Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie EPROM nmc27c256bq150

michaljj 01 Sie 2016 02:11 1005 8
  • #1 01 Sie 2016 02:11
    michaljj
    Poziom 5  

Witam,
    ostatnimi czasy zainteresowałem się wiekowym już procesorem z80 i tutaj przyszedł pomysł że skoro to takie łatwe i przyjemne a części do wykorzystania mam praktycznie pod dostatkiem to zbuduje sobie własny komputer oparty właśnie o to CPU. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt że do tego trzeba zaprogramować eprom o czym nie mam bladego pojęcia dlatego zwracam sie o pomoc do ludzi znających się na temacie. Posiadam kilka kości NMC27C256BQ150. Czym mógłbym je zaprogramować żeby nie kupować programatora za ponad 500zł ? czy da się to zrobić z portu lpt, arduino itp. ? jak przebiega programowanie, potrzeba wysokiego napięcia(12v) albo coś? jakiego programu potrzebuje do wykonania tego ?
    Z góry dziękuję za pomoc pozdrawiam

0 8
  • #3 01 Sie 2016 09:51
    michaljj
    Poziom 5  

A co z programatorem ? I jeszcze jedno czy potrzebuje specjalnego eraisera do dokładnego czyszczenia tej pamięci czy są na to jakieś domowe sposoby ? Ogólnie co mam zrobić żeby nie wydać 1000zł i móc sobie programować i kasować ten eprom ?

0
  • #4 01 Sie 2016 11:48
    excray
    Poziom 39  

Jest takie powiedzenie "dla chcącego nic trudnego". Więc się musisz zdecydować - albo Ci się chce, albo musisz wydać te kilkadziesiąt złotych co najmniej, na ten programator. Wszystko masz podane na tacy, w tym pdfie, którego najwyraźniej nie chciało Ci się przeczytać. Kasujesz promieniowaniem UV - szczegóły w nocie. Wykonanie kasownika/kasowarki UV - setki propozycji na elektrodzie i w necie.

Dodano po 22 [minuty]:

Kiedyś jak się bawiłem 8051 to miałem taka płytkę wyposażoną w 2 przyciski. W zależności od tego który wcisnęliśmy, po resecie pod adresem 0-0x7FFF znajdował się albo EPROM albo RAM. Ta druga pamięć wtedy znajdowała się od adresu 0x8000 w górę. W EPROM był zapisany tylko jeden prosty program - który sczytywał dane z RSa i wrzucał je do RAM. W ten sposób programy wgrywało się do RAM po czym jednym przyciskiem się je uruchamiało. Radziłbym Ci podobnie zrobić tutaj. Inaczej po kilkunastu kasowaniach zmęczysz się tym programowaniem.

1
  • #5 01 Sie 2016 12:46
    michaljj
    Poziom 5  

Dzięki za pomoc poszukam i popatrzę i zrobię tak jak ty mówiłeś. Bardzo dobry pomysł chyba sam bym na to nie wpadł. Przeczytałem całą note, dalej parę rzeczy jest dla mnie nie jasnych ale chyba sam do tego dojdę. Mam jeszcze jedno pytanie czy zwykłym programatorem DIY na arduino do EEPROM jakich w sieci jest milion dam rade normalnie zaprogramować EPROM czy rodzaj zapisu między tymi dwoma typami pamięci jest znacząco różny ?

0
  • #6 01 Sie 2016 13:51
    excray
    Poziom 39  

michaljj napisał:
    czy zwykłym programatorem DIY na arduino do EEPROM jakich w sieci jest milion dam rade normalnie zaprogramować EPROM

Nie da rady. Sposób zapisu jest znacząco różny.

0
  • #7 01 Sie 2016 19:31
    michaljj
    Poziom 5  

To czym według ciebie mógłbym to zrobić ? obiła ci się o uszy jakaś konstrukcja DIY czy coś w tym stylu o uszy ?

0
  • #8 01 Sie 2016 20:41
    excray
    Poziom 39  

Po pierwsze możesz sam złożyć. W necie są różne projekty programatorów np. willem. Po drugie możesz kupić programator. Po trzecie możesz znaleźć kogoś z Łodzi kto ma programator i poprosić go o pomoc. Po czwarte, jeśli się odrobinę znasz na programowaniu to możesz sam sobie zrobić programator. Ta kość ma bardzo prosty algorytm programowania który w zasadzie całkowicie tłumaczą 2 grafiki na stronach 72 i 73. Jedyna istotna kwestia to chyba uwzględnienie w programie tych czasów z rysunku Programming Waveforms. Nóżki sobie rozmnożysz używając PCF8574, 74HC595, czy innego podobnego układu.

0
  • #9 01 Sie 2016 23:08
    michaljj
    Poziom 5  

Dziękuję za pomoc

0