Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury

mamba150 31 Lip 2016 15:49 468 12
  • #1 31 Lip 2016 15:49
    mamba150
    Poziom 4  

Witam.

Mam wielką prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu czujnika temperatury, który funkcjonował w wannie z hydromasażem firmy POOLSPA od około 8 lat i prawdopodobnie się zepsuł (przestała się wyświetlać temperatura na cyfrowym wyświetlaczu na wannie). Niestety serwis nie wie (lub nie chce powiedzieć) jaki to typ czujnika i proponuje zamówienie nowego od producenta wanny za około 200 zł!!! Sprawdzając ceny czujników wiem, że można taki zdobyć dużo taniej, a jego wymiana to 10 minut roboty. Mam tylko problem w jego zidentyfikowaniu.
    Podejrzewam, że będzie to albo typ LM35 (analogowy) albo DS18B20 (cyfrowy), ale boję się pomyłki, stąd moja prośba o pomoc kogoś doświadczonego w układach elektronicznych. Zamieszczam 4 zdjęcia: czujnika (który jest wkręcany do rury przepływowej wanny), zdjęcie całego sterownika STS1, gdzie czujnik wpięty jest do gniazda J1 (kabel od czujnika do sterownika ma długość 2m), zbliżone zdjęcie samego gniazda J1 oraz schemat, który jest przyklejony wewnątrz obudowy sterownika.
    Nie wiem czy to istotne, ale dodatkowo mogę podać typy układów scalonych sterownika, gdyż może to być trudne do odczytania ze zdjęć:
    U1 - PIC18F2520
    U2 - PCA82C250
    U3 - HTC 34063A
    U4 - ULN2803AG
    Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury

0 12
  • #2 31 Lip 2016 16:30
    eurotips
    Poziom 35  

Nie wierzę w wersję że to uszkodzenie czujnika, w takiej sytuacji programista wyprowadza na display informację o przekroczeniu zakresu typu literek L czy H.
    Czujnik LM35 można sprawdzić za pomocą zwykłego miernika uniwersalnego, trzeba tylko podłączyć go pod zasilacz stabilizowany 5V. Można jeszcze podać potencjometrem napięcie 0.4V na wejście S czujnika co odpowiadałoby temperaturze 40 stopni i zobaczyć czy będzie odczyt.

0
  • #3 31 Lip 2016 16:32
    banmar_2005
    Poziom 16  

Przypuszczam że będzie to DS18B20 wodoszczelnej obudowie,
    Nic się nie stanie jeżeli go podłączysz, najwyżej będzie zły pomiar temperatury.

0
  • #5 31 Lip 2016 17:10
    Adam-T
    Poziom 38  

jack63 napisał:
    Ile kabelków jest we wtyczce czujnika.?

3 - lewy górny róg ostatniego zdjęcia.

0
  • #6 31 Lip 2016 17:11
    mamba150
    Poziom 4  

We wtyczce są 3 kabelki, widać ją w sterowniku w lewym górnym rogu (czarny kabel) oraz dokładniej samo gniazdo z trzema pinami na osobnym zdjęciu.
    A co do wyświetlacza, to nie jest tak, że nic nie wyświetla - wyświetla dwie poziome kreski zamiast wartości liczbowej (załączam fotkę).

Prośba o zidentyfikowanie czujnika temperatury

0
  • #7 31 Lip 2016 17:23
    jack63
    Poziom 42  

Wniosek: DS18B20.
    Kup i podłącz zgodnie z datasheet bezpośrednio do pinów gniazda.
    Jak będzie ok, to możesz włożyć do gilzy. Można wykorzystać starą z jej kablem.
    A może niedziałanie termometru jest spowodowsne niesprawnym kabelkiem?

0
  • #8 31 Lip 2016 17:43
    mamba150
    Poziom 4  

Oczywiście nie mogę całkowicie wykluczyć uszkodzenia kabla, ale wanna stała absolutnie nie ruszana aż do momentu wykonywania załączonych zdjęć, więc kabel oraz czujnik nie były na nic narażone.
    Stąd mój wniosek, że to raczej uszkodzenie czujnika.
    Poza tym mam zamiar zakupić nowy kompletny czujnik wraz z gilzą i kablem 2m i podpiąć go w miejsce starego.
    Pytanie więc, czy gdybym rozebrał obecny czujnik (tzn. wyciągnął czujnik z gilzy) to czy wtedy będę w stanie zidentyfikować dokładniej ten czujnik? Będą jakieś oznaczenia na samym elemencie wewnątrz gilzy?

0
  • #9 31 Lip 2016 17:47
    eurotips
    Poziom 35  

A po co go niszczyć bezmyślnie? kolega z okolic za free ci sprawdzi taki czujnik, w termometrze czy zegarku z termometrem, kwestia podpięcia na moment. Nie ma takich czujników z kablem 2 m, max to 120 cm widziałem , więc na razie upewnij się że to czujnik.

0
  • #10 31 Lip 2016 17:48
    Adam-T
    Poziom 38  

Według mnie powinno być oznaczenie, także rozbieraj śmiało.

0
  • #11 31 Lip 2016 17:53
    mamba150
    Poziom 4  

Taki czujnik oscyluje w okolicach 10 - 15 zł, więc nie jest to dla mnie problem aby zniszczyć stary, byle się w 100% upewnić co do jego typu.
    A co do długości kabla to nie wiem skąd informacje że max 120 cm. Bez problemu można dostać zarówno LM35 jak i DS18B20 z kablem 2m, a nawet dłuższym (wystarczy sprawdzić na Allegro).

0
  • #12 31 Lip 2016 18:40
    jack63
    Poziom 42  

eurotips napisał:
    po co go niszczyć bezmyślnie? kolega z okolic za free ci sprawdzi taki czujnik, w termometrze czy zegarku z termometrem, kwestia podpięcia na moment.

To bardzo dobre podejście do problemu. Dokładnie od przeciwnej strony niż ja proponowałem, ale też prowadzi do diagnozy, czyli odpowiedzi na pytanie:
    Czy czynnik jest ok?
    Problemem może być możliwość podłączenia czujnika do ...czegoś co go potrafi obsłużyć.
    Ja mam prosty interfejs podłączny do komputera, ale propozycje kolegi eurotips są równie dobre.
    Adam-T napisał:
    Według mnie powinno być oznaczenie, także rozbieraj śmiało.

Tak, szczególnie jak sam element pomiarowy est zalany żywicą j

0
  • #13 31 Lip 2016 19:56
    banmar_2005
    Poziom 16  

Raczej nie żywicą jest tam coś w stylu silikonu a klejem na gorąco wiec raczej nie rozbieralne.

0