściany. Na ten wynalazek z magnesem raczej bym nie liczył.
 • Poziom 24  
  Wkrótce wybieram się do spółdzielni, żeby pozwolili mi założyć uchwyt antenowy na zewnątrz na ścianie. Wyjdzie taniej niż te wszystkie cuda z allegro. W związku z powyższym mam pytanie: którą anatenę zewnętrzną najlepiej zakupić?
 • Moderator
  Na początek podstawowe pytanie: gdzie mieszkasz? Samo określenie Lublin niewiele wnosi.
  A jeżeli sam Lublin to jak daleko jesteś od Raabego?
 • Poziom 24  
  Napisałem w pierwszym poście: Lublin, ul. Koncertowa. Do nadajnika na Raabego w linii prostej mam dokładnie 2km. Naprzeciwko moich okien stoi wieżowiec, który zasłania widoczność w kierunku Raabego oraz nadajnika Lublin-Piaski.
 • Pomocny post
  Moderator
  Szkoda że nie podałeś numeru swojego budynku i numeru tego wieżowca który Ci zasłania "widoki na nadajniki".

  Obawiam się, że gotowych recept nie ma.
  Odbiór sygnałów odbitych ma to do siebie że jest nieprzewidywalny. Do tego jak masz ograniczone możliwości lokalizacji anteny może być trudno wyszukać miejsce w którym masz wystarczająco stabilne sygnału z trzech MUX-ów.

  2 km od Raabego oznacza że powinieneś mieć wystarczająco stabilny sygnał MUX3 na k.23. Oznacza to także, że trzeba trzeba niemal "wymacać" miejsce w okolicach okna gdzie sygnały są stabilne.
  Nie ma gotowych wskazań jaką zastosować antenę, bo ilość zmiennych jest zbyt duża. Raczej wykluczone jest stosowanie wzmacniaczy szerokopasmowych z uwagi na dość nieszczęśliwy układ kanałowy 21-23 i 33-35 - po jednym kanale odstępu: oznacza to że jakakolwiek intermodulacja we wzmacniaczu lub instalacji oznacza koniec odbioru.
  Na k.35 jest nadawany z Raabego MUX4 - i w polaryzacji poziomej, który w tym przypadku jest sygnałem zakłócającym. Przy takie odległości od Raabego sygnał MUX3musi być silny co nie oznacza, że jest odpowiednio dobrej jakości.
  Raczej nie uda się to za pierwszym razem i trzeba niestety eksperymentować z doborem miejsca na antenę. Być może trzeba będzie odsunąć antenę możliwie najdalej od ściany i skierować na inny sąsiedni budynek, traktując go jak lustro.
  Do odbioru sygnału z rozproszenia stosuje się anteny o słabej kierunkowości lub dookólne, do odbioru sygnałów z odbicia od konkretnego miejsca stosuje się anteny silnie kierunkowe. Do tego niewiadomą jest siła a następnie jakość tych sygnałów.