Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena APACHE - Antena kierunkowa, słaby odbiór w Gliwicach pomimo wzmacniacza

31 Lip 2016 20:28 1929 8
  • Poziom 10  
    Do tej pory miałem antenę siatkową ze wzmacniaczem 12 W w plastikowej puszce. Antena słabo odbierała sygnał analogowy jak i cyfrowy, była całkiem zardzewiała. Najgorzej było zimą lub podczas złych warunków atmosferycznych, miałem problem z kanałami TVP, więc postanowiłem zakupić antenę kierunkową (taką jaką ma 90 % sąsiadów).
    Nową antenę zamontowałem na starym maszcie 180 cm (na dachu, około 1 piętro). Ma wbudowany wzmacniacz oprócz tego dodałem liniowy na kablu. Antena świetnie spisała się z dekoderem WIWA HD 100 NEW wszystko prawie 100/100. Kiedy podłączyłem ją do telewizora samsung to zaczęły się problemy. W zależności od ustawienia raz odbiera jeden MUX lepiej od drugiego. Np. silny odbiór TVP, a słaby Polsat lub mocny Polsat, słabe TVP i słaby TVN. Ustawiłem ją inaczej od poprzedniej, kompromisowo, ale wszystkie kanały odbierają się słabo, inaczej nie miałbym niektórych MUXów. Boję się co będzie w zimie.
    Co moglibyście mi poradzić? Każdy sąsiad ma antenę w innym kierunku, teren z dużą ilością drzew, bloków i kominów. Są 3 nadajniki, każdy odpowiada chyba za inny MUX. Nadajnik Zabrze-Maciejów, Katowice Brynów i Katowice Bytków. Niby ten sam kierunek, ale różne odległości.
    https://www.youtube.com/watch?v=5SQV1iKtI3c antena
    http://5.allegroimg.pl/s400/17/53/77/93/69/5377936949 wzmacniacz
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Próbowałem bez zasilacza 12 V oraz bez tego wzmacniacza na kablu i było gorzej. Nie mogę pozbyć się wzmacniacza z anteny, ponieważ nie miałbym gdzie podpiąć kabla antenowego. Co mogę wykombinować?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    bebok12345 napisał:
    Nie mogę pozbyć się wzmacniacza z anteny, ponieważ nie miałbym gdzie podpiąć kabla antenowego

Zastępujesz wzmacniacz symetryzatorem antenowym i już jest "do czego" podłączyć przewód.
  • Poziom 10  
    Podłączyłem symetryzator w własnoręcznie zrobionym pudełeczku. Okazuje się, że sporo pomogło i prawie wszystkie kanały mają dużo lepszy odbiór w porównaniu do poprzednich ustawień. Niestety pomimo paska mocnego sygnału, nie odbieram TTV, Stopklatki i kilku innych programów z tego MUXa. Mam pytanie, co mogę polepszyć? Jak rozwiązać ten problem? Większość sąsiadów ma anteny kierunkowe, zastanawiam się, czy nie kupić nowej anteny siatkowej?
  • Specjalista Sieci, Internet
    bebok12345 napisał:
    Większość sąsiadów ma anteny kierunkowe, zastanawiam się, czy nie kupić nowej anteny siatkowej?

Kolega przemyślał do zdanie i tak chce zrobić?
  • Poziom 10  
    Wiem, że anteny siatkowe były projektowane pod analogowy sygnał, mają lepszy wzmacniacz, ale wzmacniają też zagłuszenia. Myślę, że problem może leżeć też po stronie nadajników, każdy w okolicy jest w innym mieście i obsługuje inne MUXy, najpopularniejsze są nadajniki MUX 4, potem 3 (Zabrze, Katowice), Mux 1 jest w Mysłowicach, a Mux 2 w Rybniku, telewizja lokalna w Żorach. Mogę olać programy muzyczne, ale jak odwrócę antenę, żeby mieć silny sygnał TVP, to od razu tracę Stopklatkę i tp. Fajnie widać to na mapie:

http://www.dvbtmap.eu/mapmux.html?pl-mux
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    bebok12345 napisał:
    Mux 1 jest w Mysłowicach

Nadajnik w Mysłowicach to inaczej Katowice-Kosztowy i nadaje cztery mux-y ogólnopolskie. Daje najlepsze pokrycie sygnałem w Gliwicach.
    Ponadto lepiej lub gorzej możesz odbierać z 3 innych nadajników (Skrzyczne, Opole, Częstochowa) emitujących sygnał trzech mux-ów ogólnopolskich. Dochodzą do tego doświetlacze mux-3, nadajniki mux-ów lokalnych i kodowanego mux-4.
    Wszystko do odebranie na antenach pasywnych.
    Zaznacz sobie miejsce odbioru na mapie i zobacz które nadajniki Ci podpowie -> https://emimaps.emitel.pl/
    bebok12345 napisał:
    Większość sąsiadów ma anteny kierunkowe, zastanawiam się, czy nie kupić nowej anteny siatkowej?

Antena siatkowa to także antena kierunkowa, tylko o szerszym kącie "widzenia".
    bebok12345 napisał:
    Mux 2 w Rybniku

W Rybniku jest nadajnik lokalnego Mux-L2.